Ομόνοια: Ψάλτης... In!

Η ευκαιρία του Κύπριου μπακ

Είναι αλήθεια ότι η θέση στο δεξί άκρο της άμυνας στην Ομόνοια, τον τελευταίο καιρό ανήκει... αποκλειστικά στον Άνταμ Μάθιους. Ο Ουαλός αποτελεί έναν από τους πιο σταθερούς ποδοσφαιριστές του «τριφυλλιού» και ο τραυματισμός του στο ματς της Παρασκευής απέναντι στον Οθέλλο έφερε ανησυχία. Ωστόσο, αυτή είναι και μια ευκαιρία για τον Πάρη Ψάλτη να δείξει ότι ο Μάθιους δεν παίζει... μόνος του.

Ο Κύπριος μπακ μπήκε ως αλλαγή στο 30ο λεπτό του αγώνα κόντρα στην ομάδα της Αθηαίνου και είχε καλή παρουσία τόσο στα αμυντικά του καθήκοντα, αλλά και στην επίθεση με κάποια γεμίσματα που απείλησαν.

Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη εμφάνιση του 27χρονου στη σεζόν, αφού είχε αγωνιστεί και για ένα ημίχρονο στην ισοπαλία απέναντι στην ΑΕΖ (3-3).

Ο Κύπριος μπακ ταλαιπωρήθηκε αρκετά από τον σοβαρό του τραυματισμό τον περασμένο Φεβρουάριο, που τον κράτησε εκτός για αρκετούς μήνες. Δούλεψε σκληρά για να επανέλθει και έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει τη φετινή προσπάθεια της ομάδας της Λευκωσίας.

Με τους «πράσινους» μετρά την τελευταία διετία 50 συμμετοχές και δύο ασίστ, ενώ ξεχωρίζει περισσότερο στα αμυντικά του καθήκοντα. Η επιστροφή του στην αγωνιστική δράση είναι θετική για να υπάρχουν επιλογές, έτσι ώστε να παίρνει ανάσες ο Μάθιους και να υπάρχει ο υγιής ανταγωνισμός στη συγκεκριμένη θέση.

Σαφώς και ο 26χρονος αμυντικός χρειάζεται περισσότερα αγωνιστικά λεπτά για να βρεθεί και πάλι στο επιθυμητό επίπεδο ετοιμότητας. Ωστόσο, ο Αυγουστή είναι ικανοποιημένος που τον βλέπει να «δηλώνει» έτοιμος και να του δίνει άλλη μια επιλογή στα μετόπισθεν.