Στους «8» με ανατροπή και…άγχος

Η Ομόνοια πήρε με δύσκολο τρόπο την ουσία απέναντι στην Καρμιώτισσα

Την πρόκριση στην προημιτελική φάση του κυπέλλου πήρε η Ομόνοια, η οποία επιβλήθηκε δύσκολα με 2-1 της Καρμιώτισσας στο ΓΣΠ, ανατρέποντας τα εις βάρος της δεδομένα μετά το γκολ του Ντούμπια στο 18ο λεπτό.

Έχοντας MVP τον Γκάρι Χούπερ ο οποίος είχε ένα γκολ και μια ασίστ (στον Μπρούνο), οι «πράσινοι» γύρισαν το σκορ από το πρώτο 45λεπτο. Ωστόσο, δεν κατάφεραν να πετύχουν ένα τρίτο γκολ στην επανάληψη για να «καθαρίσουν» το ματς, παίρνοντας στο τέλος της ημέρας τη νίκη και την πρόκριση με ένα αγχωτικό τρόπο.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η Ομόνοια απείλησε στο 4ο λεπτό με ένα πλασέ του Παπουλή το οποίο ήταν άστοχο. Στο 12’ ο Λοϊζου δοκίμασε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε σε παίκτη της Καρμιώτισσας και κατέληξε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Χούπερ να απειλήσει, με το σουτ του Άγγλου να καταλήγει στην αγκαλιά του Κνόμπλοχ. Η Καρμιώτισσα «πάγωσε» το ΓΣΠ στο 18’ με τον Ντούμπια. Ο επιθετικός της Καρμιώτισσας έκλεψε τη μπάλα εκμεταλλευόμενος την ασυνεννοησία που είχαν οι Μάθιους και Γιούστε, μπήκε στην περιοχή και νίκησε τον Ουζόχο με ωραίο πλασέ. Η Ομόνοια δεν μπόρεσε να βγάλει άμεση αντίδραση και η Καρμιώτισσα ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στο γήπεδο μέχρι και το 34ο λεπτό, όταν έφερε τα παιχνίδι στα ίσα ο Χούπερ. Ο Άγγλος επιθετικός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με ένα μακρινό βολέ, πιάνοντας στον ύπνο τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων. Στη συνέχεια η Ομόνοια πήρε τα πάνω της και κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ με τον Μπρούνο στο 41’, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από ασίστ του Χούπερ, με τους «πράσινους» να πηγαίνουν με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Η Καρμιώτισσα μπήκε με επιθετικές διαθέσεις στην επανάληψη και προσπάθησε να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν σοβαρά στο 54’ με μια κεφαλιά του Χούμποτσαν η οποία κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Η Ομόνοια απάντησε στις ευκαιρίες στο 61ο λεπτό. Ο Λοϊζου έδωσε την πάσα στον Παπουλή ο οποίος έκανε το σουτ από πολύ πλεονεκτική θέση, με τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ. Στο 77’ ο Λοϊζου δοκίμασε ένα μακρινό σουτ χωρίς να βρει στόχο.

Στην τελευταία φάση του αγώνα στο 94’ έγινε μια μπαλιά στην περιοχή της Ομόνοιας, με τον Ουζόχο να κάνει άστοχη έξοδο. Οι παίκτες της Καρμιώτισσας παραμόνευαν όμως ο Μίλετιτς έδωσε ύψος στην μπάλα δίνοντας στον Νιγηριανό την ευκαιρία να μπλοκάρει. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του αγώνα που βρήκε την Ομόνοια να παίρνει τη νίκη και την πρόκριση για την προημιτελική φάση του κυπέλλου.

ΓΚΟΛ: 34' Χούπερ, 41' Μπρούνο - 18' Ντούμπια

Ομόνοια (Γιανίκ Φερέρα): Ουζόχο, Κίτσος, Γιούστε, Μίλετις, Μάθιους (72' Ψάλτης), Χάμπος, Μιξ (84' Κασάμα), Παπουλής (72' Μπασιρού), Μπρούνο, Λοίζου, Χούπερ (84' Κακουλλής).

Καρμιώτισσα (Χρίστος Χαραλάμπους): Κνόμπλοχ, Τάντι, Μεντίμορετς, Χούμποτσαν, Σελούτσκα (59' Αβραάμ), Οικονομίδης (46' Μπεν Σαλαν), Μαλόνε, Ντούμπια, Ελ Αλουχί, Καλτσάς (73' Κουλιμπαλί), Ντούρις (73' Ζελάγια).

Κίτρινες κάρτες: Χάμπος, Λοϊζου - Ντούρις, Ντούμπια, Μεντίμορετς.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης