Άναψε κόκκινο… στην Πάφο

Ισόπαλο χωρίς γκολ έληξε το ματς στο «Στέλιος Κυριακίδης», μεταξύ Πάφου και Νέας Σαλαμίνας

Ισόπαλο 0-0 εξήλθε το ματς στο «Στέλιος Κυριακίδης» ανάμεσα σε Πάφο και Νέα Σαλαμίνα για την 26η και τελευταία αγωνιστική της Α’ φάσης του πρωταθλήματος. Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρξαν μεγάλες φάσεις, όμως στο δεύτερο μέρος και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους, χωρίς να καταφέρνουν να σκοράρουν. Με αυτό τον βαθμό η Πάφος τερμάτισε 4η με 50 βαθμούς στην Α’ φάση, ενώ η Νέα Σαλαμίνα τερμάτισε 8η με 36 βαθμούς.

Στο πρώτο μέρος δεν είχαμε αρκετές φάσεις με τον ρυθμό του αγώνα να μην είναι τόσο καλός, καθώς υπήρχαν αρκετά λάθη από πλευράς των δύο ομάδων και πολλές διακοπές για φάουλ.

Στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο με την Πάφο να έχει ελαφρώς την κατοχή και να δείχνει πιο επιθετική διάθεση, ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει αρκετά.

Στο 24’ σημειώθηκε μία φάση που θα συζητηθεί αρκετά, καθώς ο Μελούσο έκανε ένα δυνατό φάουλ στον Σεργίου, που θα μπορούσε να δεχθεί κόκκινη, μιας και το Var κάλεσε τον ρεφ να δει τη φάση, ωστόσο αυτός έδειξε κόκκινη.

Από εκεί πέρα Η ομάδα του Καρσέδο δημιούργησε δύο φάσεις, μία στο 41’ με το σουτ του Τουμάσι να φεύγει έξω και μία στο 43’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τουμάσι που μάζεψε ο Μελίσσας.

Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να αμυνθεί περισσότερο και να χτυπήσει στην κόντρα, χωρίς να καταφέρνει να γίνει ιδιαίτερα απειλητική.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στο δεύτερο μέρος η Πάφος μπήκε πιο επιθετικά και προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Μελίσσα, με τη Νέα Σαλαμίνα να αμύνεται αρκετά καλά.

Στο 57’ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, μετά από μπαλιά του Μπρούνο, ο Ντράγκομιρ έκανε την προβολή από κοντά, όμως ο Μελίσσας είπε «όχι».

Δύο λεπτά αργότερα κόντρα στη ροή του αγώνα η Νέα Σαλαμίνα σκόραρε με τον Νάρσινγκ, όμως ακυρώθηκε το γκολ μετά από παρέμβαση του VAR ως οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Μετέπειτα η Πάφος ανέβηκε και στο 63’ έχασε καλή φάση με τον Ζάιρο εντός περιοχής, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 72’ έγινε μπαλιά προς τον Ζάιρο αυτός άπλωσε το χέρι και βρήκε την μπάλα, όμως πέρασε έξω. Ο Ζάιρο ήταν χρεωμένος με κίτρινη κάρτα και έπρεπε να δεχθεί δεύτερη, όμως ο ρεφ δεν έδωσε τίποτα.

Στα τελευταία λεπτά ανέβασαν ρυθμό οι Παφίτες ψάχνοντας το γκολ, χωρίς όμως να το καταφέρουν.

Στις καθυστερήσεις χάθηκαν δύο μεγάλες φάσεις, μία για την κάθε ομάδα. Στο 90+5 χάθηκε διπλή μεγάλη φάση για τη Πάφο, μετά από μπαλιά στην περιοχή ο Μελίσσας έδιωξε ασταθώς και από κοντά οι Ζάζα και ο Ρουζ δεν μπόρεσαν να τον νικήσουν.

Ένα λεπτό μετά στο 90+6’ ο Κονέ απέναντι από τον Ίβουσιτς, έκανε το πλασέ, έτρεξε και ο Καρλίτος, όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Έτσι το ματς ολοκληρώθηκε στο 0-0 με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό.

Εντεκάδες:

ΠΑΦΟΣ: Ίβουσιτς, Μελούσο, Κβίντα, Ζάιρο, Μπότσκαϊ (55' Βαλακάρι), Ικόκο (87' Νταλίνια), Ρους, Ναμ, Τουμάσι, Ντράγκομιρ, Πέπε (66' Ζάζα).

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Γκολντάρ, Μπρούνο, Κανέ, Αμπντουσαλάμοφ, Κοντρέρας, Ζάζα, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Νταλίνια.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Νάρσινγκ (63' Κονέ), Ντουρμισάι (46' Ντάτκοβιτς), Μπεραχάνο (81' Κατσάρης), Καρλίτος, Παπαγεωργίου (56' Φερνάντεθ), Γκουανίνι, Γιάνκα, Οφόρι (46' Κονατέ), Ντιακιτέ

Στον πάγκο: Κίσσας, Κονατέ, Ντάτκοβιτς, Φερνάντεθ, Κουσμάνοβιτς, Κονέ, Σπυριδάκης, Προκοπίου, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Κατσιάρης, Κορομά.