Πιάστηκε στον ιστό του Σπάιντερμαν Πέτρου...

Ισόπαλες χωρίς τέρματα Ομόνοια και Ένωση

Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta, η Ομόνοια εξήλθε ισόπαλη χωρίς τέρματα με την Ένωση στο ΓΣΠ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Πέτρου που πραγματοποίησε μια σπουδαία εμφάνιση δίχνοντας εξαιρετικά αντανακλαστικά σε κάθε προσπάθεια της Ομόνοιας. Κορυφαία στιγμή του αγώνα αλλά κα του τερματοφύλακα της Ένωσης, είναι το 84ο λεπτό όπου ο Κύπριος κίπερ είπε όχι του Γκόμεθ από τα έντεκα βήματα.

Μετά από αυτή την ισοπαλία η Ομόνοια έφτασε τους 15 βαθμούς, ενώ η Ένωση που ξεκόλλησε από τη τελευταία θέση μετρά πλέον τέσσερεις βαθμούς.

Α' Ημίχρονο

Ο Χένινγκ Μπεργκ έχοντας κάνει δέκα αλλαγές στη βασική ενδεκάδα (κράτησε μόνο τον Φαμπιάνο) παράταξε την ομάδα του με σχηματισμό 4-1-4-1. Στα δύο φτερά της επίθεσης ήταν οι Ασάντε και Σενέ, καθαρό ανασταλτικό χαφ ήταν μόνο ο Σέχου, ενώ οι Λοίζου και Τιάγκο είχαν πιο δημιουργικό ρόλο και κινούνταν κυρίως στον άξονα.

Από την άλλη ο Άλος Φερέρ ξεκίνησε με σχηματισμό 3-5-2. Ξεχωρίζει το ότι στην τριάδα της άμυνας ήταν οι Μπαρμπόζα, Κυριάκου και Μπάλαζιτς και το ότι στην επίθεση ήταν ο Ουντόζι με τον Μπαλοτέλι.

Όσον αφορά το αγωνιστικό μέρος, η πρώτη ευκαιρία άνηκε στην Ομόνοια, όταν στο 5’ ο Λοίζου εκμεταλλεύτηκε το λάθος της αντίπαλης άμυνας και βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Πέτρου που απόκρουσε το σουτ του 17χρονου ποδοσφαιριστή.

Στο 8’ οι γηπεδούχοι έχασαν νέα καλή ευκαιρία με τον Κίκο να εκτελεί ένα φάουλ λίγα μέτρα πίσω από την μεγάλη περιοχή της Ένωσης και να στέλνει τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Πέτρου, που έδιωξε σε κόρνερ.

Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία της Ομόνοιας στο πρώτο ημίχρονο αφού παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, οι φιλοξενούμενοι αμύνονταν σωστά, κρατώντας τον αντίπαλο τους μακριά από την εστία τους.

Μάλιστα η ομάδα του Παραλιμνίου προσπαθούσε να απειλήσει με γρήγορες αντεπιθέσεις, κάτι που ως ένα βαθμό τα κατάφερε αφού έφτιαξε κάποιες ευκαιρίες με άστοχα σουτ των ποδοσφαιριστών της. Η μοναδική τελική στον στόχο για την Ένωση σημειώθηκε στο 37’ όταν ο Μπελόνε έκανε σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ο Φαμπιάνο έπεσε στην δεξιά κάθετη του γωνιά και απόκρουσε.

Μετά και από αυτή τη φάση, δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο και το 0-0 ήταν το σκορ ενός ημιχρόνου που… θα ξεχαστεί γρήγορα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκήνησε από εκεί που έμεινε το πρώτο, αφού η Ομόνοια συνέχισε να έχει τη κατοχή και να προσπαθεί να απειλήσει την αντίπαλη εστία, ενώ η Ένωση αμυνόταν μαζικά και έψαχνε να βγει μπροστά με γρήγορες αντεπιθέσεις. Επίσης, η επανάληψη ξεκίνησε με χωρίς αλλαγές από τους δύο προπονητές.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του δευτέρου μέρους σημειώθηκε στο 50’ από τον Κίκο. Πιο συγκεκριμένα ο Κούσουλος έκανε σέντρα στη περιοχή και χωρίς να κατεβάσει τη μπάλα ο Πορτογάλος σούταρε, αναγκάζοντας τον Πέτρου να πέσει και να διώξει σε κόρνερ.

Παρά την ευκαιρία των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε από εκεί που έμεινε το δεύτερο. Η Ομόνοια είχε τη κατοχή, ενώ η Ένωση αμυνόταν πολύ καλά και έψαχνε να βγει μπροστά με αντεπιθέσεις.

Στο 60’ ο Μπεργκ σε μια προσπάθεια να κάνει πιο δημιουργική την ομάδα του, έριξε στο παιχνίδι τους Παπουλή και Τζιωνή, που αντικατέστησαν τους Σενέ και Λοίζου αντίστοιχα. Ο Τζιωνής πέρασε στο αριστερό φτερό, ενώ ο Παπουλής ήταν λίγο πίσω από τον προωθημένο Κακουλή. Στο 74΄πέρασε εκτός και ο Τιάγκο για να τον αντικαταστήσει ο Γκόμεθ.

Όσον περνούσαν τα λεπτά η Ομόνοια αύξανε την πίεση της, ενώ η Ένωση που ήταν πολύ καλά στημένη, συνέχιζε να αμύνεται εξαιρετικά.

