Πρωτοχρονιάτικο πράσινο πάρτι!

Με καλεσμένη την ΑΕΛ το τριφύλλι υποδέχθηκε πανηγυρικά τη νέα χρονιά

Ποδαρικό στο 2024 με τριάρα!

Η Ομόνοια κέρδισε με 3-1 την ΑΕΛ στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής τους πρωταθλήματος. Οι «πράσινοι» με Κύπριους σκόρερ και με τον Σεμέδο να μετρά δύο ασίστ, επέστρεψαν στις νίκες. Στο 27ο λεπτό ο Κούσουλος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, ενώ ο Λοϊζου στο 39ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Με το... καλησπέρα του δεύτερου μέρους ο 20χρονος σκόραρε ξανά (48’) για το 3-0, ενώ ο ίδιος είχε και δοκάρι στο 59'. Η ΑΕΛ μείωσε σε 3-1 με τον Μεντόγεβιτς στο 90'.

Στα αξιοσημείωτα και το ντεμπούτο του Αμό, ο οποίος αγωνίστηκε για ένα 20λεπτο και έκανε αισθητή την παρουσία του.

Έτσι η Ομόνοια παραμένει στην 3η θέση με 35 βαθούς, μειώνοντας ωστόσο την απόσταση από την κορυφή στους 4. Η ΑΕΛ μένι στους 19 βαθμούς και την 9η θέση.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Η Ομόνοια μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να απειλήσει με κάποια μακρινά σουτ στα πρώτα λεπτά. Ωστόσο η ΑΕΛ επιχείρησε επίσης να παίξει στρωτό ποδόσφαιρο και κατάφερε να προσεγγίσει την περιοχή των «πρασίνων».

Το πρώτο 15λεπτο του αγώνα πέρασε χωρίς κάποια μεγάλη φάση, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να απειλήσουν κυρίως από τα πλάγια.

Το ίδιο σκηνικό είχαμε μέχρι το πρώτο 20λεπτο, με παιχνίδι κέντρου αλλά και αρκετές διακοπές που δεν επέτρεπαν στις δύο ομάδες να βρουν ρυθμό.

Στο 27ο λεπτό ήρθε η λύση για την Ομόνοια με τον Ιωάννη Κούσουλο να ανοίγει το σκορ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπέζους, ο αρχηγός της Ομόνοιας πετάχτηκε πιο ψηλά από όλους και έγραψε το 1-0.

Η ΑΕΛ προσπάθησε να απαντήσει τα επόμενα λεπτά με ένα σουτ του Σρνιτς που έσωσε ο Ουζόχο και μια κεφαλιά του Κόλια που κατέληξε έξω.

Το «τριφύλλι» όμως με την ψυχολογία στο πλευρό του έψαξε και δεύτερο γκολ, με τον Λοΐζου να απειλεί σε δύο περιπτώσεις. Όπως και τον Σεμέδο που στο 33ο λεπτό μετά από κομπίνα έκανε το μακρινό σουτ με τη μπάλα να καταλήγει όμως πάνω από τα δοκάρια.

Το 2-0 ήρθε στο 39ο λεπτό με τον Λοΐζου να βρίσκει δίχτυα. Μετά από ωραία συνεργασία ο Σεμέδο έκανε το γύρισμα και ο Κύπριος εξτρέμ από κοντά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Μάλιστα ο ίδιος έχασε μεγάλη ευκαιρία για τρίτο γκολ στο 44ο λεπτό, όταν μετά από μετά από κάθετη του Αλιούμ βρέθηκε απέναντι από τον Ολιβέιρα αλλά δεν βρήκε στόχο.

Έτσι η Ομόνοια πήγε στα αποδυτήρια με το 2-0 υπέρ της.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γκολ για το «τριφύλλι», αφού ο Λοΐζος Λοΐζου, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έγραψε το 3-0. Ωραία ανάπτυξη από τους «πράσινους» με τον Μπέζους να δίνει στον Σεμέδο, αυτός να μπαίνει στην περιοχή και να γυρίζει στον νεαρό που μετά από προσποίηση νίκησε τον Ολιβέιρα με συρτό σουτ.

Μάλιστα έφτασε πολύ κοντά στο χατ-τρικ στο 59ο λεπτό με μακρινό σουτ το οποίο έσωσε ο Ολιβέιρα και στη συνέχεια κατέληξε στο δοκάρι.

Ακολούθησαν αρκετές ευκαιρίες για τους «πράσινους» με Μπέζους και Αλιούμ, όμως να μη βρίσκουν στόχο.

Από την πλευρά της η ΑΕΛ προσπάθησε να γίνει επικίνδυνη με αντεπιθέσεις, με τον Ουζόχο να δείχνει ετοιμότητα όποτε χρειάστηκε.

Οι «πράσινοι» ανανέωναν συνεχώς τις επιθέσεις τους με στόχο να διευρύνουν ακόμη περισσότερο σκορ, όμως δεν κατάφεραν να βρουν ξανά δίχτυα μέχρι το τελικό σφύριγμα

Στα αξιοσημείωτα και το ντεμπούτο Αμό, ο οποίος αγωνίστηκε για ένα 20λεπτο και έκανε αισθητή την παρουσία του με μια ωραία προσπάθεια και πάσα στον Αλιούμ, του οποίου το σουτ σταμάτησε στην γραμμή του τέρματος.

Η ΑΕΛ κατάφερε να μειώσει σε 3-1 στο 90΄με κεφαλιά του Μεντόγεβιτς.

Έτσι οι «πράσινοι» επέστρεψαν στις νίκες πανηγυρικά και πήραν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης

Ομόνοια: Ουζόχο, Μίλετιτς, Κουλιμπαλί, Λανγκ, Σιπριάνο, Χάμπος, Κούσουλος, Μπεζούς, Λοΐζου, Σεμέδο, Αλιούμ.

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Κελεπέσιης, Ψάλτης, Κακουλλής, Φράνσον, Λέζιακς, Μπασιρού, Ζαχαρίου, Σίμιτς, Παναγιώτου, Αμό, Προκοπίου.

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Φραντζής, Μπάστο, Ντέγουεστ, Τζάλμα, Μεντόγεβιτς, Σρνίτς, Γερολέμου, Μορέιρα, Κολιάς, Μακρής

Στον πάγκο: Κυριάκου, Σωτηρίου, Ανδρέου, Μεντόζα,Σιλβέστρος, Φιλίποβιτς, Θεμιστοκλέους

Σκόρερ: 27' Κούσουλος, 39',48' Λοϊζου/90' Μεντόγεβιτς

Κίτρινες: 21' Μπέζους/32' Τζάλμα