Δώρο Τάνκοβιτς για Πάφο

Νικηφόρα έκλεισε τη χρονιά η Πάφος, που κέρδισε εκτός έδρας την ΑΕΛ

Επιστροφή στις νίκες για την Πάφο που επικράτησε με 1-2 στο στάδιο «Αλφαμέγα» της ΑΕΛ με τα γκολ του Ναμέ (14’) και του Τάνκοβιτς (82’) ενώ ισοφάρισε προσωρινά για την ομάδα του Κόσκελα στο (46’) ο Γερολέμου. Νίκη που την στέλνει στους 32 βαθμούς και πιάνει Ομόνοια και Άρη

Α ημίχρονο

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά για τις δύο ομάδες που προσπάθησαν να επιβάλουν το δικό τους ρυθμό. Το πρώτο σουτ της αναμέτρησης ήρθε στο 5’ για την Πάφο με Βαλακάρι να δοκιμάζει το πόδι του και τη μπάλα να περνάει εκτός.

Η ΑΕΛ με τη σειρά της προσπάθησε και δημιούργησε διπλή ευκαιρία στο 13’ με τον Μορέιρα να φεύγει σε τετ α τετ, τον Ίβουσιτς να τους λέει όχι και τον Σρνιτς στη συνέχεια να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι.

Στην αντεπίθεση όμως η Πάφος τιμώρησε την ΑΕΛ και τη διπλή χαμένη ευκαιρία της σκοράροντας με τον Ναμέ. Μετά από μπαλιά του Μπόσκαι από τα αριστερά, ο μέσος της Πάφου έκανε απευθείας το πλασέ, η μπάλα κόντραρε και με δεύτερη προσπάθεια νίκησε τον Μορέιρα για να γράψει το 0-1.

Η αντίδραση της ΑΕΛ ήρθε αφού σκόραρε με τον Μακρή, 3 λεπτά αργότερα όμως το γκολ του ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ αφού ο Μορέιρα που έδωσε την ασίστ, ήταν σε αντικανονική θέση.

Στα επόμενα λεπτά οι «Λέοντες» έκλεισαν την Πάφο στο δικό της μισό και με 2 ευκαιρίες ακούμπησε την ισοφάριση. Αρχικά με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζαλμα στο 23’ ενώ στο 24’ μετά από σουτ του Μορείρα η μπάλα κόντραρε στον Ικόκο και κατέληξε έξω.

Την καλύτερη της ευκαιρία είχε η Πάφος μετα το τέρμα της στο 33’. Μετά από σουτ του Μπόσκαι εντός της μεγάλης περιοχής με το κακό του πόδι το δεξί, ο Ολιβέιρα απέκρουσε στην δεξιά του γωνία.

Μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου η μοναδική αξιόλογη φάση ήρθε στις καθυστερήσεις όταν ο Ζάιρο έκανε ένα σουτ απ’ το ύψος του πέναλτι αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

Β ημίχρονο

Από τα αποδυτήρια έβαλε γκολ η ΑΕΛ, με τον Γερολέμου. Μόλις στο 46’ η μπάλα στρώθηκε μπροστά του μετρά από λανθασμένη απομάκρυνση από παίχτες της Πάφου, επιχείρησε το σουτ και μετά από κόντρα στον Ταβάρες, ο Ίβουσιτς είδε την εστία του να παραβιάζεται για το 1-1.

Στην πορεία η Πάφος έψαξε την αντίδραση ωστόσο δυσκολεύτηκε αρκετά στο να δημιουργήσει ευκαιρίες. Είναι χαρακτηριστικό πως η επόμενη φάση καταγράφηκε στο 61’ και ήταν για την ΑΕΛ, καθώς μετά από σουτ του Χέντι ο Ίβουσιτς αναγκάστηκε να διώξει εντυπωσιακά.

Στο 78’ ήρθε η πρώτη φάση της Πάφου μετά την ισοφάριση με τον Ντράγκομιρ να δοκιμάσει σουτ από καλή θέση, ωστόσο να μην πετυχαίνει το ζητούμενο.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα έμενε στην ισοπαλία στο 82’ η «χρυσή αλλαγή» του Καρσέδο, ο Τάνκοβιτς μετά από μια αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΛ, επιχείρησε το σουτ, που νίκησε τον Ολιβέιρα για να γράψει το 1-2.

Τα τελευταία 8 λεπτά μέχρι το 90’ αλλά και τα 9’ των καθυστερήσεων δεν ήταν αρκετά για την ομάδα του Κόσκελα η οποία δεν είχε την απάντηση και μοιραία, δέχθηκε τη ήττα που την αφήνει στους 19 βαθμούς. Απ’ την άλλη η Πάφος με τη νίκη ανέβηκε στους 32 βαθμούς.

To 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Φραντζής, Μπάστο, Ντέγουεστ, Τζάλμα, Σρνιτς (Σιλβέστρος 86'), Μεντόγιεβιτς, Μέντες (Ανδρέου 86'), Γερολέμου( Μαρς 70'), Κα (Χέντι 48'), Μακρής

Στον πάγκο: Μπέκερ (Τ), Κυριάκου, Σωτηρίου, Παπαφώτης, Ανδρέου, Μεντόζα, Χέντι, Μαρς, Σιλβέστρος, Φιλίποβιτς, Κολιάς, Θεμιστοκλέους

Πάφος FC: Ίβουσις, Ικόκο, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπότσκαϊ (Τάνκοβιτς 75') -( Αμπντουλασάμοφ 87'), Ντράγκομιρ, Ναμέ, Βαλακάρι (Τβουμάσι 75'), Πέπε (Πελάτζιο 75'), Ταβάρες, Ζάιρο

Στον πάγκο: Ρενάτο (Τ), Μπρούνο, Δημητρίου, Ρους, Αμπντουσαλάμοφ, Τάνκοβιτς, Μιχαήλ, Τβουμάσι, Πελάτζιο, Νταλίνια

Κίτρινες: Γερολέμου, Μαρς / Μπόσκαι, Ντράγκομιρ ,Ζάιρο