Διπλάρα στο Δασάκι και αγγίζει... εξάδα

Η Πάφος κέρδισε τον Εθνικό με 0-1, κάνοντας ακόμα ένα βήμα για την επίτευξη του στόχου της

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη κατάφερε να πάρει η Πάφος η οποία επικράτησε με 0-1 του Εθνικού στο Δασάκι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και σε συνδυασμό με την πολύ καλή παρουσία που είχαν στο Α’ ημίχρονο κατάφεραν να πάρουν το πολυπόθητο τρίποντο. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Πάνιτς στο 31’.

Με αργό τέμπο ξεκίνησε η αναμέτρηση στο Δασάκι με τον Εθνικό να κρατάει την μπάλα στα πρώτα λεπτά και να προσπαθεί με υπομονή να βγει μπροστά.

Στη συνέχεια η Πάφος ανέβασε ρυθμούς, έλεγξε την κατοχή της μπάλας και έκλεισε τους γηπεδούχους στο δικό τους μισό. Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 22’ μετά από ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Φουρ από τα αριστερά, που όμως έλεγξε χωρίς πρόβλημα ο Χριστοδούλου.

Η πίεση της Παφιακής ομάδας συνεχίστηκε και στο 31ο λεπτό ο Πάνιτς επιχείρησε το συρτό σουτ έξω από την περιοχή, αιφνιδίασε τον πορτιέρο του Εθνικού και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο αγώνας συνεχίστηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον έλεγχο της μπάλας και τον Εθνικό να μην μπορεί να απειλήσει την εστία του Ρούτκο και έτσι το 0-1 ήταν και το σκορ του Α’ μέρους.

Το Β’ ημίχρονο ξεκίνησε με την Πάφο να εξακολουθεί να έχει την κατοχή της μπάλα και τον Εθνικό να αμύνεται στο δικό του μισό.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο 2ο μέρος άνηκε στην Πάφο μετά από λάθος του Άδωνη, ο Ζάιρο έκλεψε την μπάλα, βρέθηκε απέναντι από τον Χριστοδούλου αλλά το πλάσε του φορ των φιλοξενουμένων δεν ήταν καλό και ο πορτιέρο του Εθνικού έλεγξε.

Ακολούθως, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο χάνοντας την μεγαλύτερη τους ευκαιρία στο 69ο λεπτό μετά από σουτ στην κίνηση του Βοϊτκόφσκι το οποίο απέκρουσε εξ επαφής ο Ρούτκο.

Ο Εθνικός στα τελευταία λεπτά ανέβασε ρυθμούς και έχασε ακόμα μία μεγάλη φάση να ισοφαρίσει με κεφαλιά του Ντούρις μετά από σέντρα του Ζάκπα που όμως πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας της Πάφου.

Έτσι, το 0-1 ήταν και το τελικό σκορ με την Πάφο να παίρνει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Εθνικός (Νταβίντ Μπαντία): Χριστοδούλου, Πηλέας, Άδωνη, Άμπραχαμ, Ηλία Μ. (84' Περατικός), Χουντόμπιακ, Γκόρουπετς, Ιωάννου (68' Ζάκπα), Βοϊτκόφσκι, Χολ, Ντούρις.

Πάφος (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούτκο, Κβίντα, Χότσκο, Σεμέδο (88' Κοβάσεβιτς), Ζάιρο, Χάμαντι (79' Λέιτε), Φουρ ( 73'Αουρέλιο), Ταλίς, Πάνιτς, Μπάιριτς, Τόμετσακ.

Σκόρερ: - / 31' Πάνιτς

Κίτρινες: 47' Βοϊτκόφσκι  /  5' Ζάιρο, 35' Χότσκο, 85' Τόμετσακ

Διαιτητής: Μάριος Χριστοφόρου