Ομόνοια: Μιξ σε ρόλο Τιάγκο

Αυτό δοκίμασε ο Χένιγκ Μπεργκ στο χθεσινό φιλικό

Το πρώτο της φιλικό παιχνίδι στο Κιέλτσε έδωσε χθες η Ομόνοια. Αναμετρηθείσα με τη Βίσλα Πλοκ, εξήλθε ισόπαλη με σκορ 1-1 Ήταν το πρώτο φιλικό των πρασίνων επί Πολωνικού εδάφους και το δεύτερο συνολικά αφού τα περασμένη εβδομάδα έπαιξε με τον Απόλλωνα (4-3).

Η χθεσινή αντίπαλος τερμάτισε στη 12η θέση στο Πολωνικό πρωτάθλημα της σεζόν 2020-21.

Ανάλογο της εποχής το ματς –βαθμού ετοιμότητας ένεκα - με καλύτερο ρυθμό στο δεύτερο μέρος. Στο πρώτο μέρος οι καλές φάσεις ήταν ελάχιστες. Η Ομόνοια έγινε πιο επιθετική στην επανάληψη ειδικά στο πρώτο διάστημα αυτού του διαστήματος όπου έπαιξε ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας.

Ήταν χρήσιμο για τον Χένινγκ Μπεργκ το παιχνίδι. Είδε 22 παίκτες να αγωνίζονται. Στην επανάληψη ο Νορβηγός μέχρι το 60’ άλλαξε τους έντεκα πρώτους, πραγματοποιώντας ένδεκα αλλαγές.

Ο Νορβηγός πρέπει να είναι ικανοποιημένος από την αναμέτρηση. Η εικόνα της ομάδας ήταν θετική. Γιατί είναι η εικόνα που έχει σημασία και όχι το αποτέλεσμα

Οι Πολωνοί προηγήθηκαν στο 20’ με πέναλτι που υπέπεσε ο Γιούστε και μετάτρεψε σε γκολ ο Σβοκ. Στο 68’ με υπέροχο πλασέ ων σε αρκετή απόσταση έξω από την περιοχή ο Κακουλής ισοφάρισε εκμεταλλευόμενος αμυντικό λάθος –κακή πάσα- των αντιπάλων.

Δείχνει Ζάγκρεμπ

Η αρχική εντεκάδα της Ομόνοιας με Φαμπιάνο, στο τέρμα Ψάλτη, Γιούστε, Λανγκ, Λέτσιακς, στην άμυνα, Γκόμεθ, Κούσουλο, Παπουλή στα χαφ, στην επίθεση Μποτεάκ (δεξιά), Ντίσκερουντ (αριστερά), Τσέποβιτς στην κορυφή δείχνει ..Ζάγκρεμπ.

Ο Μιξ Ντίσκερουντ στην πρώτη του ανεπίσημη παρουσία -υπενθυμίζουμε ότι ακόμη δεν έχει υπογράψει - τοποθετήθηκε σε ρόλο Τιάγκο. Πρώτη παρουσία και για τον Πάρι Ψάλτη. Αναμένουμε τη συνέχεια για ουσιαστικά συμπεράσματα. Το Ψάλτη τον ξέρουμε, αλλά άλλο Ολυμπιακός άλλο Ομόνοια. Ο μήνας σήμερα έχει 4 και με το πρώτο Ευρωπαϊκό παιχνίδι να διεξάγεται σε 15 περίπου μέρες, η εκτίμηση είναι ότι την ενδεκάδα του ματς αυτού την έχουμε …πάνω-κάτω δει.

Τα φιλικά παιχνίδια που ακολουθούν στην Πολωνία είναι με την Γκόρνινγκ Ζαμπρέζ (6.7) και την Χάποελ Μπερ Σεβά(7.7)