Την τελευταία λέξη ο Σεμέδο και «Χ»

Ισόπαλο 2-2 έληξε το Ομόνοια - Άρης, με τους Σεμέδο και Στεπίνσκι να πρωταγωνιστούν

Ισόπαλο 2-2 εξήλθε το ντέρμπι στο ΓΣΠ ανάμεσα σε Ομόνοια και Άρη, σε ένα παιχνίδι με πολύ καλό θέαμα στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο μέρος έπεσαν οι ρυθμοί, όμως μετά το 70’ είχαμε δύο γκολ και αρκετές φάσεις, με τις δύο ομάδες τελικά να παίρνουν από ένα βαθμό. Η «ελαφρά ταξιαρχία» μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ του Σεμέδο στο 32’, όμως κατάφερε να γυρίσει το ματς με τα δύο γκολ του Στεπίνσκι στο 38’ και στο 72’. Παρά τα δύο γκολ του Στεπίνσκι τον τελευταίο λόγο τον είχαν οι «πράσινοι» με τον Σεμέδο να σκοράρει για δεύτερη φορά στο 90+1’. Έτσι ο Άρης ανέβηκε στην 1η θέση με 11 βαθμούς όσους έχει και η Ανόρθωση, στην 4η θέση ανέβηκε η Ομόνοια με εννέα βαθμούς.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά και έδειξαν θέληση και όρεξη να παίξουν ποδόσφαιρο για να πάρουν κεφάλι στο σκορ.

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία σημειώθηκε στο 6’ για τον Άρη, με σουτ του Μπαμπίκα, όμως απέκρουσε δύσκολα ο Φαμπιάνο.

Δύο λεπτά μετά η Ομόνοια απάντησε στη φάση του Άρη, στο 8’ μετά από το γύρισμα του Λέζιακς, ο Σεμέδο με την μία έκανε το σουτ, αλλά απέκρουσε ο Βάνα.

Στο 12’ σημειώθηκε τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια, μπαλιά από τον Λέζιακς, ο Κακουλλής, από πολύ κοντά δεν βρήκε την μπάλα.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να ανεβαίνουν και να ψάχνουν το γκολ. Στο 27’ σημειώθηκε νέα ευκαιρία για την Ομόνοια, ο Σεμέδο σε θέση βολής εντός περιοχής, έκανε το πλασέ μάζεψε ο Βάνα.

Η υπεροχή της Ομόνοιας έφερε καρπούς στο 32’ μετά από ωραία πάσα του Μπεζούς στον Σεμέδο αυτός εντός περιοχής με πλασέ έκανε το 1-0.

Ο Άρης μετά το γκολ που δέχθηκε προσπάθησε να βγάλει αντίδραση. Στο 34’ χάθηκε ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, με τον Γκομίς να μην καταφέρνει να κερδίσει τον Φαμπιάνο από κοντά.

Στο 38’ η «ελαφρά ταξιαρχία» κατάφερε να ισοφαρίσει νωρίς μετά από μπαλιά, από κοντά ο Στεπίνσκι έκανε το πλασέ, με τον Φαμπιάνο να μην μπορεί να διώξει και έτσι η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Στα υπόλοιπα λεπτά η Ομόνοια πίεσε περισσότερο χωρίς να καταφέρνει να σκοράρει και έτσι το πρώτο μέρος έληξε ισόπαλο 1-1.

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης μπήκε πιο δυνατά και στα πρώτα λεπτά κρατούσε περισσότερο μπάλα, προσπαθώντας να βρει ανοιχτούς διαδρόμους να απειλήσει.

Στο 53’ η ομάδα της Λεμεσού έχασε καλή φάση με τον Μπαμπίκα, ο οποίος μπήκε μέσα στην περιοχή από πλάγια έκανε το σουτ, όμως έδιωξε ο Φαμπιάνο.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν πολύ καλός, με την Ομόνοια να μην πατά τόσο καλά και τον Άρη να είναι πιο επιθετικός μέσα στο γήπεδο.

Στο 72’ η «ελαφρά ταξιαρχία» στη δεύτερη ευκαιρία της στο δεύτερο μέρος κατάφερε να φτάσει στο γκολ, μετά από ωραία πάσα του Κακόριν, ο Στεπίνσκι εντός περιοχής απέναντι από τον Φαμπιάνο πλάγια με πλασέ έκανε το 2-1 για την ομάδα του, γυρίζοντας το παιχνίδι.

Η Ομόνοια μετά το γκολ που δέχθηκε ανέβηκε μέσα στο γήπεδο και στο 79’ έχασε καλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει, όμως το σουτ του Κούσουλου το εξουδετέρωσε ο Βάνα Άλβες.

Πέντε λεπτά μετά χάθηκε νέα φάση για τους «πράσινους» με την κεφαλιά του Αλιούμ στο 83’ να καταλήγει έξω.

Ένα λεπτό μετά στο 84’ ο Άρης απάντησε με τεράστια ευκαιρία μετά από μπαλιά του Κακόριν, ο Στεπίνσκι έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 90+1’ η Ομόνοια κατάφερε να ισοφαρίσει μετά από μπαλιά του Αλιούμ, ο Ανσαριφάρντ με πισινή κεφαλιά βρήκε τον Σεμέδο και αυτός με δυνατό σουτ νίκησε τον Βάνα για το 2-2.

Έτσι το ματς έληξε ισόπαλο με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό.

Εντεκάδες:

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Σεμέδο, Κακουλλής, Λοϊζου, Λέζιακς, Λανγκ, Κούσουλος, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Μπέζους

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ψάλτης, Κουλιμπαλί, Κασάμα, Αλιούμ, Φράνσον, Ανσαριφάρντ, Ζαχαρίου, Παναγιώτου, Ανδρέου, Προκοπίου

Αρης: Βανά, Μουσούντα, Μπράουν, Στεπίνσκι, Γκομίς, Σανέ, Μπρόρσον, Σζόκε, Μοντνόρ, Ουρόσεβιτς, Μπαμπίκα.

Στον πάγκο οι Σωφρονίου, Ζάντρο, Γιαντάλ, Μπένγκτσον, Κακόριν, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα, Στρούσκι, Σάβο, Σουμάνσκι

Σκόρερ: 32', 90+1' Σεμέδο/35', 72' Στεπίνσκι

Διαιτητής: Simovic Novak
VAR: Piccinini Marco