Ομόνοια: Περίπατος και στη ρεβάνς

Πέρασε με δεύτερη νίκη στα προημιτελικά

Με ιδανικό τρόπο ολοκλήρωσε τη δουλειά απέναντι στον Ερμή η Ομόνοια. Μετά την πεντάρα του πρώτου αγώνα, οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-0 και στη ρεβάνς και ολοκλήρωσαν με δύο ευρείες νίκες την πρόκρισή τους στους «8» του κυπέλλου.

Ο Χένινγκ Μπεργκ έδωσε για πρώτη φορά φέτος χρόνο συμμετοχής στους Κυριακίδη και Μανρίκε, καθώς επίσης και φανέλα βασικού μετά από καιρό στους Κούσουλο και Χριστοφή. Το παιχνίδι κρίθηκε με δύο γκολ του Ντάρμπισαϊαρ κι ένα ακόμα του Μίκου.

To παιχνίδι
Η Ομόνοια είχε τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε, με συνοπτικές διαδικασίες, να καθαρίσει τη δεύτερη νίκη εντός του πρώτου 45λεπτου. Το σκορ άνοιξε στο 15’ ο Ντάρμπισαϊαρ, που εκμεταλλεύτηκε την κάθετη πάσα του Μίκου και νίκησε σε τετ-α-τετ τον Αντωνίου, ενώ ο ίδιος παίκτης μετέτρεψε σε γκολ στο 37’ το πέναλτι που κέρδισε ο Μαυρίας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο μέρος και στα πρώτα του κιόλας δευτερόλεπτα έφτασαν δύο φορές κοντά στο γκολ, όμως αρχικά ο Αντωνίου και στη συνέχεια αμυντικός του Ερμή προ της γραμμής κατάφεραν να γλιτώσουν την εστία των «φτεροπόδαρων». Το τρίτο γκολ, πάντως, δεν άργησε να έρθει, αφού ο Μίκου στο 52’ έφυγε απέναντι από τον Αντωνίου και τον πλάσαρε ιδανικά, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Στο 63’ ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι κι άλλη μια σπουδαία ευκαιρία στο 75’, όμως τέταρτο γκολ δεν ήρθε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Σκόρερ: Ντάρμπισαϊαρ (15', πεν. 37'), Μίκου (52')

Κίτρινες κάρτες: Κούσουλος, Λούφτνερ / Καϊσερλίδης

Συνθέσεις

Ομόνοια: Κυριακίδης, Μανρίκε, Λούφτνερ, Μίκου, Χούμποτσαν, Εζρά (62' Χαραλάμπους), Τζιωνή, Ντάρμπισαϊαρ (62' Κακουλής), Κούσουλος, Μαυρίας (62' Περέιρα), Χριστοφή.

Ερμής: Αντωνίου, Γαβριήλ, Μάρλον, Παπαθανασίου (67' Μπελά), Μπουλά, Κυριάκου, Κύπρου, Λοϊζίδης, Αντωνίου (67' Γεωργίου), Ντεβέσα (73' Καϊσερλίδης), Ντόγια.