Τσάμπιονς Λιγκ γιοκ.... Γιουρόπα

Η Δυναμό γίνεται Φλόρα Ταλίν

Δύσκολο ήταν από την αρχή το έργο της Ομόνοιας για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Δυναμό Ζάγκρεμπ, η ήττα με 2-0 στη Κροατία μείωσε ακόμη περισσότερο τις πιθανότητες των «πρασίνων» και σήμερα στο ΓΣΠ, παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, το συγκρότημα του Χένινγκ Μπεργκ έχασε με 1-0 και αποκλείστηκε από το Τσάμπιονς Λιγκ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Μενάλο (78’).

Καλύτερη στο πρώτο μέρος η Ομόνοια, που δεν κατάφερε όμως να μετουσιώσει την υπεροχή της στη κατοχή της μπάλας σε γκολ, πράγμα που πέτυχε στην επανάληψη η Δυναμό.

Πλέον, η ευρωπαϊκή πορεία των «πρασίνων» συνεχίζεται στον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, όπου θα αναμετρηθούν με την Φλόρα Τάλιν, η οποία με τη σειρά της αποκλείστηκε από την Λέγκια.

Ιδιαίτερα ευδιάθετοι ήταν στα πρώτα λεπτά του πρώτου μέρους οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας, που είχαν τη πρωτοβουλία των κινήσεων και έψαξαν το γρήγορο γκολ. Έμφαση στην αμυντική της λειτουργία έδωσε η Δυναμό, που δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να απειλήσουν.

Με τη πάροδο του χρόνου, η Δυναμό κέρδισε μερικά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να απειλήσει με αντεπιθέσεις, ωστόσο οι «πράσινοι» ήταν εκείνοι που υπερείχαν στη κατοχή της μπάλας.

Η πρώτη τελική στον στόχο σημειώθηκε στο 15’, όταν ο Γκόμεθ έκλεψε τη μπάλα μερικά μέτρα εκτός περιοχής και αμέσως έκανε το σουτ, αλλά ο Λιβάκοβιτς μπλόκαρε με ευκολία.

Στο 29’ καταγράφηκε η σπουδαιότερη στιγμή του πρώτου μέρους, όταν ο Λέζιακς με μια απίθανη ενέργεια, ντρίμπλαρε εντυπωσιακά τον αντίπαλο του, πάτησε περιοχή, έκανε και το τελείωμα από δύσκολη γωνία, αλλά ο Λιβάκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα, η Δυναμό προσπάθησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Όρσιτς από μακρινή απόσταση, όμως ο Φαμπιάνο μπλόκαρε.

Στη συνέχεια, η Ομόνοια πίεσε ακόμη περισσότερο, με αποτέλεσμα να σημειωθούν περισσότερες τελικές και ο ρυθμός να γίνει λίγο πιο γρήγορος.

Στο 38’ ο Τζιωνής έκανε τη σέντρα στη περιοχή, ο Τσέποβιτς έπιασε τη κεφαλιά, αλλά δεν βρήκε καλά τη μπάλα και αυτή πέρασε παράλληλα.

Την επόμενη στιγμή, καταγράφηκε άστοχο σουτ του Μίσιτς, ενώ στο 39’ μετά από πάσα του Λοίζου, ο Τζιωνής έκανε το σουτ εκτός περιοχής, όμως η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο ποδοσφαιριστή και πέρασε σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Μίσιτς έδιωξε με τα πόδια στο σουτ του Λοίζου, ενώ στο 42’ ο Τσέποβιτς σούταρε εκτός περιοχής και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 45’, όταν ο Φαμπιάνο έδιωξε με υπερένταση στο μακρινό δυνατό σουτ του Όρσιτς.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η Δυναμό.

Οι Κροάτες κράτησαν περισσότερο μπάλα, ήταν πιο απειλητικοί και είχαν τη πρώτη τελική της επανάληψης με μακρινό σουτ του Πέτκοβιτς στο 52’. Η μπάλα κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ. Επίσης, μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Γιάκιτς έπιασε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα έξω.

Η Δυναμό Ζάγκρεμπ συνέχισε να πιέζει και στο 61’ ο Φαμπιάνο αναγκάστηκε να κάνει μια πολύ δύσκολη επέμβαση, αφού είπε όχι στη καρφωτή κεφαλιά που έκανε ο Λαουρίτσεν, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Στο 62’ σημειώθηκε άστοχο σουτ του Όρσιτς από το ύψος της μικρής περιοχής, ενώ στο 63’ ο Φαμπιάνο βγήκε νικητής στο τετ-α-τετ με τον Όρσιτς.

Η Ομόνοια παρά τις προθέσεις των ποδοσφαιριστών της, αλλά και τις αλλαγές που έγιναν, δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση και ως εκ τούτου οι Κροάτες συνέχισαν να υπερέχουν.

Στο 70’ ο Φαμπιάνο απόκρουσε το σουτ που έκανε ο Μενάλο εντός περιοχής, όμως οκτώ λεπτά αργότερα ο ποδοσφαιριστής της Δυναμό νίκησε τον Βραζιλιάνο με πισινή κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μίσιτς.

Μετά και το γκολ του Μενάλο δεν σημειώθηκε κάτι άλλο αξιοσημείωτο και έτσι η ομάδα της Λευκωσίας θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή της πορεία στο Γιουρόπα Λιγκ.

Ομόνοια (Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Χούμπτοσαν, Λέζιακς, Λανγκ, Μιξ (87' Ψάλτης), Ζόρντι, Λοΐζου (76' Παπουλής), Τζιωνής (76' Ντούρις), Μποτεάκ (76' Κακουλλής), Τσέποβιτς.

Δυναμό Ζάγκρεμπ (Κριζνάρ): Λιβάκοβιτς, Ριστόφσκι, Θέοφιλ-Καθρίν (86' Βασίλι), Λαουρίτσεν, Μουμπάτζιε, Γιάκιτς, Ιβάνουσετς (86' Πέριτς), Μίσιτς (84' Φράντιτς), Μάγιερ (84' Κόγιακ), Όρσιτς (65' Μενάλο), Πέτκοβιτς.

Σκόρερ: - / 78' Μενάλο.

Kίτρινες: 16' Γκόμεθ / 54' Καθρίν, 71' Μενάλο.

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Glenn Nyberg (Σουηδία).