Με «ήρωα» Τάνκοβιτς… ντρίμπλαρε την Ομόνοια

Με σπουδαίο διπλό έφυγε από την πρωτεύουσα η Πάφος, που επικράτησε των «πρασίνων» με 2-1

Τεράστιο «διπλό» για την Πάφο που επικράτησε με 2-1 της Πάφου μέσα στο ΓΣΠ. «Ήρωας» για την παφιακή ομάδα ο Τάνκοβιτς που σκόραρε στο 89ο λεπτό και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Α' Μέρος

Ομόνοια και Πάφος έδειξαν τις προθέσεις τους απο τα πρώτα λεπτά του αγώνα το πόσο σημαντικός αγώνας ήταν για αυτόυς.

Η παφιακή ομάδα έκανε τη πρώτη τελική στον αγώνα μόλις στο 3ο λεπτό με τον Μπρούνο να κάνει τη κεφαλιά αλλά ο Φαμπιάνο απέκρουσε σταθερά. Στο 11ο λεπτό η Ομόνοια απάντησε στις ευκαιρίες μετά απο γύρισμα του Φράνσον στον Σίμιτς αλλά το πλασέ του απεκρούστηκε απο τον Ίβουσιτς.

Δύο λεπτά αργότερα όμως η Πάφος κατάφερε να ανοίξει το σκορ του αγώνα. Ο Ναμ έκανε τη σέντρα στον Βαλακάρι που ανενόχλητος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Φαμπιάνο και να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Η Ομόνοια προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση με τον Φράνσον να κάνει το γύρισμα η μπάλα να φτάνει στον Σίμιτς αλλά το σουτ του κτύπησε στο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Στεπίνσκι να απειλήσει που βρέθηκε απέναντι απο τον Ίβουσιτς αλλά ο τερματοφύλακας της Πάφου απέκρουσε το σουτ του.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την ασφυκτική πίεση και στο 25ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Σίμιτς να κάνει τη κεφαλιά αλλά η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ίβουσιτς.

Τελικά το γκολ για τουτς «πράσινους» ήρθε στο 28ο λεπτό μετά απο σέντρα του Παναγιώτου και κεφαλιά του Μπεζούς που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ίβουσιτς.

Σε ένα χορταστικό πρώτο ημιχρόνο απο φάσεις βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 1-1.

Β Μέρος
Η Ομόνοια μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και προσπάθησε να απειλήσει. Στο 52ο λεπτό ο Παναγιώτου έκανε ωραίο γύρισμα στον Σίμιτς που έκανε το σουτ αλλά οι αμυντικοί της Πάφου έδιωξαν μακριά.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο στο 62ο λεπτό με τον Τάνκοβιτς να κάνει το σουτ έξω απο την περιοχή αλλά ο Φαμπιάνο απόκρουσε.

Στα επόμενα λεπτά η Πάφος κυκλοφόρησε καλύτερα τη μπάλα αλλά δεν μπόρεσε να γίνει αρκετά απειλητική. Τα πολλά λάθη απο τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων έδειχναν ότι ο αγώνας θα πήγαινε ισόπαλος.

Παρ'όλα αυτά η Πάφος στο 89ο λεπτό κατάφερε να πάρει εκ' νέου προβάδισμα μετά απο σέντρα του Τουμάσι και κεφαλιά του Τάνκοβιτς που νίκησε τον Φαμπιάνο.

Η Ομόνοια προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ο χρόνος ήταν λιγοστός. Μάλιστα στο 92ο λεπτό έμεινε και με 10 ποδοσφαιριστές καθώς ο Κουλιμπαλί αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη λόγω κτύπημα εκτός φάσης σε ποδοσφαιριστή της Πάφου.

Έτσι λοιπόν η Πάφος πανηγύρισε τεράστια νίκη που την ανεβάζει στους 41 βαθμούς και στη τρίτη θέση.

Η εξέλιξη του αγώνα εδώ

Ομόνοια:  Φαμπιάνο, Μάθιους, Παναγιώτου, Κουλιμπαλί, Λανγκ, Κούσουλος, Χάμπος (81′ Κασάμα), Μπέζους, Φράνσον (70′ Κακουλλής), Σίμιτς, Στεπίνσκι (81′ Μπάκιτς)

Στον πάγκο:  Παπαστυλιανού, Κελεπέσιης, Κασάμα, Κακουλλής, Μπάκιτς, Λέζιακς, Μίλετιτς, Ανδρέου, Οζλέρ, Παντελή, Αμού, Προκοπίου.

Πάφος:  Ίβουσιτς, Ικόκο (44′ Γκολντάρ), Κβίντα, Ρους, Μελούσο, Ντράγκομιρ, Ναμ, Βαλακάρι, Τάνκοβιτς, Μπρούνο (84′ Τουμάσι), Ζάιρο

Στον πάγκο:  Γιοσίποβιτς, Γκολντάρ, Κανέ, Μπότσκαι, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνγκα, Ταβάρες.

Σκόρερ: 28' Μπέζους/13' Βαλακάρι,89' Τάνκοβιτς

Κίτρινες:Μπέζους (, Κακουλλής  / Κβίντα

Αποβολές: Κουλιμπαλί/-

Διαιτητής: Markovic Momcilo

VAR:  Jovanovic Srdjan