Check-in από Πάφο

«Καθάρισε» από το πρώτο ματς η Πάφος η οποία βρίσκεται με το ενάμισι πόδι στους «4»

Με το ενάμισι πόδι στην επόμενη φάση βρίσκεται η Πάφος, που στο πρώτο παιχνίδι με αντίπαλο τη Δόξα για τους «8» του κυπέλλου κέρδισε στην Περιστερώνα με 4-1. Σκόρερ για την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ οι Μπεντανκόρ (2’), Χότσκο (16’), Ναμ (50’) και Αμπντουραχίμι (62'). Προσωρινά ισοφάρισε για τους γηπεδούχους ο Αντενόν (5’).

Σημειώνεται πως ο επαναληπτικός στο «Στέλιος Κυριακίδης» είναι προγραμματισμένος για τις 28 Φεβρουαρίου.

Με τους καλύτερους οιωνούς άρχισε ο αγώνας στην Περιστερώνα, αφού μέχρι το 16' είχαν σημειωθεί τρία γκολ! Πρώτα ήταν ο Μπεντανκόρ, ο οποίος μετά την υπέροχη κάθετη του Χότσκο, πήρε την μπάλα εντός περιοχής και τελείωσε υποδειγματικά τη φάση στο τετ-α-τετ με τον Κωνσταντίνου, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 2’.

Τρία λεπτά αργότερα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ερέρα, ο Αντενόν έπιασε την κεφαλιά στην «καρδιά» της αντίπαλης περιοχής κάνοντας το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν πτοήθηκαν από την άμεση απάντηση της Δόξας και στο 16' πήραν εκ νέου προβάδισμα με τον Χότσκο.

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλακάρι λίγα μέτρα εκτός περιοχής, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Κωνσταντίνου και κινήθηκε παράλληλα της εστίας του Κύπριου κίπερ, με τον έμπειρο χαφ να ακολουθεί τη φάση και να σκοράρει από πολύ κοντά.

Τα γρήγορα τέρματα έδωσαν έναν πολύ καλό ρυθμό στον αγώνα, με τους γηπεδούχους να «αγγίζουν» το δεύτερο γκολ 28΄. Ο Ερέρα βρήκε υπέροχα τον Σαντίκ, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας, όμως στο τετ-α-τετ με τον Ίβουσιτς έστειλε την μπάλα έξω.
Το γεγονός ότι οι παίκτες του Σακκά συνέχισαν να έχουν επιθετική διάθεση, έκανε την άμυνα της ομάδας του κάπως πιο ευάλωτη, με τον Χότσκο να σουτάρει ανενόχλητος από το ύψος της μεγάλης περιοχής στο 32’ και τον Κωνσταντίνου να αποκρούει με διπλή προσπάθεια.

Ακολούθως, οι ποδοσφαιριστές του Χένινγκ Μπεργκ κατάφεραν να επιβάλουν το ρυθμό τους, έχοντας περισσότερο την μπάλα στην κατοχή τους και κρατώντας το 2-1 μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Με πολύ επιθετική διάθεση άρχισε το δεύτερο ημίχρονο η Πάφος, η οποία μόλις στο 2’ της επανάληψης είδε τον Μπεντανκόρ να σουτάρει εντός περιοχής… και την μπάλα να σταματάει σε σώμα αμυνομένου. Οι «γαλάζιοι», που βασικά συνέχισαν από εκεί που έμειναν στον πρώτο μέρος συνέχισαν να πιέζουν και στο 50’ πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ναμ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και στο 62’ κατάφεραν να πετύχουν και τέταρτο γκολ με τον Αμπντουραχίμι. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ερέρα, για λογαριασμό της Δόξας, οι της Πάφου έδιωξαν και βγήκαν γρήγορα στην αντεπίθεση, με τον 32χρονο επιθετικό να πλασάρει υποδειγματικά στο τετ-α-τετ με τον Κωνσταντίνου.

Οι παίκτες του Νορβηγού προπονητή συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, με τους γηπεδούχους όμως να χάνουν μεγάλη ευκαιρία για να μειώσουν σε 4-2! Μετά από παρέμβαση του VAR ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα για χέρι του Ναμ στην περιοχή. Αρχικά ο Ίβουσιτς απόκρουσε στην εκτέλεση πέναλτι του Τρούγιτς, όμως ο διαιτητής έδειξε επανάληψη για παράβαση του Κροάτη (δεν πατούσε στη γραμμή). Στην επανάληψη ο Σέρβος μεσοεπιθετικός έστειλε την μπάλα έξω!

Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Πάφος κέρδισε με 4-1, παίρνοντας μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης για τους «4» του κυπέλλου.

Δόξα: Κωνσταντίνου, Αντενόν (64' Καραμανώλης), Τιτζιανί, Σαντίκ (45' Παυλίδης), Ασαμόα, Ογιάλα, Αμπτουλαχί (64' Τρούγιτς), Φασουλιώτης, Μέσκα, Ασάντε (45' Κοβάσεβιτς), Ερέρα.

Πάφος: Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο, Μπετανκόρ, Δημητρίου, Αμπντουραχίμι (66' Τάνκοβιτς), Ζουνίνιο (66' Ταβάρες), Βαλακάρι (66' Κανέ), Ναμ, Πελάζιο.

Σκόρερ: 5' Αντενόν / 2' Μπεντανκόρ, 16' Χότσκο, 50' Ναμ, 62' Αμπντουραχίμι.

Κίτρινες: 25' Ογιάλα, 33' Μέσκα, 52' Αμπντουλαχί, 85' Τιντζανί / -

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς.