Ομόνοια: Όλα στραβά και αυτή ανάποδα

Κακή εμφάνιση, βαρύ το 3-0

Ούτε ο πιο απαισιόδοξος Ομονοιάτης δεν περίμενε τέτοια εξέλιξη στο χθεσινό ματς της πρεμιέρας των ομίλων του Γιουρόπα Λινγκ. Δεν ήταν μόνο η ήττα, αλλά το όλο σκηνικό που ήταν πολύ στενάχωρο.

Λένε ότι η καλή μέρα φαίνεται από το πρωί. Για την Ομόνοια χθες βράδυ στο ΓΣΠ ίσχυσε και το ότι και η κακή μέρα φαίνεται από το πρωί. Πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό ο Ρασίντ από πάσα του τερματοφύλακα Κοβάλ, ων πιο γρήγορος από όλους ξέφυγε από τους αμυντικούς της Ομόνοιας και έκανε το 0-1.

Το κύριο πρόβλημα ήταν η απόδοση της ομάδας που αυτή τη φορά δεν ανταποκρίθηκε ούτε στη διάταξη 3-5-2

Το γκολ ήλθε σαν αστροπελέκι στα κεφάλια των ποδοσφαιριστών που η αλήθεια είναι ότι δεν αντέδρασαν ποτέ στην εξέλιξη αυτή και δεν έδειξαν ότι μπορούν να αλλάξουν τα πράγματα. Η Ομόνοια παρατεταγμένη με τη διάταξη των προηγούμενων επιτυχιών (3-5-2) χθες δεν ανταποκρίθηκε. Δεν πίεσε, δεν κυκλοφόρησε γρήγορα τη μπάλα δεν είχε κίνηση στο παιχνίδι της δεν είχε τρόπο να δημιουργήσει ρήγματα στον αντίπαλο που κατά κανόνα εύκολα εξουδετέρωνε τις προσπάθειες της Ομόνοιας εν τη γενέσει τους, δεν έγινε επικίνδυνη και διέπραξε και μοιραία αμυντικά λάθη από πάνω.

Πέραν της κακής απόδοσης που ήταν και η κύρια αιτία του βαρύτατου 3-0 υπήρχαν και συγκυρίες που λειτούργησαν σε βάρος της για να γίνει η βραδιά ακόμη χειρότερη. Αυτές βέβαια οι συγκυρίες δεν συμβαίνουν σε κάθε παιχνίδι.

Το κύριο πρόβλημα ήταν η απόδοση της ομάδας που αυτή τη φορά δεν ανταποκρίθηκε ούτε στη διάταξη 3-5-2. Μέσα στο δικό της γήπεδο με τον κόσμο στο πλευρό της και διακατεχόμενη από θετική ψυχολογία, έχασε πολύ πιο εύκολα από ότι θα ανέμενε κανείς από ένα καλύτερο αντίπαλο. Αυτό είναι το γεγονός που πρέπει να προβληματίσει ενόψει της συνέχειας.

Πάμε στις συγκυρίες. Σε ένα χρονικό σημείο που η ομάδα ανέβαινε ήλθε στο 56’ το χέρι του Λανγκ. Η Σέριφ με την παρέμβαση του VAR κέρδισε πέναλτι και ο Αντιεμγουέν σκόραρε. Στον πανηγυρισμό ο πρώην παίκτης της Ομόνοιας πανηγύρισε προκλητικά προς την κερκίδα και εισέπραξε κίτρινη κάρτα ενώ έπεσαν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο. αντικείμενο που έπεσε κτύπησε το βοηθό διαιτητή με το Σλοβένο διαιτητή Ράντε Ομπρένοβιτς να διακόπτει το ματς και να γίνεται μετά ανακοίνωση από τα μεγάφωνα ότι αν επαναληφθεί ρίξιμο αντικειμένων θα διακοπεί το ματς

Με την επανέναρξη (εννιά λεπτά κράτησε η διακοπή), στο 76’ ο Ντιόπ έκανε το 3-0 αφού σερβιρίστηκε από το Ρασίντ που άφησε πίσω στο σπριντ το Μίλετιτς που έκανε και κακό υπολογισμό στη φάση. Ο Μπαντόλο είχε δοκάρι στο ένατο λεπτό της καθυστέρησης.

Επίσης ο Φαμπιάνο μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για να εξεταστεί. Μετά το χτύπημα του πρώτου λεπτού στην φάση του γκολ της Σέριφ φάνηκε ότι ο Φαμπιάνο θα μπορούσε να συνεχίσει όπως και έγινε. Ο Βραζιλιάνος ,όπως αποδείχθηκε, έσφιξε και πάλι τα δόντια για να «βγάλει» το ημίχρονο. Όμως οι πόνοι συνεχίστηκαν και στο ημίχρονο μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο.

Το γκολ της Ομόνοιας που ακυρώθηκε ήταν αντικανονικό αφού ήταν εκτεθειμένος ο Ανσαριφάρντ στην αρχή της φάσης