Ομόνοια: Για να μην... καεί ο Στεπίνσκι

Είναι κι αυτό το πρόβλημα

Του Παντελή Παντελή

Η Ομόνοια έχασε χθες στο ΓΣΠ από την Πάφο (2-1), στην πρώτη εντός έδρας ήττα των «πρασίνων» στη φετινή σεζόν. Η ομάδα της πρωτεύουσας έφτιαξε κάποιες ευκαιρίες, ωστόσο σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι η... μπίλια έκατσε στους «γαλάζιους» που έφυγαν με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Στο χθεσινό ματς είδαμε και τα δύο νέα αποκτήματα Στεπίνσκι και Μπάκιτς να κάνουν ντεμπούτο, με τον πρώτο να ξεκινά μάλιστα στο αρχικό σχήμα. Αμφότεροι έπαιξαν στην κορυφή της επίθεσης, χωρίς ωστόσο να έχουν πολλές ευκαιρίες.

Όσον αφορά τον Πολωνό αγωνίστηκε για 82 λεπτά, έδωσε μάχες και κατάφερε να απειλήσει δις με σουτ στον στόχο, όσες φορές δηλαδή οι συμπαίκτες του του έδωσαν τη μπάλα σε καλό σημείο. Ο Μπάκιτς αγωνίστηκε για ένα περίπου δεκάλεπτο, χωρίς να πατήσει πολλές φορές περιοχή.

Αυτό είναι και ένα πρόβλημα που έχει η Ομόνοια εδώ και δύο χρόνια, με πολλούς φορ της να «καίγονται» λόγω του ότι δεν μπορούν να «ταϊστούν» από τους συμπαίκτες τους. Ο Τσεντίλ Ρείχνταλ θα πρέπει να αλλάξει το πλάνο του και να σκεφτεί πως μπορεί ο επιθετικός κορυφής να λάβει περισσότερες μπαλιές, έτσι ώστε να βρίσκει περισσότερες ευκαιρίες για να τελειώνειφάσεις.

Οι φορ αποκτήθηκαν, επομένως τώρα είναι η ώρα η ομάδα να τους βοηθήσει για να πα΄ρει τα αναμενόμενα από αυτούς.