Ομόνοια: Υγιεινός περίπατος πριν την Ανό (vid)

Ομάδα πέντε αστέρων μέσα στο «Αμμόχωστος»…

Η Ομόνοια έκανε ό,τι ήθελε μέσα στις τέσσερις γραμμές και με μία εξαιρετική εμφάνιση «πάτησε» τον Ερμή με το εκκωφαντικό 0-5. Οι παίκτες του Μπεργκ ήταν συγκεντρωμένοι και έδειξαν πόσο ήθελαν να καθαρίσουν την υπόθεση πρόκριση από σήμερα. Μεγάλο ματς από τον Τζιωνή και τον Λέζιακς.

Άτυχη στιγμή ο τραυματισμός του Φαμπιάνο. Το μυαλό όλων πλέον εστιάζεται στο ντέρμπι με την Ανόρθωση.

‘Α ημίχρονο:

Μπήκε πολύ δυνατά η Ομόνοια και μόλις στο 2ο λεπτό μετά από μπαλιά του Λέζιακς, ο Γαβριήλ με αυτογκόλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πάρντο που δεν μπόρεσε να μαζέψει την μπάλα. Στο 5’ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ ανάγκασε τον κίπερ του Ερμή να απομακρύνει δύσκολα σε κόρνερ, ενώ στο 7’ ο Τζιωνής στο τετ α τετ σημάδεψε το κάθετο δοκάρι. Καταιγιστική η ομάδα της Λευκωσίας στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στο 12ο λεπτό ο Τζιωνής βρέθηκε ξανά μόνος με τον Πάρντο, μετά από μπαλιά από την άμυνα και πλάσαρε σωστά κάνοντας το 0-2. Στο 18’ μια όμορφη συνεργασία του Λέζιακς με τον Τζιωνή, είχε αποτέλεσμα ο πρώτος να πιάσει το σουτ λίγο έξω από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια. Κάπου εκεί ο Ερμής κέρδισε μέτρα και την κατοχή χωρίς να καταφέρει όμως κάτι αξιόλογο.

Στο 27’ ένας όμορφος συνδυασμός Γκόμεθ-Ορτέγα, με τον τελευταίο να δίνει κάθετα στον Έζρα, ο οποίος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 0-3. Αυτό που σόκαρε όμως τους πάντες ήταν ο τραυματισμός του Φαμπιάνο στο 24ο λεπτό, με τον Κυριακίδη να παίρνει την θέση του. Στο 40’ ένα σουτ για τον Ερμή με τον Γεωργίου – εκτός περιοχής, η μπάλα όμως αρκετά έξω.

Η Ομόνοια ήταν εκπληκτική στο πρώτο μέρος, δημιούργησε πολλές φάσεις αλλά αυτό που χρήζει αναφοράς είναι η αποτελεσματικότητα και το passing game της ομάδας του Μπέργκ.

Β’ ημίχρονο:

Κατοχή της μπάλας από την Ομόνοια στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, μόλις στο 50ο λεπτό ο Τζιωνής μετά από μπαλιά του Λέζιακς έκανε το 0-4.

Στα επόμενα λεπτά η Ομόνοια είχε την κατοχή και κυρίως με τον Τζιωνή γινόταν απειλητική. Στο 63’ ένα σουτ του Μίκου, πέρασε έξω. Στο 67’ ο Ορτέγα έκανε την απευθείας εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 71’ ο Ορτέγα πέρασε όποιο βρήκε και από την μεγάλη περιοχή έκανε το σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει έξω.

Στο 73’ ήταν η σειρά του Ερμή με τον Μπέλα να πιάνει το φαλτσαριστό σουτ, από το ύψος της περιοχής, η μπάλα όμως δεν του έκανε το χατίρι.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους πράσινους να ελέγχουν το ματς με πολλές πάσες. Στο 85’ η απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Γκόμεθ, λίγο έλειψε να γινόταν viral αλλά ο Πάρντο πάνω στην γραμμή μπλόκαρε μετά το χτύπημα της μπάλας στο κάθετο δοκάρι.

Στο 90’ ο Μίκου έκανε το 0-5 βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα. Χρήζει αναφορά το ότι η Ομόνοια έκανε 16 τελικές προσπάθειες.

Διακριθέντες: Αδιαμφησβήτητα πολυτιμότερος παίκτης της Ομόνοιας ο Τζιωνής. Εξαιρετική εμφάνιση και από τους Λέζιακς και Γκόμεθ. Γενικότερα δεν υστέρησε κάποιος.

Από πλευράς Ερμή θετική παρουσία είχε ο Γεωργίου.

Απογοήτευσαν: Περιμέναμε περισσότερα πράγματα από τον Ερμή. Η εξαιρετική εμφάνιση όμως της Ομόνοιας, δεν άφησε τους παίκτες του κ. Παναγιώτου να αποδώσουν αυτά που ήθελαν.

Ενδεκάδες

Ερμής: Πάρντο, Γαβριήλ, Μπελά, Μάρλον, Κυριάκου, Κύπρου, Σαρ, Λοϊζίδης, Ντεβέσα, Γεωργίου, Ποπίν

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λανγκ, Λούφτνερ, Περέιρα, Λέζιακς, Γκόμες, Γκόμεθ, Ορτέγα, Τζιωνής, Εζρά, Κακουλλής

Σκόρερς: Γαβριήλ 4' (αυτογκόλ), Τζιωνής 12', Έζρα 27', Τζιωνής 50', Μίκου 90'