Χαλαρά... στους «4»!

Με σβηστές μηχανές πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά οι «πράσινοι»

Στο 1-1 έμειναν Δόξα και Ομόνοια στο Μακάρειο Στάδιο για την επαναληπτική φάση των προημιτελικών του κυπέλλου, με τους πράσινους να παίρνουν την πρόκριση στην ημιτελική φάση με συνολικό σκορ 5-2. Το σκορ άνοιξε για τους πρασίνους ο Κακουλής, σε μια φάση που δεν είναι ξεκάθαρο εάν πέρασε την γραμμή, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μπραμπίγια.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την Ομόνοια να έχει την πρώτη ευκαιρία με το πλασέ του Ορτέγα, αλλά μάζεψε ο Γκρεμσλ.

Στο 15’ Μίκου και Ορτέγα συνεργάστηκαν ωραία, ο τελευταίος έκανε το σουτ από πλάγια θέση αλλά δεν βρήκε στόχο και έτσι η μπάλα πέρασε εκτός. Στο 24’ ο Κακουλής βρέθηκε μέσα στην περιοχή και έκανε το πλασέ, αλλά έσωσε ο Γκρεμσλ με τα πόδια.

Στο 29’ ο Κακουλής μπήκε και πάλι στην περιοχή, αυτή τη φορά πέρασε την μπάλα πάνω από τον Γκρεμσλ κάνοντας το 0-1. Ήταν μια φάση που δύσκολα καταλάβαμε εάν η μπάλα πέρασε την γραμμή εξαιτίας των τηλεοπτικών λήψεων.

Στο 43’ η Δόξα έμεινε με 10 παίκτες εξαιτίας της ανοησίας τους Μέσκα να κάνει δύο φάουλ σε μόλις ένα λεπτό με αποτέλεσμα να δεχθεί δύο κίτρινες!

Στο 52’ η Δόξα ισοφάρισε στην πρώτη της τελική προσπάθεια στο παιχνίδι, με τον Μπραμπίγια ο οποίος έφυγε στην πλάτη των πρασίνων και με πλασέ έκανε το 1-1.

Στο 59’ ο Μίκου βρέθηκε σε πολύ καλή θέση πλάγια, είχε χώρο και χρόνο αλλά το σουτ ήταν πολύ δυνατό με αποτέλεσμα να περάσει εκτός, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Κακουλής βγήκε μόνος με τον Γκρεμσλ και έκανε το πλασέ, αλλά βρήκε το δοκάρι.

Στο 70ο λεπτό οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Κακουλή στον Καρλίτος, σε μια φάση που φάνηκε να βρίσκει το πόδι του, έδειξε παίζεται ο διαιτητής της αναμέτρησης.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος και έτσι η Ομόνοια επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στο ζευγάρι, παίρνοντας την πρόκριση για την ημιτελική φάση.

Διακρίθηκαν: Καλό ματς από τον Κακουλή που είχε όρεξη ενώ σκόραρε και το μοναδικό γκολ της ομάδας του. Αρκετά συμμετοχικός στις φάσεις των πρασίνων ο Ορτέγα. Αρκετά καλή η ανασταλτική λειτουργία των γηπεδούχων σήμερα.

Απογοήτευσαν: Χωρίς καμία αμφιβολία ο Μέσκα που αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες σε μόλις ένα λεπτό και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Δόξα: Γκρεμσλ, Ντερβίτ, Βαλέντε, Κάρλος, Μπόλιεβιτς (Παπαφώτης 30'), Καρλίτος, Χαραλάμπους, Νελσίνιο (Ζορζίνιο 66'), Μέσκα, Χριστοφή, Μπραμπίλια (Ίταλο 66')

Ομόνοια: Κυριακίδης, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέζιακς, Χούμποτσαν (Στυλιανού 34'), Κούσουλος, Βίτορ, Ορτέγκα, Λοίζου, Κακουλής (Τιάγκο 73'), Μικού

Σκόρερς: Μπραμπίγια / Κακουλής

Κίτρινες Κάρτες:  Μέσκα / Κούσουλος

Κόκκινες Κάρτες: Μέσκα /-

Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος