Ομόνοια: Τόσο απλό και τόσο μονότονο

Σερβίρει ο Λέζιακς, σκοράρει ο Τσέποβιτς

Γιαν Λέζιακς - Μάρκο Τσέποβιτς και γκολ. Ήρεμα, όμορφα και απλά. Και ...επαναλαμβανόμενα. Ο Τσέχος αριστερός μπακ και ο Σέρβος φορ παρά το ότι μόλις …χθες άρχισαν να παίζουν μαζί στην ίδια ομάδα, συνεννοούνται λες και παίζουν χρόνια μαζί.

Αυτή η …τηλεπάθεια δεν είναι κάτι το μεταφυσικό. Είναι αποτέλεσμα της ποιότητας και των δυο ποδοσφαιριστών που ξέρουν τι πρέπει να κάνουν για να λειτουργήσουν αποτελεσματικά σε μια συνεργασία και γενικότερα σε μια εκδήλωση επίθεσης εκ μέρους της ομάδας τους.

Μέχρι στιγμής ο Μάρκο Τσέποβιτς έχει σκοράρει τρις από ισάριθμες ασίστ του Γιαν Λέζιακς. Στο ματς με τη Νέα Σαλαμίνα αυτό έγινε δυο φορές και χθες έγινε άλλη μια.

Ο 29χρονος Σέρβος επιθετικός, ύψους 1.91 αγωνίστηκε έξι παιχνίδια, τα πέντε ως βασικός και σε 375 αγωνιστικά λεπτά έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα πέντε φορές. Στις νίκες επί Ένωσης (1-0) και Νέας Σαλαμίνας (2-0) ήταν ο μόνος σκόρερ των αναμετρήσεων, στο ματς με τη Δόξα (3-0) και στο χθεσινό με τον Ερμή (2-0) άνοιξε τον δρόμο προς τη νίκη.

Ο 31χρονος Τσέχος με 19 παρουσίες στο ενεργητικό (1719 λεπτά συμμετοχής) έδωσε μέχρι τώρα 11 ασίστ! Όπως γράψαμε και σε προηγούμενο ρεπορτάζ…τρομακτικό νούμερο. Από τον καλύτερο με διαφορά αριστερό μπακ του πρωταθλήματος.

Πάμε ξανά …Γιαν Λέζιακς - Μάρκο Τσέποβιτς και γκολ.