Ξεμπούκωσε με...πεντάρα

Η Ομόνοια ξέσπασε πάνω στον ΠΟΞ

Εμφατική νίκη με 0-5 πέτυχε η Ομόνοια επί του ΠΟΞ, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για την φάση των 16 του Κυπέλλου Κύπρου. Ασάντε, Μποτεάκ, Κακουλλής, Χρίστου και Τσέποβιτς τα γκολ της ομάδας του Χένινγκ Μπεργκ, η οποία βρίσκεται με το ενάμισι πόδι στην επόμενη φάση του θεσμού.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ομόνοια πήρε από την αρχή τον έλεγχο του παιχνιδιού και ευτύχησε να σκοράρει, λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου. Ο Μιξ έδωσε στον Μποτεάκ, αυτός έκανε την κάθετη πάσα προς στο μέρος του Ασάντε και ο Αφρικανός μεσοεπιθετικός σκόραρε το πρώτο του γκολ, μετά τον Φεβρουάριο του 2021. Στη συνέχεια, οι «πράσινοι» δημιούργησαν και άλλες προϋποθέσεις για ένα δεύτερο γκολ, όμως τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Συνεπώς, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Ομόνοια μπροστά στο σκορ με 0-1.

Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε, με την Ομόνοια να συνέχιζε να είναι κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο. Ο Λοΐζου έδωσε στον Μποτεάκ στο 55', όμως ο Γάλλος έστειλε την μπάλα άουτ από πολύ πλεονεκτική θέση. Στο 66', ο Χαράλαμπος Χαραλάμπους έπιασε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής, όμως ο Μοράρου απέκρουσε εντυπωσιακά, κρατώντας το 0-1. Η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι στο 73΄, σε παράβαση του Μουσόκα στον Λοΐζου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μποτεάκ, ο οποίος έγραψε το 0-2. Στο 87', ο Κακουλλής εκμεταλλεύτηκε το άψογο γύρισμα του Λέσιακς και πέτυχε το 0-3. Στο 89', ο Τσέποβιτς έδωσε στον Χρίστου, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ με την Ομόνοια, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσέποβιτς πέτυχε το πέμπτο γκολ, μετά από πάσα του Κακουλλή.

Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στη Λάρνακα, με την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ να είναι με το ενάμισι πόδι στα προημιτελικά του θεσμού.

Αναλυτικά, οι δύο συνθέσεις:

ΠΟΞ: Μοράρου, Τζάϊλσον, Φωτίου, Νικολάου (80' Ασσιώτης), Ναβάρο, Μουσόκα, Γκίμπσον (63' Μελάς), Παρούτης, Κωνσταντίνου (72' Μούζουρος), Κάστρο, Δημητρίου

Ομόνοια: Παναγή, Ψάλτης, Γιούστε, Λανγκ (62' Τσέποβιτς), Λέσιακς, Παναγιώτου, Χαραλάμπους, Ντισκέρουντ (54' Γκόμεθ), Μποτεάκ (75' Χρίστου), Ασάντε (54' Λοΐζου), Κακουλλής

Σκόρερ: 14' Ασάντε, 74' Μποτεάκ (πέναλτι), 87' Κακουλλής, 89' Χρίστου, 90 +2' Τσέποβιτς

Κίτρινες κάρτες: Ναβάρο