Ομόνοια: Επειδή το κλίμα… γύρισε

Όλα έχουν αλλάξει φέτος στην ομάδα

Μετά από 8 σερί παιγνίδια, η Ομόνοια δέχθηκε την ήττα που ήταν η δεύτερη στο πρωτάθλημα. Το αποτέλεσμα (2-1 για τον Απόλλωνα) δεν αποδίδει την εικόνα του αγώνα, αφού οι «πράσινοι», ποδοσφαιρικά ομιλούντες ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλο που στην επανάληψη έπαιζε, φοβισμένος, ποδόσφαιρο…οπισθοφυλακής, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι η Ομόνοια ήταν φοβερή και τρομερή.

Επαναλαμβάνω ήταν απλώς καλύτερη, αφού συνδυάστηκε σε αρκετές περιπτώσεις στην επανάληψη ικανοποιητικά και ζήτησε πολύ πιο έντονα το γκολ από τον αντίπαλο που σκόραρε με πέναλτι και λόγω της γκάφας του Φαμπιάνο Ριμπέιρο, (που του έγινε φάουλ),με τους «πράσινους» να είναι σε γενικές γραμμές και ειδικά στην επανάληψη, καλύτεροι από τον αντίπαλο τους, ενώ οι ευκαιρίες που βρήκε  ήταν δυσανάλογες με την επιθετικότητα της.

«Είμαι πολλά χρόνια στο ποδόσφαιρο και γι’ αυτό είπα ότι έπρεπε να κερδίσουμε». Αυτά είπε με νόημα μεταξύ άλλων ο Χένρικ Μπεργκ.

Το αποτέλεσμα του ματς ηταν αρνητικό. Όμως κανείς από τον προπονητή, μέχρι τον τελευταίο οπαδό δεν έχει «χαλαστεί» από την ήττα.

Επειδή το κλίμα γύρισε. Και το χαμόγελο. Εκεί που τα προηγούμενα χρόνια το μεγάλο ζητούμενο ήταν η διατήρηση της αξιοπρέπειας, εκεί που πολλοί δεν είχαν καμία διάθεση ούτε καν να δουν  ματς, τη σεζόν τούτη έλαβε χώρα η αλλαγή δεδομένων. H Ομόνοια κατάφερε να σηκωθεί από το λήθαργο και ο κόσμος της χαίρεται και ελπίζει. Η ομάδα νοηματοδοτεί εκ νέου την ύπαρξη της και θέτει άμεσους, αλλά και πιο μακρινούς, στόχους.

Ξανακέρδισε  τον αυτοσεβασμό της. Ανάγκασε σχεδόν όλους να μιλήσουν με καλά λόγια. Δημιούργησε εκ νέου ατομικά και συλλογικά κίνητρα. Ο κόσμος θέλει να ασχοληθεί ξανά μαζί της.  Έδειξε πως μπορεί να νικάει τον όποιο αντιπαλο, όπως παλιά. Ακόμα όμως κι αν χάσει –όπως χθες- η μένει στην ισοπαλία οι περισσότεροι νοιώθουν ικανοποιημένοι από την εικόνα της.

Αισθάνονται ότι αυτή η ομάδα ξαναβρήκε την αρχοντιά της, είναι δυνατή και έχει την δυνατότητα να επιστρέψει εκεί που της αξίζει.  Αυτό ήταν το κεντρικό νόημα του χθεσινού ζεστού χειροκροτήματος από τον κόσμο.

Τα λάθη του ρεφ Λούκα Σωτηρίου και η ήττα που επέφερε απώλεια βαθμών, πεισμώνουν όλους στην Ομόνοια, ώστε να παρουσιαστεί η ομάδα σε ακόμη πιο βελτιωμένη έκδοση στη συνέχεια. Η πορεία αυτή αρχίζει από την… επιστροφή στις νίκες στο ματς με την Πάφο την ερχόμενη Παρασκευή.

Συμπλήρωσαν κάρτες και θα απουσιάζουν οι  Ανταμ Λανγκ και Ζιόρντι Γκόμεθ. Επιστρέφει ο Μίκαελ Λούφτνερ.