Ομόνοια: Ενα αίσθημα γαλήνης

Στο «τριφύλλι» έχουν τις πιθανότητές τους και θα τις διεκδικήσουν στο δεύτερο ματς

Ο αγώνας της περασμένης Τετάρτης με τον Ολυμπιακό Πειραιώς για τα πλέι οφ της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης ανήκει στο παρελθόν. Η Ομόνοια έχασε από ένα ανώτερο αντίπαλο που βρίσκεται ακόμη σε στάδιο μη πλήρους ετοιμότητας.

Το γκολ του Ελ Αραμπι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων είναι επιβαρυντικό για την Ομόνοια. Θα ήταν ασφαλώς πολύ διαφορετικά τα δεδομένα εάν έφευγε από το Φάληρο με το 0-1. Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με πέναλτι του Βαλμπουενά (69’), για χέρι του Λέζιακς στην περιοχή.

Μια φάση που θα έπρεπε αρχικά να σφυριχθεί επιθετικό φάουλ του Ραντζέλοβιτς στον Λέζιακς. Το VAR ήταν απόν. Το τι λεχθηκε –αν λέχθηκε- μεταξύ των ανθρώπων που στελεχώνουν VAR και του ρεφ είναι άγνωστο. Το γεγονός ότι ο Ολλανδός δεν πήγε να δει ακριβώς τι έγινε (δεν είναι σε όλες τις περιπτώσεις υποχρεωμένος), αλλα αυτό δεν αποτελεί άλλοθι για τη γκέλα που έκανε και οδήγησε πήρε μια λανθασμένη απόφαση που έδωσε… κατεύθυνση στο ματς.

Η Ομόνοια το πάλεψε απέναντι σε ένα ανώτερο αντίπαλο, κράτησε για 69 λεπτά ανέπαφη την εστία της χωρίς να δεχτεί ιδιαίτερα έντονη πίεση και χωρίς ποτέ να δείξει σημάδια αποσυναρμολόγησης που έδειξαν αρκετές ομάδες στο συγκεκριμένο γήπεδο στο παρελθόν (Ελληνικές και μη).

Αγωνίστηκε με πλάνο, προσήλωση σε αυτό, τακτική, πειθαρχία και άμυνα που έσπαγε κόκκαλα. Αυτό συμπεραίνεται εκτός από το ότι δεν της ασκήθηκε εξοντωτική πίεση και από το πώς δέχθηκε τα γκολ. Όσο για τις αποκρούσεις του Φαμπιάνο ήταν προϋποθέσεις που δημιούργησε ο αντίπαλος αλλά ο κήπερ μιας ομάδας, είναι... μέλος της άμυνας της.

Να παίξει λιγότερο παθητικά –οι κεντροεπιθετικοί έπαιξαν όχι απλώς πολύ μαζεμένα αλλά με σημάδια φόβου εντονότερα από το αναμενόμενο- και να προβεί καλύτερη φύλαξη τιυ Βαλμπουενα που ηταν πάντα αμαρκάριστος και δημιουργούσε συνεχώς σχεδόν ανεμπόδιστα.

Το πώς παρουσιάστηκε η Ομόνοια μέσα στο «Καραϊσκάκης» –όχι ως ποιότητα ούτε ως εικόνα σε θέαμα, αλλά ως οντότητα οριζόμενη με βάση τα όρια μεγέθους (μας) δίνουν στον κόσμο της ομάδας ένα αίσθημα γαλήνης. Για αυτά που έχει μέχρι τώρα απολαύσει και αυτά που αναμένει ότι έρχονται.

Στο «τριφύλλι» έχουν τις πιθανότητές τους και θα τις διεκδικήσουν στο δεύτερο ματς. Με επιγνωση του μεγαλου βαθμού δυσκολίας, προσοχή και μυαλό.

Είναι γεγονός ότι ο Πέδρο Μαρτίνς συμπλήρωσε 110 ματς στον Ολυμπιακό και δεν έχει γνωρίσει πότε την ήττα με τρία γκολ διαφορά! Υπάρχει όμως και ένα άλλο γεγονος. Πάντα υπάρχει η πρώτη φορά…