Την «πλήρωσε» στο… δικό της παιχνίδι

Οι πράσινοι αποκλείστηκαν στα πέναλτι από την Αντβέρπ

Δεν τα κατάφερε να προκριθεί στους ομίλους του Europa League, η Ομόνοια αφού αποκλείστηκε στην διαδικασία των πέναλτι από την Αντβέρπ.

Ο αγώνας στη κανονική του διάρκεια έληξε με 2-0 υπέρ των Βέλγων, χάρη σε τέρματα των Μιγιόσι (28’) και Γκέρκενς (84’). Το σκορ στην διαδικασία των πέναλτι έληξε με 3-2 υπέρ των Βέλγων, αφού αστόχησε ο Γκόμεθ, ενώ ο Μπουτέζ απόκρουσε τις εκτελέσεις των Λέζιακς και Ζαχαρίου. Ο Φαμπιάνο έπιασε το πέναλτι του Γκέρκενς, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη φορά που η Ομόνοια, επί εποχής Μπεργκ, αποκλείστηκε στα πέναλτι σε ευρωπαϊκό παιχνίδι, αφού προηγήθηκαν δύο προκρίσεις εις βάρος του Ερυθρού Αστέρα και της Φλόρα. Επίσης στην παράταση απέκλεισε Αραράτ και Λέγκια.

Μετά και από αυτή την εξέλιξη, η ευρωπαϊκή πορεία των «πρασίνων» συνεχίζεται στους ομίλους του Conference League.

Α΄ Ημίχρονο

Πολύ επιθετικά ξεκίνησε τον αγώνα η Αντβέρπ, η οποία έψαχνε ένα γρήγορο γκολ που θα την ξαναέβαζε στο παιχνίδι της πρόκρισης. Έμφαση στην αμυντική της λειτουργία έδωσε η Ομόνοια, που αμυνόταν μαζικά.

Η πρώτη τελική στο παιχνίδι σημειώθηκε μόλις στο 6’ με άστοχο σουτ του Μιγιόσι εκτός περιοχής, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπένσον σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Φαμπιάνο.

Η πρώτη τελική της Ομόνοιας σημειώθηκε στο 21’, όταν ο Κακουλλής επιχείρησε ένα μακρινό φιλόδοξο σουτ, με στόχο να «κρεμάσει» τον αντίπαλο τερματοφύλακα που ήταν εκτός εστίας, ωστόσο χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 22’ ο Βερστράετε έκανε την κεφαλιά εντός περιοχής, όμως ο Φαμπιάνο φώναξε παρών και μπλόκαρε.

Οι Βέλγοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 27’, μετά από σέντρα του Μιγιόσι στην περιοχή, ο Μπατάιγ με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, έστειλε τη μπάλα έξω.

Ότι δεν κατάφερε ο Μπατάιγ, το πέτυχε ο Μιγιόσι ένα λεπτό αργότερα, αφού ο Ιάπωνας νίκησε τον Φαμπιάνο και άνοιξε το σκορ.

Ο τερματοφύλακας των Βέλγων έκανε το βολέ, ο Έγκεστειν έπιασε την κεφαλιά σε πρώτο χρόνο, ψάχνοντας τον Μιγιόσι, με τον Ιάπωνα να τρέχει πιο γρήγορα από τους αμυντικούς της Ομόνοιας και να «κρεμάει» τον Φαμπιάνο, ο οποίος είχε βγει από την εστία του.

Η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 40’, όταν ο Μπασιρού έχασε την μπάλα από τον Βερστράετε, ο οποίος έδωσε στον Έγκεστειν, που σούταρε εντός περιοχής, όμως ο Φαμπιάνο έδιωξε σε κόρνερ.

Η τελευταία τελική του ημιχρόνου ήταν ένα άστοχο του Λέζιακς εκτός περιοχής.

Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Ίδιο ήταν το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, αφού η Αντβέρπ συνέχισε να υπερέχει στην κατοχή της μπάλας και να είναι πολύ απειλητική.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 51’, όταν ο Φαμπιάνο απόκρουσε με τα πόδια στο σουτ που έκανε ο Μπένσον από πλεονεκτική θέση.

Στο 68’ ο Φαμπιάνο φώναξε εκ νέου παρών σε σουτ του Μπένσον εντός περιοχής. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Βραζιλιάνος δεν απόκρουσε σταθερά, η μπάλα κτύπησε στον Εγκεστάιν και επέστρεψε στην αγκαλιά του Φαμπιάνο.

Ακολούθησαν δύο άστοχες προσπάθειες από τους Μιγιόσι και Εγκεστάιν, για να έρθει ο Γκέρκενς στο 85’ και να κάνει το 2-0 υπέρ των γηπεδούχων. O Βέλγος ποδοσφαιριστής πήρε την μπάλα από τον Μπαλικβίσα και με σουτ εντός περιοχής νίκησε τον Φαμπιάνο.

Μέχρι το 90’ δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο αγώνα οδηγήθηκε στην παράταση, καθώς οι Βέλγοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σκορ του πρώτου ματς…

Παράταση

Συνέχισε να είναι επικίνδυνη η Αντβέρπ, η οποία έχασε αρκετές ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα πρόκρισης.

Αρχικά ήταν ο Γιούστε, ο οποίος στο 93’, στην προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα, παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ.

Μεγάλη ευκαιρία έχασαν οι γηπεδούχοι και στο 97’, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μιγιόσι, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και έβαλε δύσκολα στον Φαμπιάνο, ο οποίος όμως κατάφερε να αποκρούσει. Στη συνέχεια της φάσης ο Γιουσούφ σούταρε έξω.

Στο 103’ οι ποδοσφαιριστές του Πρίσκε έχασαν τεράστια ευκαιρία, αφού σε μια φάση διαρκείας, ο Φαμπιάνο απόκρουσε από κοντινή απόσταση το σουτ του Μπαλικβίσα, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Μιγιόσι σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι των «πρασίνων»!

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους της παράταση ήρθε στο 105’, όταν ο φύλακας άγγελος της εστίας της Ομόνοιας έδιωξε εντυπωσιακά σε σουτ που έκανε ο Μπούτα εκτός περιοχής.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν σημειώθηκε κάποια κλασική ευκαιρία, με την κούραση να κάνει για τα καλά την εμφάνιση της.

Πέναλτι

Την εκτέλεση του πρώτου πέναλτι ανέλαβε ο Γκόμεθ, ο οποίος έστειλε την μπάλα έξω, ενώ εύστοχος ήταν ο Βερστράετε.

Ακολούθως, ο Φαμπιάνο έπιασε το πέναλτι του Γκέρκενς και σε συνδυασμό με την εύστοχη εκτέλεση του Ατιέμουεν, το «τριφύλλι» ξαναμπήκε στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού ο Μπουτέζ απόκρουσε το πέναλτι του Λέζιακς, την ίδια ώρα που οι Εγκεστάιαν και Μιγιόσι κατάφεραν να σκοράρουν. Ο Γιούστε ισοφάρισε προσωρινά σε 2-2, αλλά η απόκρουση του Μποτέζ στην εκτέλεση πέναλτι του Ζαχαρίου έστειλε τους Βέλγους στους ομίλους του Europa League και την Oμόνοια σε αυτούς του Conference League.