Η Παφίτικη ελπίδα πεθαίνει τελευταία

Παφίτες και Λεμεσιανοί σε ένα τρελό ματς… κατάφεραν να παραμείνουν ζωντανοί για Ευρώπη

Σε ένα παιχνίδι που χάρισε αρκετές συγκινήσεις, Πάφος και Άρης έμειναν στο 1-1 μετά από τέρματα που επιτεύχθηκαν στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων, Ντελμίρο (90+2’) και Ζάιρο (90+8’). Η εφτάψυχη Πάφος που έπαιζε με 10 παίκτες κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Τρείς τερματοφύλακες πέρασαν εκτός, αφού Ρούτκο και Άλβες έφυγαν τραυματίες, ενώ ο Πέτρου αντίκρισε την κόκκινη κάρτα με τον Κβίντα να περνάει ως τερματοφύλακας στο 65’ αφού η Πάφος δεν είχε άλλο τερματοφύλακα στον πάγκο.

Α' ΜΕΡΟΣ

Ισορροπημένο το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο για το μεγαλύτερο διάστημα με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν το ρυθμό τους, αλλά ταυτόχρονα είναι ιδιαίτερα προσεκτικές στα μετόπισθεν. Χωρίς την μεγάλη φάση πήγαν στα αποδυτήρια οι δυο ομάδες, μετά την λήξη του πρώτου μέρους.

Αξιοσημείωτο το γεγονός πως και για τις δυο ομάδες, έγιναν αναγκαστικές αλλαγές οι τερματοφύλακες, με τον Πέτρου να περνάει στη θέση του Ρούτκο στο 17’, ενώ στη θέση του Βανά Άλβες πέρασε ο Σοφρωνίου στο 33’.

Μοναδική καλή ευκαιρία στον αγώνα στο 22’ για την ομάδα του Άρη. Η ομάδα της Λεμεσού, βγήκε την αντεπίθεση από τα αριστερά, ο Μπράουν έδωσε στον Σλόγκαρ που έκανε το κοντινό πλασέ αλλά Χότσκο έβαλε την κόντρα και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

Έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0

Β’ Μέρος

Με τελική ευκαιρία ξεκίνησε τον αγώνα η Πάφος, αφού ο Ζάιρο μετά από σέντρα στην περιοχή, έκανε την καρφωτή κεφαλιά, με την μπάλα ωστόσο να καταλήγει στην αγκαλιά του Σοφρωνίου.

Στο 58’ του αγώνα ο Ιταλός ρεφ υπέδειξε την άσπρη βούλα για την ομάδα του Άρη σε ανατροπή του Πέτρου στον Τζαβέ. Το VAR επενέβη, με τον διαιτητή να πηγαίνει στον on-field review. Τελικά η απόφαση άλλαξε με το πέναλτι να γίνεται φάουλ εκτός περιοχής, και η κίτρινη κάρτα που είδε ο κίπερ της Πάφου να μετατρέπεται σε κόκκινη. Έτσι η Πάφος είδε για ακόμη μια φορά στον αγώνα να αποχωρεί τερματοφύλακάς της, με την διαφορά όμως πως δεν είχε άλλον στον πάγκο. Η ομάδα του Μίλανιτς αναγκάστηκε να παίξει με παίκτη λιγότερο για το υπόλοιπο του αγώνα, με τον Κβίντα να καλείται να υπερασπιστεί την εστία της ομάδας του.

Αρκετά μαρκαρίσματα και πολλές εντάσεις είχαμε στη συνέχεια του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει κάποια αξιόλογη φάση για αρκετό διάστημα.

Αρκετές συγκινήσεις μας επιφύλασσαν τα τελευταία λεπτά του αγώνα, αφού στα λεπτά των καθυστερήσεων (8) επιτεύχθηκαν δύο τέρματα, με τα συναισθήματα να αλλάζουν μέσα σε λίγες στιγμές.

Ο Άρης άνοιξε το σκορ με τον Ντελμίρο στο 93’, μετά από εκτέλεση κόρνερ, υπήρξε φάση διαρκείας στην περιοχή του Κβίντα, ο οποίος έκανε άστοχη έξοδο, το εκμεταλλεύτηκε ο Ντελμίρο και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Πάφος όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη η οποία ανέβηκε στα τελευταία λεπτά, προσπαθώντας να μειώσει και να πετύχει ένα γκολ, το οποίο και έκανε. Ο Παλάσιος έστρωσε με κεφαλιά στον Ζάιρο που με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σώζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στο 98’ του αγώνα.

Έτσι οι δυο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία μετά από ένα τρελό ματς, γεμάτο συγκινήσεις και περιμένουν πλέον τα υπόλοιπα αποτελέσματα όσο αφορά την υφιστάμενη αγωνιστική.