Έριξε «τριάρα» στον συμπολίτη… και προκρίθηκε

Στους «8» του κυπέλλου προκρίθηκε η Πάφος, που κέρδισε με 3-1 τον Ακρίτα

Η Πάφος επικράτησε με 3-1 του Ακρίτα και πήρε το εισιτήριο για τους «8» του κυπέλλου. Για την ομάδα του Μπεργκ σκόραραν οι Αμπνουραχίμι (12’), Ζάιρο (70’) και Σεμέδο (90’). Το μοναδικό γκολ του Ακρίτα, το οποίο ήταν από τα καλύτερα της φετινής σεζόν, πέτυχε ο Άμπραχαμ στο 83’.

Ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά ήταν αργός με την Πάφο να έχει την κατοχή της μπάλας. Παρ’ όλα αυτά, ο Ακρίτας έβγαινε στην κόντρα και ήταν πιο απειλητικός από τους «γαλάζιους». Στο 7’ ο Γαβριήλ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή και έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε στον Κβίντα και κατέληξε κόρνερ.

Στα επόμενα λεπτά οι τυπικά γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα και κατάφεραν να βρουν το γκολ στο 12’. Ο Χότσκο έκανε τη μπαλιά βρίσκοντας τον Αμπντουραχίμι ο οποίος κατέβασε υποδειγματικά, απελευθερώθηκε με προσποίηση και «εκτέλεσε» τον Καστελάνι από διαγώνια θέση.

Η ομάδα της Χλώρακας δεν θέλησε να ανεβεί και να πιέσει με τους «γαλάζιους» να συνεχίζουν να έχουν τον έλεγχο και να ψάχνουν ένα δεύτερο γκολ. Στο 25’ ο Βαλακάρι επιχείρησε να σκοράρει με σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Η μοναδική ευκαιρία του Ακρίτα ήρθε στο 40’ με ένα δυνατό σουτ του Κλεμέντε αλλά ο Ολαθάμπαλ έδειξε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

Το 1-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ρυθμός στην επανάληψη ήταν πιο γρήγορος με αμφότερες τις ομάδες να έχουν περισσότερη διάθεση.

Η πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο ήταν για την Πάφο στο 56’. Ο Βαλακάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Καστελάνι.

Η ομάδα της Χλώρακας έχασε καλή ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 59’ με το Λόπες ο οποίος από πολύ πλεονεκτική θέση «πάσαρε» ουσιαστικά στον Ολαθάμπαλ.

Οι «γαλάζιοι» ήταν αρκετά κινητικοί και μετά την είσοδο των Τάνκοβιτς-Ζάιρο-Κανέ έφτιαχναν ακόμη περισσότερες προϋποθέσεις.

Ο αρχηγός της Πάφου δεν θα μπορούσε να μην σκοράρει και στο 70’, μετά από παρέμβαση του VAR, έγινε το 2-0 από τον Βραζιλιάνο.

Εκεί που όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει, ο Άμπραχαμ με μια βολίδα στην κίνηση έκανε το 2-1 στο 83’ δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Μάλιστα στο 87’ ο Εράσο έχασε κραυγαλέα ευκαιρία να κάνει το 2-2 και να βάλει την ομάδα του ξανά στο κόλπο της πρόκρισης.

Οι τυπικά γηπεδούχοι βρήκαν το τρίτο γκολ στο 90’ με τον Σεμέδο να σκοράρει σε κενή εστία και να τελειώνει ουσιαστικά το παιχνίδι.

Το 3-1 ήταν και το τελικό σκορ. Η Πάφος επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και προκρίθηκε στους «8» του κυπέλλου.

Πάφος FC (Μπεργκ): Ολαθάμπαλ, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο (57' Κανέ), Σεμέδο (90+3' Ταβάρες), Μπετανκόρ (64' Χέσταντ), Ικόκο, Αμπντουραχίμι (57' Ζάιρο), Ζουνίνιο, Βαλακάρι (57' Τάνκοβιτς), Πελάζιο

Ακρίτας (Ακράποβιτς): Καστελάνι, Πάουγκεϊν, Κόρατς, Ντραμέ, Αμπντουσαλάμοφ (58' Πικής), Εράσο, Κλεμέντε (58' Άμπραχαμ), Γαβριήλ (66' Ζουνίνιο), Σέχιτς, Καραγιάννης (46' Σαραβάνια), Λόπες

Σκόρερ: 12' Αμπντουραχίμι, 70' Ζάιρο, 90' Σεμέδο / 83' Άμπραχαμ

Κίτρινες κάρτες: - / 10' Λόπες, 20' Καραγιάννης, 55' Σαραβάνια, 79' Σέχιτς

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Δημήτρης Κουμή

VAR: Μάριος Αντωνίου