Σαλαμίνα - Ομόνοια 5-2: Η πεντάμορφή και το τέρας (vid)

Τραγική εμφάνιση από την πλευρά των πρασίνων

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε απόψε η Νέα Σαλαμίνα η οποία φανέρωσε για ακόμη μια φορά τις εξαιρετικές επιθετικές της ικανότητες, επιβλήθηκε με 5-2 της Ομόνοιας για την 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος και παράλληλα έδειξε ότι η 5η θέση της ανήκει. Απόλυτη πολυφωνία στο σκοράρισμα είχαν οι «ερυθρόλευκοι» καθώς βρήκαν δίκτυα πέντε διαφορετικοί ποδοσφαιριστές τους. Το σκορ άνοιξε στο 5ο λεπτό ο Μαρκάσα για να ανατρέψουν τα δεδομένα οι πράσινοι με τους Μαυρία (18΄) και Κολοβό (23΄). Στην συνέχεια η ομάδα της Αμμοχώστου έβαλε μπρος και με σκόρερ τους Ελουντού (33΄), Τιάγκο (42΄), Κορέια (52΄) και Κίνγκσλεϊ (56΄) ολοκλήρωσαν την μεγάλη τους επιτυχία.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Απόλυτα χορταστικό από πλευράς γκολ και θεάματος ήταν το Α΄ μέρος, καθώς από τις 11 τελικές προσπάθειες που έγιναν οι 5 κατέληξαν στα δίκτυα. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Ελουντού με σουτ στον αέρα έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μεχίας. Τρία λεπτά αργότερα οι ερυθρόλευκοι αφού κυκλοφόρησαν την μπάλα κοντά στην περιοχή της Ομόνοιας, έδωσαν στον Μαργκάσα που με συρτό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-0. Στο 11΄ Ο Τιάγκο, με καλό πλασέ από το ύψος της περιοχής, ανάγκασε τον Μεχίας να διώξει δύσκολα σε κόρνερ. Στην επόμενη φάση η Σαλαμίνα βρήκε 2η φορά το δοκάρι, αυτή τη φορά με το πλασέ που έκανε από την μικρή περιοχή ο Γκολομπάρτ. Παρά τις ευκαιρίες της Σαλαμίνας, η Ομόνοια ήταν αυτή που σκόραρε. Στο 18ο λεπτό ο Κολοβός από πλάγια θέση εκτός περιοχής σέντραρε χαμηλά, ο Γκολομπάρτ πήγε να διώξει αλλά βρήκε αέρα κι έτσι ο Μαυρίας, ερχόμενος από πίσω, πλάσαρε έυστοχα για το 1-1 Μάλιστα, η Ομόνοια στην 2η της τελική βρήκε ξανά δίκτυα όταν στο 23΄ ο Κολοβός, έπειτα από την σέντρα του Μαυρία, παρά το γεγονός ότι δεν βρήκε όπως θα ήθελε την μπάλα, πλάσαρε ψηλοκρεμαστά για να πετύχει ένα ωραίο γκολ και να κάνει το 1-2. Ο ρυθμός των φάσεων μειώθηκε στην συνέχεια όμως τα γκολ δεν σταμάτησαν. Στο 33΄ ο Ελουντού υποδέχτηκε την μπάλα εκτός περιοχής και με ένα ωραίο φαλτσαριστό σουτ στον αέρα νίκησε τον Μεχίας για το 2-2. Ένα λεπτό αργότερα ο Μότα πήρε μέτρα εκτός περιοχής, αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άστοχα, εκτός εστίας. Καλή στιγμή για την Ομόνοια. Στο 38΄ η Ομόνοια βρήκε πολύ καλή στιγμή για να σκοράρει αλλά ο Μόντες με κεφαλιά εντός μικρής περιοχής δεν κατάφερε να βρει στόχο. Στο 41΄ η Ομόνοια βρήκε τεράστια φάση για να σκοράρει. Οι πράσινοι μπήκαν κάθετα στην περιοχή της Σαλαμίνας με τον Κολοβό να γυρίζει στον Μόντες και τον τελευταίο να μην καταφέρνει να σκοράρει, αφού ο Ρέινολτς με εξαιρετικό τάκλιν, έσωσε το πλασέ που επιχείρησε. Ένα λεπτό αργότερα η Σαλαμίνα πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ. Ο Τιάγκο με εξαιρετικό φαλτσαριστό πλασέ από το ύψος της περιοχής, έκανε το 3-2. Ο ίδιος παίχτης, στο 43΄ με φαλτσαριστό πλασέ από το ύψος της περιοχής δεν βρήκε στόχο.

