«Πράσινο» πάρτι με καλεσμένους Βέλγους

Η Ομόνοια κέρδισε με 4-2 την Αντβέρπ και βλέπει... ομίλους Europa League

Απόψε η Ομόνοια έκανε την καλύτερη της εμφάνιση στην Ευρώπη, τα νεαρά αστέρια της με τον τρομερό Φώτη Παπουλή έκαναν την διαφορά και με λίγη προσοχή στην άμυνα στον επαναληπτικό τότε θα είναι στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Α΄ ημίχρονο

Η πρώτη καλή φάση στον αγώνα μετά από ένα χαλαρό ξεκίνημα, ήρθε στο 7ο λεπτό και ήταν για την Ομόνοια. Ο Παπουλής έκανε την κάθετη πάσα στον Κακουλλή, ο οποίος την έριξε μπροστά, έφτασε στην περιοχή αλλά έκανε ένα χλιαρό τελείωμα.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία της Ομόνοιας μέχρι την επόμενη ήρθε στο 11ο λεπτό. Μετά από πίεση ψηλά οι πράσινοι έκλεψαν την μπάλα, με τον Κακουλλή να φεύγει από τα αριστερά, να κάνει το γύρισμα στην περιοχή, αλλά το πλασέ του Παπουλή να χτυπάει στο δοκάρι. Στο αμέσως επόμενο λεπτό μετά την κραυγαλέα ευκαιρία της Ομόνοιας ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή από πλευράς Άντβερπ. Ο Μπαλικουισά έκανε το σουτ με τον Φαμπιάνο όμως να λέει όχι.

Η Ομόνοια ήταν η ομάδα που είχε καλύτερο ρυθμό στο παιχνίδι τουλάχιστον μέχρι το 25ο λεπτό και φαινόταν πιο απειλητική από την Αντβέρπ. Ωστόσο στο 26ο λεπτό και κόντρα στην ροή του αγώνα η Αντβέρπ άνοιξε το σκορ. Μετά από σέντρα στην περιοχή από τον Μπαλικουισά ο Μπένσον ήταν μόνος στην περιοχή της Ομόνοια και με ωραία κεφαλιά έκανε το 0-1.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Βελγική ομάδα έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα με την Ομόνοια να εμφανίζεται αποκομμένη και επηρεασμένη από το γκολ που δέχθηκε. Η πρώτη αντίδραση ήρθε στο 38ο λεπτό όταν το φάουλ του Παπουλή πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Μπουτέζ. Η συνέχεια όμως έμελλε να είναι καλύτερη για το τριφύλλι. Στο 43ο λεπτό ήρθε η λύτρωση γιατί η Ομόνοια άξιζε να πετύχει ένα γκολ. Ο Κακουλλής με ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Λοίζου στη περιοχή, με τον νεαρό αστέρα της Ομόνοια να δείχνει για ακόμα μια φορά την τρομερή ποιότητά του και με ωραίο τσίμπημα της μπάλας νίκησε τον Μπουτέζ και έκανε το 1-1.

Με αυτό το γκολ και με το σκορ στο 1-1 ολοκληρώθηκε το 1ο ημίχρονο.

Β΄ ημίχρονο

Καταπληκτικό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο για την Ομόνοια. Στο 49ο λεπτό η γρήγορη αντεπίθεση από τους πράσινους απέδωσε καρπούς. Ο Παπουλής κουβάλησε την μπάλα μέχρι εκεί που έπρεπε, την έδωσε στον Κακουλλή και ο νεαρός με τέλειο τελείωμα έκανε το 2-1. Η συνέχεια ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακή για την Ομόνοια. Το διαμάντι της Ομόνοιας Λοίζος Λοίζου έλαμψε ξανά. Ο νεαρός με ωραία ατομική ενέργεια που ξεκίνησε από τα δεξιά την τελείωσε στα δίχτυα του Μπουτέζ με ένα τρομερό πλασέ. Απίστευτος ο μικρός που κάνει εκπληκτικό παιχνίδι.

Δεν κράτησαν αρκετά οι πανηγυρισμοί καθώς στο 62ο λεπτό η Αντβέρπ μείωσε σε 3-2. Ο Μιγιόσι στην πρώτη επαφή του με την μπάλα μετά την είσοδο του στον αγώνα έκανε ωραία ατομική ενέργεια αρχικά περνώντας από Παναγιώτου και Σέχου και με ένα ξερό αριστερό σουτ νίκησε τον Φαμπιάνο για το 3-2. Δύο λεπτά μετά οι Βέλγοι πλησίασαν στο 3-3 με τον Έγκεσταιν να κάνει το τελείωμα εντός περιοχής αλλά ο Παναγιώτου με αυτοθυσία έβγαλε την άμυνα.

Η συνέχεια δεν έφερε κάτι άλλο συνταρακτικό. Η Αντβέρπ είχε απλά την κατοχή χωρίς να γίνεται ιδιαίτερα επικίνδυνη και η Ομόνοια έκανε ότι καλύτερο μπορούσε για να κρατήσει το σκορ και να πάρει την νίκη. Οι 2 προπονητές όσο περνούσε ο χρόνος έκαναν και αρκετές αλλαγές για να φρεσκάρουν τις ομάδες τους.

Κάπου στο 85ο λεπτό ήρθε ξανά η έκρηξη στο ΓΣΠ. Ο Ατιεμουέν έφυγε μόνος με τον Μπουτέζ και την ώρα που ήταν έτοιμος να σκοράρει ο Σεκ ήρθε από πίσω, τον ανέτρεψε και ο Σουηδός διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Νιγηριανός ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση, έκανε το 4-2, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος και πλέον δίνει στην Ομόνοια σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.