Ομόνοια-Πάφος FC: Η ώρα της στέψης πλησιάζει (vids)

Πως έφτασαν οι δύο ομάδες στον τελικό

Ομόνοια και Πάφος FC συνθέτουν το ζευγάρι του φετινού τελικού κυπέλλου, ο οποίος θα διεξαχθεί το Σάββατο 18 Μαΐου (19:00) στο ΓΣΠ. Η ομάδα της Λευκωσίας θα διεκδικήσει τον 17ο κύπελλο στην ιστορία της και η Πάφος FC το παρθενικό της τρόπαιο.

Για να φτάσει μέχρι τον τελικό, το «τριφύλλι» απέκλεισε αρχικά την ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα με τέρματα των Κακουλλή και Λέτσιακς, ενώ ένα αυτογκόλ των φιλοξενούμενων «έγραψε» το 3-0 του ΓΣΠ που ήταν και το τελικό σκορ της «μονομαχίας».

Ακολούθησε ακόμη μία εύκολη επικράτηση στους «8», με την Ομόνοια να επικρατεί με 3-1 της ΑΕΖ. Με γκολ του Γουίλι Σεμέδο και δύο του Μάριους Στεπίνσκι η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου υπερπέρασε εύκολα το εμπόδιο της ομάδας του Ζακακίου και δήλωσε έτοιμη να διατηρήσει τα κεκτημένα των δύο τελευταίων ετών. Στα ημιτελικά, ξανά με... άνεση το σύνολο του Γιάννη Αναστασίου επικράτησε με 3-0 του Άρη εκτός έδρας, με Μπέζους, Σεμέδο και Αλιούμ να σκοράρουν, ενώ στον επαναληπτικό οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0.

Από την άλλη οι «γαλάζιοι», έχουν την ευκαιρία να γράψουν ιστορία με το πρώτο τους τρόπαιο που θα τους χαρίσει και το πρώτο ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η πρώτη αναμέτρηση ήταν... αγχωτική, με την Πάφο να κερδίζει με το δύσκολο 1-0 τον Ολυμπιακό εκτός έδρας χάρη σε πέναλτι του Βαλακάρι. Στα προημιτελικά πάντως το σύνολο του Καρσέδο ήταν αφηνιασμένη και σκόρπισε τη Νέα Σαλαμίνα με 5-0 εκτός έδρας, με Κοντρέρας, Γκολντάρ, Ζάιρο, Βαλακάρι και Τζάτζα να υπογράφουν την επιβλητική πρόκριση.

Στα ημιτελικά οι Παφίτες με τρεις γκολάρες, ξεπέρασαν το εμπόδιο του Απόλλωνα. Στο «Στέλιος Κυριακίδης» άνοιξε το σκορ στο πρώτο μέρος… με δυνατό σουτ του Πέπε λίγα μέτρα εκτός περιοχής. Η ομάδα της Λεμεσού απάντησε με τον Μαλεκκίδη, ωστόσο τον τελευταίο λόγο σε αυτό το παιχνίδι τον είχε ο Δημητρίου, που με πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Αναμφίβολα πάντως, το κορυφαίο, αλλά και με διαφορά το πιο σημαντικό είναι εκείνο του Τάνκοβιτς στον επαναληπτικό στο Στάδιο «Αλφαμέγα». Ο Απόλλωνας προηγήθηκε με πέναλτι του Σαγκάλ, όμως στις καθυστερήσεις ο Τάνκοβιτς επιχείρησε ένα τρομερό σουτ από τα σαράντα μέτρα, στέλνοντας την σε ένα σημείο όπου ο Λέουβενμπεργκ δεν μπορούσε να αντιδράσει και έστειλε την Πάφο στον τελικό.

Η παράδοση

Οι δύο ομάδες θα τα πουν για πρώτη φορά σε τελικό, ωστόσο αξίζει αναφοράς η περσινή τους συνάντηση στα ημιτελικά όπου η Ομόνοια βγήκε νικήτρια. Με το πρώτο παιχνίδι στο «Στέλιος Κυριακίδης» να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες (1-1). Οι πράσινοι είχαν τη νίκη στα χέρια τους καθώς προηγήθηκαν με τον Λοΐζου νωρίς, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ζάιρο στις καθυστερήσεις. Η ρεβάνς είχε και πάλι... ανατροπή με τους πράσινους να πανηγυρίζουν στο τέλος τη νίκη (3-1) και την πρόκριση στον μεγάλο τελικό. Η Πάφος προηγήθηκε με τον Βαλακάρι (13'), η Ομόνοια «απάντησε» με τον Μιξ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο Κασάμα και Χαραλάμπους διαμόρφωσαν το τελικό σκορ

Εκτίμηση

Δεδομένα, σε τέτοια παιχνίδια κάθε πρόβλεψη είναι δύσκολη. Κάθε αποτέλεσμα φαντάζει πολύ πιθανό, ακόμα και το ενδεχόμενο παράτασης ή και πέναλτι. Η Ομόνοια θεωρητικά μπαίνει στον αγώνα με ελαφρύ προβάδισμα, αφού έχει σημειώσει μια καλύτερη πορεία φέτος, ενώ και η αγωνιστική της εικόνα είναι πιο θετική. Πάντως σε τέτοια παιχνίδια, τον... τελευταίο λόγο τον έχουν οι ποδοσφαιριστές και η δίψα για το τρόπαιο. Οπότε μετά το σφύριγμα του διαιτητή ακολουθεί ένας τελικός 50-50.