Β΄ Ημίχρονο: Με τους ίδιους ρυθμούς ξεκίνησε και το Β΄ μέρος. Στο 52΄ οι της Ομόνοιας δεν κατάφεραν να απομακρύνουν την χαμηλή σέντρα του Ελουντού με αποτέλεσμα η μπάλα να στρωθεί στον Κορέια που με σουτ την έστειλε στα δίκτυα του Μεχίας για το 4-2! Τρία λεπτά αργότερα, ο Κολοβός επιχείρησε το φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής, όμως αυτό κατέληξε εκτός εστίας. Στο 56΄ οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν το φάουλ και μόνος ο Κινγκσλεϊ με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 5-2. Στην συνέχεια του ματς ο ρυθμός έπεσε και οι φάσεις που βγήκαν ήταν ελάχιστες. Στο 61΄ο Ελουντού μπήκε στην περιοχή και έκανε το συρτό σουτ, αλλά μάζεψε εύκολα ο Μεχίας. Ένα καλό σουτ του Κωστή εκτός περιοχής, στο 73ο λεπτό, πέρασε λίγο έξω από την εστία. Ένα σουτ του Κατελάρη στο 87ο λεπτό πέρασε εκτός εστίας. Δυο λεπτά αργότερα ο Ματ έκανε ένα αδύνατο σου, το οποίο ωστόσο μπλόκαρε εύκολα ο Βεσελόφσκι. Το παιχνίδι έκλεισε με το άστοχο σουτ του Νουρ στις καθυστερήσεις.

Κοουτσάρισμα:

Πουρσαϊτίδης (Σαλαμίνα): Με 4-3-3 παράταξε τους ποδοσφαιριστές του ο Ελλαδίτης τεχνικός των ερυθρολεύκων οι οποίοι με την σειρά τους παρουσίασαν την καλή τους πλευρά και έφτασαν στην νίκη.

Αναστασίου (Ομόνοια): Με 5 νέα πρόσωπα και σχηματισμό 4-2-3-1 ξεκίνησε την αναμέτρηση ο προπονητής των πρασίνων σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα της ομάδας κόντρα στον Απόλλωνα. Τη θέση των Παναγή, Βύντρα, Σοάρες, Ατζακούν και Ραμίρεζ πήραν οι Μεχίας, Γκαφούρ, Λοέ, Μόντες και Ντάρμπισαϊρ, όμως αυτοί, όπως και πολλοί άλλοι εμφανίστηκαν σε άσχημη πολύ βραδιά με αποτέλεσμα το τελικό 5-2.

Διακριθέντες:

Σαλαμίνα: Πολύ καλή εμφάνιση είχε στο σύνολο της η ομάδα της Αμμοχώστου και όλους τους ποδοσφαιριστές της να έχουν καλή εμφάνιση. Αν έπρεπε να ξεχωρίσουμε κάποιον αυτός θα ήταν ο Μαργκάσα που σκόραρε και ήταν παρών σε «όλο» το γήπεδο.

Ομόνοια: Μετά από τέτοιο σκορ σίγουρα δεν μπορεί να υπάρξει παίχτης που να έκανε και πολλά πράγματα, ωστόσο ή παρουσία του Μαυρία στο Α΄ μέρος επιθετικά ήταν ικανοποιητική.

Δεν άρεσαν:

Σαλαμίνα: Δεν υστέρησε κάποιος από πλευράς γηπεδούχων.

Ομόνοια: Τεράστια αδράνεια είχε η αμυντική λειτουργία των πρασίνων. Θα ήταν άδικο να εστιάσουμε σε κάποιον συγκεκριμένα. Συνολική η κακή απόδοση.

Διαιτησία: Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία του Κυριάκου Χριστοδούλου.

Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Γκολομπάρτ, Ρέινολντς, Φουστάρ (Χατζηκωνσταντή 84΄), Τζαίλσον, Μαργκάσα (Νουρ 81΄), Κωστή, Κορέια, Τιάγκο, Ελουντού, Κίνγκσλει (Πική 74΄)

Ομόνοια (Αναστασίου): Μεχίας, Γκαφούρ, Κούσουλος, Μότα, Μανρίκε, Λοέ (Κατελάρης 59΄), Γκόμεθ, Μόντες (Ζίβετς 71΄), Μαυρίας, Κολοβός (Χαραλάμπους 76΄), Ντάρμπισαίρ

Σκόρερ: Μαργκάσα (5΄), Ελουντού (33΄), Τιάγκο (42΄), Κορέια (52΄), Κίνγκσλεϊ (56΄) / Μαυρίας (18΄), Κολοβός (23΄),

Κίτρινες κάρτες: Φουστάρ / Λοέ, Γκόμεθ, Χαραλάμπους

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Κυριάκος Χριστοδούλου