Λύγισαν τους «Λέοντες»... ζωντανοί για τίτλο οι Παφίτες

Έστω και δύσκολα, οι «γαλάζιοι» έκαμψαν την αντίσταση της ΑΕΛ, κερδίζοντας με 1-0

Αγχώθηκε αλλά επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα η Πάφος που επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ στο «Στέλιος Κυριακίδης». Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και χάρη στο γκολ του Τάνκοβιτς στο 78ο λεπτό, κατάφεραν να πάρουν ένα πολύτιμο τρίποντο.

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο «Στέλιος Κυριακίδης» με τους γηπεδούχους να θέλουν από τα πρώτα λεπτά να επιβάλουν τον ρυθμό τους.

Η πρώτη καλή φάση στην αναμέτρηση ήταν για την ομάδα του Μπεργκ στο 11ο λεπτό, με τον Τάνκοβιτς να αδειάζει υπέροχα τον Τεσέιρα, να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής και την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Ολιβέιρα.

Στο 18’ οι «γαλάζιοι» απειλήσαν εκ νέου με το διαγώνιο σουτ του Μπρούνο να βρίσκει στο σώμα του Τεσέιρα και να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ολιβέιρα.

Η Παφιακή ομάδα συνέχισε να έχει την υπεροχή και δέκα λεπτά μετά έχασε ακόμα μια καλή φάση με το ευθύβολο σουτ του Ζάιρο από τα δεξιά της περιοχής να περνάει μόλις έξω.

Στο 33ο λεπτό η Πάφος απείλησε ξανά με τον Μπρούνο, ο οποίος επιχείρησε το σουτ από το ύψος της περιοχής βρίσκοντας και πάλι σε ετοιμότητα τον Ολιβέιρα.

Πέντε λεπτά μετά οι «γαλαζοκίτρινοι» έγιναν για πρώτη φορά απειλητικοί, με τον Μιλιντσεάνου να κάνει το παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά, τον Ρομό να κάνει σε πρώτο χρόνο το σουτ το οποίο όμως ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Ίβουσιτς.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε η επανάληψη στο «Στέλιος Κυριακίδης» με την Πάφο να ψάχνει το γκολ και την ΑΕΛ να δίνει έμφαση στα μετόπισθεν.

Μόλις στο 47’ η ομάδα του Μπεργκ βρήκε το γκολ που έψαχνε με τον Παλάσιος, ωστόσο ο αμυντικός των γηπεδούχων ήταν εκτεθειμένος και μετά από παρέμβαση του VAR, το γκολ δεν μέτρησε.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με αρκετές δυνατές μονομαχίες, ένταση και πάθος που δεν επέτρεψαν στο παιχνίδι να πάρει γρήγορο ρυθμό.

Στο 73’ η ομάδα του Γιανέφσκι έχασε καλή ευκαιρία για να πάρει προβάδισμά, με τον Τζάλμα να κάνει τη σέντρα από τα αριστερά και τον Ρομό να μην προλαβαίνει για λίγο να βρεθεί στην πορεία της μπάλας.

Πέντε λεπτά μετά οι γηπεδούχοι βρήκαν αυτό που έψαχναν με τον Τάνκοβιτς να ανοίγει το σκορ! Μετά από μια αναμπουμπούλα μέσα στη περιοχή η μπάλα στρώθηκε στον Ζάιρο ο οποιος με περίτεχνο τρόπο πάτησε την μπάλα στον Σουηδό ο οποίος από κοντινή απόσταση επιχείρησε το δυνατό σουτ στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα του Ολιβέιρα.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Λεμεσιανή ομάδα προσπάθησε για την ισοφάριση, ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει περεταίρω την αντίπαλη εστία με την ομάδα του Μπεργκ να παίρνει μια σημαντική νίκη.

Πάφος (Μπεργκ): Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Κανέ, Ζάιρο (90' Πελάζιο), Χέσταντ (65' Βαλακάρι), Τάνκοβιτς, Μπρούνο, Ντράγκομιρ (73' Μπεντανκόρ), Μπάιριτς, Tαβάρες.

ΑΕΛ (Γιανέφσκι): Ολιβέιρα, Τεσέιρα (46' Μπιλοβάρ), Νταβόρ, Παπαφώτης, Παντελή, Τσέρνιχ (88' Κολιάς), Μιλιντσεάνου (70' Χάσα), Τζάλμα, Κοντινέλα (82' Μπεραχίνο), Ρομό, Ντέγοεστ.

Σκόρερ: 78' Τάνκοβιτς / -

Κίτρινες: - / -

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος

VAR: Σολωμού Δημήτρης