Ομόνοια: Καθάρισε από το πρώτο(vid)

Τεσσάρα με θέαμα και στυλ

Η Ομόνοια πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση κέρδισε με 4-1 την Δόξα και πλέον φαίνεται αδύνατο να μείνει εκτός ημιτελικής φάσης. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Κούσουλο που σκόραρε δις. Γενικότερα όσοι αγωνίστηκαν ήταν πειθαρχημένοι και συγκεντρωμένοι στον στόχο του να «τελειώσουν την πρόκριση».

‘Α ημίχρονο:

Ένα 45λεπτο που θα ξεχαστεί γρήγορα καθώς δεν έγιναν και πολλές φάσεις, ωστόσο υπήρξε διάθεση και από τις δύο ομάδες. Στατιστικά μιλώντας, η Ομόνοια είχε 5 τελικές και 2 η Δόξα.

Στο 15’ μετά από εκτέλεση κόρνερ για την Ομόνοια, οι αμυντικοί της Δόξας δεν απομάκρυναν και μέσα στην σύγχυση λίγο έλειψε ο Λουφτνερ να σκοράρει.

Στο 24' ήταν η πρώτη καλή φάση για την Δόξα με τον Μέσκα, διαγώνιο σουτ εντός περιοχής - με αρκετή δύναμη και τον Παντελιμόν να λέει «όχι». Ο Ακιντόλα στο 30’ και το 34’ έδειξε την κλάση του ως εξτρεμ καθώς με δύο καλές διεισδύσεις, έκανε τα σουτ, η μπάλα όμως και στις δύο περιπτώσεις δεν του έκανε το χατίρι.

Και ενώ όλοι περίμεναν ότι το ημίχρονο θα τέλειωνε χωρίς κάποιο γκολ, οι παίκτες της Ομόνοιας είχαν άλλη άποψη…

Στο 40’ ένας όμορφος συνδυασμός για την Ομόνοια με τους Ακιντόλα – Κακουλή και αποδέκτη τον Μικού είχε ως αποτέλεσμα το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Κούσουλου να σκοράρει μετά από εκτέλεση κόρνερ, με όμορφο πλασέ, καθώς κανένας δεν έδιωξε την μπάλα.

Β’ ημίχρονο:

Η Δόξα μπήκε με το δεξί και σκόραρε, μειώνοντας σε 2-1 με τον Μπόλιεβιτς στο 49’. Την ώρα που όλοι νόμιζαν ότι θα άλλαζε το ματς, η Ομόνοια απάντησε με τον Λούφτνερ στο 52’ κάνοντας το 3-1. Στο 59’ φοβερή φάση για την Ομόνοια με τον Κακουλλή να είναι μισό μέτρο από την εστία αλλά ο Κίπερ την Δόξας απομάκρυνε με το γόνατο.

Το 61’ ο Κούσουλος μετά από στημένη φάση έκανε το 4-1. Το δεκάλεπτο 55-65 η Ομόνοια ανέβασε ταχύτητα και έκανε ό,τι ήθελε στο ματς. Αξιοσημείωτο ότι στο 65’ ο Μπεργκ έκανε και τις τρεις αλλαγές.

Στο 79’ ένας απίστευτος συνδυασμός τριών παικτών της Ομόνοιας, Λουφτνερ – Μικού – Κακουλλή με one touch και τακουνάκι λίγο έλειψε να γινόταν viral. Ο τελευταίος έπιασε το πλασέ από την θέση του πέναλτι, η μπάλα όμως λίγο έξω. Οι παίκτες της Ομόνοιας προσέφεραν άψογο θέαμα.

Διακριθέντες: Εξαιρετικός ο Κούσουλος που σκόραρε δις. Πολύ καλός ο Τζιωνής όπως και οι Μικού - Ακιντόλα. Γενικότερα η Ομόνοια κάτα διαστήματα έπαιξε μπάλα υψηλού επιπέδου, με one touch και στυλ.

Απογοήτευσαν: Ο κίπερ της Δόξας αλλά και η αμυντική λειτουργία της ομάδας στα στημένα.

Ενδεκάδες

Ομόνοια: Παντιλιμόν, Λανγκ, Λούφτνερ, Χούμποτσαν, Μαυρίας, Κούσουλος, Γκόμεθ, Τζιωνής, Ακιντόλα, Κακουλλής, Μίκου

Δόξα: Γκράσα, Ντερβίτ, Παπαφώτης, Μπόλιεβιτς, Γιούτριτς, Ασαμόα, Καρλίτος, Τραϊτσέφσκι, Μέσκα, Μιντίκκης, Ζορζίνιο

Κίτρινες Κάρτες: Μίκου, Ασαμόα, Τραϊτσέφσκι

Κόκκινες Κάρτες: -//-

Σκόρερ: Μίκου 40' , Κούσουλος 45', Μπόλιεβιτς 49' (Δόξα), Λούφτνερ 52', Κούσουλος 61'

Διαιτησία: Θεουλή Χρυσοβαλάντης