Τελεία και παύλα... πρωτάθλημα ξανά!

Η Ομόνοια με χαμηλή ταχύτητα επικράτησε στο αιώνιο...και μπαίνει πρώτη στα πλέι οφ με σκοπό να το πάρει ένδεκα χρόνια μετά

Τεράστια νίκη για την Ομόνοια που επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 1-0 στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής στο ΓΣΠ για την τελευταία αγωνιστική της Α' φάσης του πρωταθλήματος Cyta. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε από τον Ασαντέ με κεφαλιά στο 7ο λεπτό, σε μια φάση που χρειάστηκε και το VAR για να δούμε εάν θα έπρεπε να μετρήσει. Με την νίκη τους αυτή οι πράσινοι πηγαίνουν στους 56 βαθμούς και πλέον μπαίνουν στα μπαράζ ως πρωτοπόροι του βαθμολογικού πίνακα.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα η τυπικά γηπεδούχος Ομόνοια θέλησε να απειλήσει τον ΑΠΟΕΛ και μόλις στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ με την κεφαλιά του Ασαντέ μετά την σέντρα του Λέζιακς από τα αριστερά, σε μια φάση που εξετάστηκε στο VAR, αφού αρχικά είχε δοθεί οφσάιντ.

Στο 19’ ο Τιάγκο βρέθηκε σε ευνοική θέση εντός περιοχής και έκανε το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε για λίγο εκτός, μετά από λάθος στην αντίπαλη άμυνα.

Στο 29’ ο Γκόμεθ επιχείρησε πολύ καλό σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Ουζόχο απέκρουσε και στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Τζιωνή πέρασε εκτός.

Ο ΑΠΟΕΛ απείλησε για πρώτη φορά στο ματς με το σουτ του Κατσαντώνη, η μπάλα όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 43’ η Ομόνοια έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 2-0, μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Τιάγκο, αλλά ο Παπουλής έστειλε την μπάλα έξω.

Στο 54’ ο Ουζόχο πραγματοποίησε διπλή επέμβαση, αρχικά στην σέντρα του Λέζιακς και στη συνέχεια στο σουτ του Τζιωνή. Ένα δεκάλεπτο μετά, ο Ασάντε έκανε το γύρισμα, αλλά ο Τζιωνής δεν μπόρεσε να βρει καλά την μπάλα και έτσι έχασε μια μεγάλη ευκαιρία.

Ο ΑΠΟΕΛ δεν απείλησε ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία, από την άλλη η Ομόνοια έψαχνε καθόλη τη διάρκεια του αγώνα ένα δεύτερο γκολ, ωστόσο το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Σέχου, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λέτσιακς, Γκόμεθ, Κούσουλος, Τιάγκο, Τζιωνής, Παπουλής, Ασάντε

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Σιέλης, Βινίσιους (Εντογκαλά 81'), Μερκής, Ζαμπάλα, Ανουάρ (Λουντέμο 70'), Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι (Μπεν Σαχάρ 86'), Κλωναρίδης, Κατσαντώνης (Σατσιάς 86'), Γκάρνερ

Σκόρερς: Ασαντέ /-

Κίτρινες Κάρτες: Γκόμεθ, Λέζιακς, Χούμποτσαν /-