Τρίτωσε το... καλό για το τριφύλλι

Πέρασε νικηφόρα από το Αμμόχωστος η Ομόνοια και ανέβηκε στη 2η θέση

Τρίτο σερί τρίποντο για την Ομόνοια!

Οι «πράσινοι» κέρδισαν με 2-0 τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος», στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Το σύνολο του Αυγουστή με δύο γκολ στο δέυτερο μέρος από Σεμέδο (48’) και Κούσουλο (69’), πήρε άλλο ένα σημαντικό διπλό που το ανεβάζει στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα (υπερτερεί στην ισοβαθμία με Άρη και Πάφο).

Αμφότερες οι δύο ομάδες είχαν από ένα ακυρωθέν γκολ με Αλιούμ (32΄) και Ντορεγκαράι (44΄) στο πρώτο μέρος τα οποία δεν μέτρησαν για οφσαίντ.

Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλο τους στο μεγαλύτερο μέλος του αγώνα και έτσι έφυγαν από τη Λάρνακα με τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Οι δύο ομάδες μπήκαν με όρεξη στο παιχνίδι, ωστόσο στα αρχικά στάδια του αγώνα δεν κατάφεραν να γίνουν ιδιαίτερα επικίνδυνες.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς πολλές ευκαιρίες, αφού αμφότεροι πρόσεχαν στην άμυνα και προσπαθούσαν να απειλήσουν οργανωμένα.

Γίνεται κομπίνα στο κόρνερ και το μακρινό σουτ από τον Σεμέδο πάει πάνω από τα δοκάρια.

Η Ομόνοια στην συνέχεια ανέβασε στροφές και είχε την κατοχή, όμως πέρα από δύο μακρινά σουτ δεν κατάφερε να γίνει επικίνδυνη.

Η Νέα Σαλαμίνα οπισθοχώρησε μετά το πρώτο 15λεπτο και επιχείρησε να απειλήσει κυρίως στην κόντρα και με μεγάλες μπαλιές.

Μέχρι το πρώτο μισάωρο οι δύο ομάδες δημιούργησαν προϋποθέσεις, ωστόσο δεν κατάφεραν να τις μεταφράσουν σε καλές ευκαιρίες. Οι «πράσινοι» απείλησαν στο 27’ μετά από οργανωμένη προσπάθεια της ομάδας, ο Σεμέδο μοίρασε στον Μάθιους ο οποίος γύρισε στο σημείο του πέναλτι για τον Μπέζους που αστόχησε.

Στο 32ο λεπτό η Ομόνοια σκόραρε με τον Αλιούμ, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR. Μετά από ωραία ενέργεια του Σεμέδο η μπάλα πήγε στον Κούσουλο, ο αρχηγός της Ομόνοιας με ωραία σέντρα έστειλε τη μπάλα στην περιοχή με τον Καμερουνέζο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Μετά από έλεγχο του VAR, ο διαιτητής υπέδειξε ότι ο Σεμέδο βρισκόταν σε αντικανονική θέση, έτσι το γκολ δεν μέτρησε..

Στην συνέχεια η Ομόνοια συνέχισε να ψάχνει το πρώτο γκολ, με τον Κίσσα να σταματά σουτ του Αλιούμ στο 35ο λεπτό από πλάγια θέση. Οι«ερυθρόλευκοι» δεν άλλαξαν τακτική και έπαιζαν με μακρινές μπαλιές.

Μάλιστα οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν μετά από φοβερή κεφαλία του Ντορεγκαράι στο 44ο λεπτό, όμως και αυτό το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, αφού ο σκόρερ βρισκόταν σε αντικανονική θέση.

Το σύνολο του Αυγουστή συνέχισε να κρατά μπάλα, ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει ξανά. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε, με την Ομόνοια να κρατά περισσότερο μπάλα και την Νέα Σαλαμίνα να περιμένει για να χτυπήσει στην αντεπίθεση.

Στο 48ο λεπτό ο Σεμέδο έγραψε το 1-0 για τους «πράσινους». Μετά από όμορφο συνδυασμό του «τριφυλλιού», ο Λοίζου έκανε την κάθετη στον εξτρέμ από το Πράσινο Ακρωτήρι που σκόραρε το 8ο του γκολ στη σεζόν.

Μετά το γκολ η ομάδα της πρωτεύουσας πήρε ψυχολογία και προσπάθησε να πετύχει και δεύτερο τέρμα, με το το παιχνίδι να γίνεται πιο άναρχο στο δεύτερο μέρος.

Στο 57ο λεπτό, το σύνολο του Χριστοδούλου απείλησε με δυνατό πλασέ του Φερνάντες, με τον Ουζόχο να σώζει.

Η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να αντιδράσει και είχε άλλες δύο καλές ευκαιρίες με Νάρσινγκ και Κονατέ.

Ωστόσο η Ομόνοια ήταν αυτή που βρήκε ξανά δίχτυα στο 69ο λεπτό, με τον Ιωάννη Κούσουλο, ένα πρώην «ερυθρόλευκο» να γράφει το 2-0 απέναντι στην πρώην του ομάδα. Μετά από σέντρα του Μαρκίνιος και άστοχη έξοδο του Κίσσα, ο Μπέζους πήρε την κεφαλιά και ο Κούσουλος έστειλε τη μπάλα στην κενή εστία της Νέας Σαλαμίνας.

Ακολούθως υπήρξε καλή διαχείριση από πλευράς Ομόνοιας που δεν επέτρεψε στη Νέα Σαλαμίνα να γίνει επικίνδυνη.

Παράλληλα, ο Ουζόχο απέτρεψε την παραβίαση της εστίας τους σε προσπάθειες του Φερνάντες και Κουζμάνοβιτς. Ο Νιγηριανός έστειλε το δικό του μήνυμα με την εμφάνιση του κάτω από τα δοκάρια των «πρασίνων».

Ο Σεμέδο είχε την ευκαιρία στις καθυστερήσεις να πετύχει τρίτο γκολ για την Ομόνοια και δεύτερο προσωπικό, όμως δεν κατάφερε να βρει εστία.

Έτσι η ομάδα της Λευκωσίας έφυγε με ένα πολύ σημαντικό τρίποντο από το «Αμμόχωστος» που το ανέβασε στην 2η θέση.

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Κονατέ, Σέλεα, Νάρσινγκ, Ντουρμισάι, Καρλίτος, Κονέ, Ντορεγκαράι, Λέουκο, Ντιακιτέ, Κατσιαρής

Στον πάγκο: Καλανίδης, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Φερνάντεζ, Κουσμάνοβιτς, Κουμουρής, Παπαγεωργίου, Σπυριδάκης, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Έντσον Σίλβα, Κορομά

Ομόνοια: Ουζόχo, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο, Σεμέδο, Λοίζoυ, Αλιούμ, Μπασιρού, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μπέζους

Στον πάγκο:  Κελεπέσιης, Κυριακίδης, Ψάλτης, Κακουλλής, Φράνσον, Λέτσιακς, Καρίμ, Σίμιτς, Λανγκ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Άμο.

Σκόρερ: -/48' Σεμέδο, 68' Κούσουλος

Κίτρινες: 63' Ντιακιτέ, 70' Ντορεγκαράι/94' Μαρκίνιος