Τούμπαρε τον Οθέλλο και έπιασε κορυφή!

«Κόλλησε» για πρώτη φορά δεύτερη σερί νίκη η Ομόνοια, πετυχαίνοντας 3η ανατροπή

Ανατροπή και πρώτο σερί!

Η Ομόνοια κέρδισε τον Οθέλλο με 2-1 στο «Αμμόχωστος», στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ  (37’), κατάφεραν να φέρουν να ισοφαρίσουν με τον Κούσουλο στο φινάλε  του πρώτου ημιχρόνου (45+5’) και έφεραν... τούμπα το παιχνίδι με γκολ του Αλιούμ στο 59ο λεπτό.

Σημαντικό το ότι το «τριφύλλι» κατάφερε να «κολλήσει» νίκες για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ αξιοσημείωτο είναι επίσης ότι αυτή ήταν η τρίτη ανατροπή που πετυχαίνει.Έτσι η Ομόνοια ανέβηκε στην κορυφή με 26 βαθμούς (υπερτερεί στα αποτελέσματα μεταξύ των πρωτοπόρων). Ο Οθέλλος παραμένει στους 9 βαθμούς και την 11η θέση.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Οι δύο ομάδες μπήκαν... ορεξάτες στον αγωνιστικό χώρο και αμφότερες δημιούργησαν προϋποθέσεις στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η ομάδα της Αθηαίνου ήταν αυτή που απείλησε περισσότερο με τον Φαμπιάνο ωστόσο να μην ανησυχεί μετά από σουτ των Σούτο και Ποπέσκου.

Ο Οθέλλος κρατούσε μπάλα, με την Ομόνοια να μη μπορεί να αναπτυχθεί στο γήπεδο λόγω λαθών αλλά και της πίεσης των νεοφώτιστων.

Η πρώτη φάση για το «τριφύλλι» ήρθε στο 15ο λεπτό, όταν μετά από πάσα του Ανσαριφάρντ ο Μάθιους έκανε το σουτ που κατέληξε έξω.

Από εκείνο το χρονικό σημείο η Ομόνοια ανέβηκε και απείλησε με κάποια μακρινά σουτ που όμως δεν βρήκαν στόχο.

Ακολούθησε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με τις πολλές διακοπές να μην επιτρέπουν στις δύο ομάδες να βρουν ρυθμό και να απειλήσουν με αξιώσεις την αντίπαλη εστία.

Ο Οθέλλος κατάφερε να γράψει το 1-0 στο 37ο λεπτό με τον Ποπέσκου. Μετά από ωραία ενέργεια του Ουεσλάτι, ο Ρουμάνος με πλασέ άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Αθηαίνου.

Η Ομόνοια ήταν ακίνδυνη στο α' μέρος, προσπάθησε στο φινάλε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα πριν την ανάπαυλα όμως δε μπορούσε να απειλήσει ιδιαίτερα.

Η λύση ήρθε στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, με τον Κούσουλο να σκοράρει στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά από ωραία ενέργεια του Σεμέδο, ο Μπέζους έκανε το τελείωμα η μπάλα χτύπησε σε σώματα και κατέληξε στον αρχηγό του «τριφυλλιού» που ισοφάρισε.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος η Ομόνοια έγινε πιο δημιουργική και γυρόφερνε την περιοχή του Ταουντούλ, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει λύσεις νωρίς.

Ο Οθέλλος οπισθοχώρησε με στόχο να γίνεται απειλητικός κυρίως στην κόντρα.

Το σύνολο του Σωφρόνη παρουσιάστηκε πιο απαιτητικό στην επανάληψη, κρατούσε μπάλα και έδειχνε διάθεση να απειλήσει.

Ο Αλιούμ στο 60ο λεπτό έφερε... τούμπα το παιχνίδι. Ο Καμερουνέζος δέχτηκε ωραία πάσα από τον Μπασιρού και με πλασέ έγραψε το 2-1 βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Στην συνέχεια το σύνολο του Σωφρόνη Αυγουστή διαχειρίστηκε πολύ καλά το παιχνίδι και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, με αποτέλεσμα να φύγει από  ο «Αμμόχωστος» με το τρίποντο.

Έτσι πήρε και την πρώτη συνεχόμενη νίκη  το φετινό πρωτάθλημα, που έστειλε την Ομόνοια στην κορυφή.

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης

Οθέλλος: Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου, Ράμος, Σούτο, Ποπέσκου, Καστάνας, Ανάγκ, Ουεσλάτι

Στον πάγκο: Τζιακούρης, Παναγιώτου, Χριστοδούλου, Μπραμπίγια, Λιμπόμπε, Σανγκαρέ,  Κατσιατή, Καστάνας, Γκαρθία, Γιάσο,  Μαμαντού, Μίτσης, Ιωάννου

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο, Σεμέδο, Αλιούμ, Ανσαριφάρντ, Μπασιρού, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μπεζούς

Στον πάγκο: Ουζόχο, Ψάλτης, Κασάμα, Φράνσον, Λέζιακς, Ζαχαρίου, Λανγκ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Άμο, Προκοπίου

Σκόρερ: 37' Ποπέσκου/45+5' Κούσουλος, 59' Αλιούμ

Κίτρινες: 33' Ανάνγκ,40' Ράμος/51' Χαραλάμπους, 88' Φράνσον,90' Αλιούμ