Χαστούκι... κερυνειώτικο!

Γκέλα για την Ομόνοια που έχασε στο Μακάρειο με 1-0 από τη νεοφώτιστη ΠΑΕΕΚ

Η ΠΑΕΕΚ απόψε έγραψε ιστορία. Με μία ώριμη εμφάνιση και άψογη διαχείριση στο προβάδισμα που πήρε από το 1ο ημίχρονο, πέτυχε μία ιστορική νίκη με χρυσό σκόρερ τον Έσελινκ, κόντρα στην Ομόνοια που συνεχίζει να προβληματίζει και φέτος να είναι ένα κακό αντίγραφο της περσινής πορείας.

Α΄ ημίχρονο

Δυνατά ξεκίνησε τον αγώνα η Ομόνοια έχοντας ξεκάθαρο στόχο να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα που θα της έδινε άλλη δυναμική στο παιχνίδι. Οι παίκτες του Χένινγκ Μπεργκ προσπαθούσαν κυρίως από δεξιά να απειλήσουν αλλά μάταια καθώς η ΠΑΕΕΚ άντεχε και έβγαζε καλές άμυνες.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 14ο λεπτό όταν από κάθετη πάσα του Γιούστε, ο Τσέποβιτς εντός περιοχής έκανε το τελείωμα και έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Αυτή ήταν και η μοναδική ευκαιρία για την Ομόνοια μιας και η συνέχεια του αγώνα και κυρίως από το 20ο λεπτό και μετά η ΠΑΕΕΚ άρχισε να ισορροπεί.

Η ομάδα του Μάκη Σεργίδη ήταν αυτή που κέρδιζε μέτρα στο παιχνίδι και προσπαθούσε να φτιάξει κάποιες καλές στιγμές την ώρα που η Ομόνοια έχασε την επιθετικότητα που πήγε να βάλει στα αρχικά στάδια, ενώ μεγάλο θέμα για το τριφύλλι ήταν η μέτρια παρουσία σημαντικών παικτών όπως Λέτσιακς και Λοίζου.

Στο 34ο λεπτό η ΠΑΕΕΚ στην πρώτη της ευκαιρία άνοιξε το σκορ. Ο Ντίας από αριστερά έκανε την σέντρα και ο Έσελινκ που έμεινε προωθημένος πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Φαμπιάνο που φέρει σημαντικό μερίδιο ευθύνης στο γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.

Μετά το γκολ της προσφυγικής ομάδας ήταν αυτή που εξακολουθούσε να έχει τον καλύτερο ρυθμό και να φαντάζει πιο επικίνδυνη. Στο 37΄ η γηπεδούχος ομάδα έφτασε κοντά στο 2-0. Ο Σουμαορό πήρε την μπάλα στα πόδια του, την κουβάλησε και όταν βρήκε χώρο από το ημικύκλιο της περιοχής έκανε το σουτ το οποίο πήγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Επιπλέον η ΠΑΕΕΚ την ώρα που η Ομόνοια ψαχνόταν επιθετικά έφτιαξε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία, όταν στο 41ο λεπτό ο Δημητρίου έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να χτυπά και στο δοκάρι.

Αυτή ήταν η τελευταία φάση στο πρώτο μέρος το οποίο και τελείωσε 1-0 υπέρ της ΠΑΕΕΚ.

Β΄ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με 2 αλλαγές από τον Χένινγκ Μπεργκ βάζοντας στον αγώνα Κακουλλή και Παπουλή για να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική. Δεν τα κατάφερε όμως καθώς η Ομόνοια και πάλι δεν μπορούσε να βρει τις λύσεις επιθετικά και ένας από τους λόγους πέραν του ότι έβγαζε αδυναμίες, ήταν και η πολύ καλή γραμμή της ΠΑΕΕΚ, με τους παίκτες του Μάκη Σεργίδη να είναι πιστοί στο πλάνο.

Οι πράσινοι το μόνο που έκαναν είναι να κρατάνε μπάλα αλλά να μην μπορούν να δημιουργήσουν. Ο Παπουλής πήρε πολλές φάσεις επάνω του αλλά συνεχώς τον έκλειναν 2 και 3 παίκτες. Ενδεικτικό το γεγονός της αδυναμίας της Ομόνοιας επιθετικά ήταν ότι η πρώτη φάση στην επανάληψη ήρθε στο 63΄ όταν από σουτ του Τσέποβιτς η μπάλα κόντραρε και έπεσε στον Ψάλτη που ήταν εντός περιοχής αλλά έκανε ένα πολύ κακό τελείωμα αν και μόνος.

Στην συνέχεια και πιο συγκεκριμένα στο 66ο λεπτό μετά από απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Γκόμεθ η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και εκεί γράφτηκε η τελευταία φάση για το τριφύλλι στο παιχνίδι.

Από εκείνο το λεπτό και μετά το μόνο που βλέπαμε ήταν μία Ομόνοια να έχει ανούσια κατοχή και μηδέν φαντασία στο επιθετικό της παιχνίδι για ακόμα έναν αγώνα και από την άλλη μία ΠΑΕΕΚ παρά το γεγονός πως είναι νεοφώτιστη, να κάνει μία ώριμη εμφάνιση, να βγάζει τρομερή ενέργεια και πάθος σε όλο το γήπεδο και στο τέλος να παίρνει μία πολύ μεγάλη νίκη κόντρα στην Ομόνοια που χάνει έδαφος συνεχώς.

Υ.Γ 1: Η ΠΑΕΕΚ δείχνει ότι ήρθε για να μείνει.

Υ.Γ 2: Η Ομόνοια έχει θέματα και οι εμφανίσεις δεν δείχνουν να αλλάζουν προς το καλύτερο.