Στην Ομόνοια... η πρώτη ματσάρα της χρονιάς!

Σε ένα ντέρμπι με πλούσιο θέαμα, οι «πράσινοι» κατάφεραν να βγουν νικητές κερδίζοντας την ΑΕΚ με 3-2

Η Ομόνοια πήρε μια σπουδαία νίκη με 3-2 επί της ΑΕΚ στο ΓΣΠ σε ένα συναρπαστικό ντέρμπι στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Τα γκολ για τους «πράσινους» πέτυχαν οι Μπεζούς (34’), Μπρούνο (49’) και Παπουλής (85’). Για τους Λαρνακείς βρήκαν δίκτυα οι Γκιούρτσο (56’) και Ολατούντζι (64’).

Η Ομόνοια ξεκίνησε καλύτερα στα πρώτα λεπτά και είχε την κατοχή. Στο 7’ ο Μπρούνο σέρβιρε στον Λέτσιακς το σουτ του οποίου κόντραρε στον Φαράζ και στη συνέχεια στα δικά του πόδια με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Δύο λεπτά οι «πράσινοι» έχασαν νέα ευκαιρία με τον Μπρούνο ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα σταμάτησε στον Χαραλάμπους.

Η ΑΕΚ μετά το δεκάλεπτο ξεκίνησε να ανεβαίνει και να παίρνει την κατοχή. Στο 16’ μετά από κομπίνα σε κόρνερ, ο Γκιούρτσο έκανε το σουτ αλλά ο Φαμπιάνο ήταν έτοιμος και παραχώρησε κόρνερ.

Οι «πράσινοι» πήραν ξανά τον έλεγχο και στο 20’ απείλησαν με σουτ στην κίνηση του Μιξ το οποίο όμως κατέληξε στα χέρια του Πίριτς.

Πολύ καλή ευκαιρία πήγε χαμένη και για την ΑΕΚ στο 22’. Ο Ροσάλες έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Λόπες αμαρκάριστος στο σημείο του πέναλτι δεν κατάφερε να κάνει το τελείωμα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 34’ με τον Μπεζούς. Μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα στρώθηκε στον Ουκρανό ο οποίος με ψαλιδάκι δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Πίριτς.

Στο 44’ ο Χαραλάμπους επιχείρησε να σκοράρει εκτός περιοχής αλλά έστειλε την μπάλα άουτ, λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του κίπερ της ΑΕΚ.

Το 1-0 ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν το προβάδισμα τους στο 49’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπρούνο. Το πέναλτι δόθηκε μέσω VAR.

Το ίδιο συνέβη και στο 56’ αυτή τη φορά για την ΑΕΚ. Μετά από παρέμβαση του VAR ο Θεουλή έδειξε την άσπρη βούλα με τον Γκιούρτσο να σκοράρει από τα έντεκα βήματα.

Στο 59’ ο Μπρούνο έχασε τεράστια ευκαιρία να το κάνει το 3-1 με τον Πίριτς να του λέει «όχι» σε τετ α τετ.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι Λαρνακείς βρήκαν και δεύτερο γκολ με τον Ολατούντζι. Ο Γιούστε έκανε το λάθος, ο επιθετικός της ΑΕΚ μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε ιδανικά τον Φαμπιάνο.

Οι «κιτρινοπράσινοι» έχασαν πολύ καλή ευκαιρία στο 82’ με τον Ολατούντζι το σουτ του οποίου έδιωξε σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να παλεύουν για τη νίκη. Ο Παπουλής στο 85’ με ένα φοβερό πλάσε εκτός περιοχής πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ και έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό πραγματοποιήθηκε standing ovation στο ΓΣΠ καθώς ο Ιωάννης Κούσουλος μπήκε ως αλλαγή στη θέση του Χαραλάμπους.

Το 3-2 ήταν και το τελικό σκορ με την ΑΕΚ να μην μπορεί να ισοφαρίσει στο τέλος παρά το γεγονός ότι πάλεψε με όλες της τις δυνάμεις.

Η ομάδα του Λένον πήρε μια σπουδαία νίκη, την πρώτη της στο πρωτάθλημα και βλέπει με αρκετή αισιοδοξία τη συνέχεια.

Ομόνοια (Λένον): Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε, Μίλετιτς, Λανγκ, Λέτσιακς, Μιξ (75' Παπουλής), Χαραλάμπους (86' Κούσουλος), Μπασιρού, Μπρούνο (75' Λοΐζου), Μπέζους (63' Ανασαριφάρντ)

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Μικέλ (57' Μιλίτσεβιτς), Γκαρσία, Ροσάλες, Λέδες, Σανχούρχο, Γκιούρτσο (57' Ολατούντζι), Φαράζ, Άλτμαν (57' Γκάμα), Λόπες (57' Τρισκόφσκι)

Σκόρερ: 34' Μπεζούς, 49' Μπρούνο, 85' Παπουλής / 56' Γκιούρτσο, 64' Ολατούντζι

Κίτρινες κάρτες: 55' Γιούστε, 69' Χαραλάμπους, 79' Παπουλής / 28' Μικέλ, 42' Γκιούρτσο, 63' Ροσάλες

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Χρυσοβαλάντης Θεουλή

VAR: Luigi Nasca