Ισοπαλία... που τη στέλνει στους «4» (vid)

Μετά το ισόπαλο 1-1 με τη Δόξα, η Πάφος προκρίθηκε για πρώτη φορά στα ημιτελικά του Κυπέλλου

Στο ισόπαλο 1-1 εξήλθε το ματς στο «Στέλιος Κυριακίδης» ανάμεσα σε Πάφο και Δόξα για τον επαναληπτικό αγώνα Κυπέλλου της προημιτελικής φάσης. Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ με αυτό το αποτέλεσμα και τη νίκη με 4-1 που πήρε στο πρώτο παιχνίδι, θα βρεθεί στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Οι γηπεδούχου προηγήθηκαν στο 18’ με τον Χέσταντ, όμως η ομάδα της Κατωκοπιάς ισοφάρισε σε 1-1 με τον Τρούγιτς στο 83’.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι δεν είχε τον καλύτερο ρυθμό, με την Πάφο να μπαίνει καλύτερα και να κρατά περισσότερο μπάλα στο πρώτο δεκάλεπτο. Μετά το 10’ η Δόξα ανέβηκε και ισορρόπησε το παιχνίδι, χάνοντας και ευκαιρία στο 13’ με τον Αντενόν από κοντά να κάνει τη κεφαλιά και να βρίσκει το δοκάρι, ενώ μετά δόθηκε οφσάιντ στη φάση.

Στο 18’ η Πάφος φρόντισε να σκοτώσει οποιεσδήποτε ελπίδες είχε η Δόξα για να πετύχει κάτι στο ματς. Ο Χότσκο έδωσε στον Χέσταντ και αυτός με πλασέ έκανε το 1-0, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε ακόμη περισσότερο, με τη Δόξα να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση μέσα στο γήπεδο για να πετύχει κάποιο γκολ.

Έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 1-0 υπέρ της Πάφου.

Στο δεύτερο μέρος η Πάφος και πάλι είχε τον έλεγχο μέσα στο γήπεδο, περιορίζοντας σε μεγάλο βαθμό τις φάσεις του αντιπάλου, ενώ δημιούργησε και αυτή προϋποθέσεις για δεύτερο γκολ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία της ομάδας του Μπεργκ, ήταν στο 72’ μετά από πάσα του Αμπντουραχίμι, ο Μπετανκόρ από κοντά έστειλε την μπάλα έξω.

Στο μεταξύ είχαμε και δεκάλεπτη διακοπή από το 50’ μέχρι το 60’ λόγω προβλήματος στους προβολείς, όμως το πρόβλημα λύθηκε και στο 61’ ξεκίνησε το ματς.

Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε ακόμη περισσότερος, καθώς τα πάντα είχαν κριθεί. Όμως η Δόξα κατάφερε στο 83’ να φτάσει στην ισοφάριση, μετά από μπαλιά, ο Τρούγιτς με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Από εκεί και πέρα η Πάφος προσπάθησε να πετύχει δεύτερο γκολ και στο 86’ έχασε τεράστια ευκαιρία, μετά από πάσα του Στυλιανού από δεξιά, ο Παπαστυλιανού από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα έξω.

Τα υπόλοιπα λεπτά που έμειναν ήταν τυπικά και έτσι το ματς έληξε στο ισόπαλο 1-1.

Εντεκάδες:

Πάφος: Ίβουσιτς, Κβίντα, Χότσκο, Μπενταγκόρ, Δημητρίου, Μπεσάρτ, Χέσταντ, Βαλακάρι, Ντράγκομιρ, Μπάιριτς, Ταβάρες.

Στον πάγκο: Άντος, Παλάσιος, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Ζουνίνιο, Μιχαήλ, Ναμ, Μπρούνο, Πελάζιο, Παπαστυλιανού.

Δόξα: Κωνσταντίνου, Αντενόν, Ίλιτς, Τιτζιανί, Ογιάλα, Αμπντουλαχί, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Χερέρα, Ναγκάρ, Μέσκα.

Στον πάγκο: Σισκόφσκι, Μπένι, Κέρλα, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Τρούγιτς

Σκόρερ: 18' Χέσταντ/ 83' Τρούγιτς