Οι αλλαγές του Μπεργκ έκαναν την Ομόνοια πιο απειλητική κάτι που είχε ως αποτέλεσμα η Ομόνοια τα τελευταία λεπτά να κλείσει την Ένωση στα καρέ της και να φτιάχνει τη μια ευκαιρία μετά την άλλη.

Μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία είναι αναμφίβολα αυτή του 83ου λεπτού όταν ο Πέτρου απόκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Γκόμεθ. Την εσχάτη των ποινών κέρδισε ο Παπουλής που μετά από όμορφη ατομική ενέργεια, ανατράπηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα είναι ο Πέτρου που πραγματοποίησε μια σπουδαία εμφάνιση δίχνοντας εξαιρετικά αντανακλαστικά σε κάθε προσπάθεια της Ομόνοιας. Κορυφαία στιγμή του αγώνα αλλά κα του τερματοφύλακα της Ένωσης, είναι το 84ο λεπτό όπου ο Κύπριος κίπερ είπε όχι σε εκτέλεση πέναλτι του Γκόμεθ.

Α' Ημίχρονο

Ο Χένινγκ Μπεργκ έχοντας κάνει δέκα αλλαγές στη βασική ενδεκάδα (κράτησε μόνο τον Φαμπιάνο), παράταξε την ομάδα του με σχηματισμό 4-1-4-1. Στα δύο φτερά της επίθεσης ήταν οι Ασάντε και Σενέ, καθαρό ανασταλτικό χαφ ήταν μόνο ο Σέχου, ενώ οι Λοίζου και Τιάγκο είχαν πιο δημιουργικό ρόλο και κινούνταν κυρίως στον άξονα.

Από την άλλη ο Άλος Φερέρ ξεκίνησε με σχηματισμό 3-5-2. Για τους φιλοξενούμενους ξεχωρίζει το ότι στην τριάδα της άμυνας ήταν οι Μπαρμπόζα, Κυριάκου και Μπάλαζιτς και το ότι στην επίθεση ήταν ο Ουντόζι με τον Μπαλοτέλι.

Παρά την ευκαιρία των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, αυτό συνεχίστηκε από εκεί που έμεινε το πρώτο. Η Ομόνοια είχε τη κατοχή, ενώ η Ένωση αμυνόταν πολύ καλά και έψαχνε να βγει μπροστά με αντεπιθέσεις.

Στο 60’ ο Μπεργκ σε μια προσπάθεια να κάνει πιο δημιουργική την ομάδα του, έριξε στο παιχνίδι τους Παπουλή και Τζιωνή, που αντικατέστησαν τους Σενέ και Λοίζου αντίστοιχα. Ο Τζιωνής πέρασε στο αριστερό φτερό της επίθεης και ο Παπουλής ήταν λίγο πίσω από τον προωθημένο Κακουλή. Στο 74΄πέρασε εκτός και ο Τιάγκο για να τον αντικαταστήσει ο Γκόμεθ.

Όσον περνούσαν τα λεπτά η Ομόνοια πίεζε όλο και περισσότερο, ενώ η Ένωση που ήταν πολύ καλά στημένη, συνέχιζε να αμύνεται εξαιρετικά.

Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν με κύριο εκφραστή τον Ουντόζι να απειλήσουν με αντεπιθέσεις. Η μοναδική καλή στιγμή για την ομάδα του Παραλιμνίου στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε στο 71’, όταν ο Ουντόζι λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Φαμπιάνο, έκανε ένα δυνατό σουτ και έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.

Οι αλλαγές του Μπεργκ έκαναν την Ομόνοια πιο απειλητική κάτι που είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι τα τελευταία λεπτά να κλείσουν την Ένωση στα καρέ της.

Μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία είναι αναμφίβολα αυτή του 84ου λεπτού όταν ο Πέτρου απόκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Γκόμεθ. Την εσχάτη των ποινών κέρδισε ο Παπουλής, που μετά από όμορφη ατομική ενέργεια, ανατράπηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία του αγώνα ήρθε στο 89’ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ, ο Παναγιώτου πήρε τη κεφαλιά εντός περιοχής, αλλά και πάλι ο Πέτρου φώναξε παρών και έδιωξε σε κόρνερ.

Το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος και η Ομόνοια έχασε τους πρώτους εντός έδρας βαθμούς της.

Highlight: Η τρομερή εμφάνιση του Πέτρου

Συνθέσεις

Ομόνοια (Χ. Μπεργκ): Φαμπιάνο, Μαυρίας, Κίκο, Κούσουλος, Παναγιώτου, Σέχου, Τιάγκο (74' Γκόμεθ), Ασάντε, Σενέ (59' Παπουλής), Λοϊζου (59' Τζιωνής), Κακουλλής

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Λούφτνερ, Βενιζέλου, Λέζιακς, Γκόμεθ, Χαραλάμπους, Τζιωνής, Παπουλής, Ντούρις

Ε.Ν.Π. (Α. Φερέρ): Πέτρου, Λουσέρο (90+3' Κοσμά), Μπελόνε, Θεοδώρου, Ουντόζι (85' Φαν Άνχολτ), Μπαρμπόσα, Μαϊσουράντζε, Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Μπαλοτέλι (73' Μαρκόφσκι)

Στον πάγκο: Γκατσέφσκι, Άνχολτ, Ίρεπ, Μουλαζίμης, Κοτσώνης, Παναγή, Κοσμάς, Μαρκόφσι, Στυλιανίδης