Ομόνοια-Δόξα 2-1: Ανατροπή πριν την Αραράτ

Νικηφόρα η πρόβα πριν την ευρωπαϊκή πρόκληση

Την νίκη με 2-1 με αντίπαλο τη Δόξα στο ΓΣΠ, εξασφάλισε η Ομόνοια στο τελευταίο της φιλικό παιχνίδι πριν από την εκτός έδρας αναμέτρηση με την Αραράτ για τον πρώτο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ την άλλη εβδομάδα.

Η Δόξα προηγήθηκε στο σκορ με εκτέλεση φάουλ του Κέβιν Ολιβέιρα στο 23', για να ισοφαρίσει ο Κακουλλής στο 72' με κοντινό πλασέ από μπαλιά του Παπουλή. Το 2-1 πέτυχε ο Γιόρντι Γκόμεθ με εκτέλεση πέναλτι. Το πέναλτι κέρδισε ο Λοΐζου.

Ο Χένινγκ Μπεργκ παρέταξε την βασική του ενδεκάδα στο αρχικό σχήμα, με την απόδοση της Ομόνοιας να κυμαίνεται σε πολύ μέτρια επίπεδα στο πρώτο ημίχρονο. Όσες ευκαιρίες είχε να επιδείξει σε αυτό το διάστημα, προήλθαν από στημένες φάσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η είσοδος των νεαρών ποδοσφαιριστών της ομάδας βελτίωσε την συνολική εικόνα, με πίεση και πολλά τρεξίματα προς τον αντίπαλο. Ως εκ τούτου, η ανατροπή στο σκορ ήταν το φυσικό επακόλουθο.

Παρά τη φιλική νίκη, φαίνεται πως υπάρχουν πράγματα να διορθωθούν μέχρι το παιχνίδι της άλλης εβδομάδας στην Αρμενία.