Με πεντάρα στο ρετιρέ

Η Πάφος φιλοδώρησε με πέντε γκολ τον Ακρίτα και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο το 2022

Πολύτιμη νίκη πέτυχε η Πάφος με 5-2 κόντρα στον Ακρίτα ως τυπικά γηπεδούχος στο «Στέλιος Κυριακίδης» και ανέβηκε στους 37 βαθμούς, ισοβαθμώντας με ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ στην κορυφή, όμως βρίσκεται στη 2η θέση.

Η Πάφος αν και προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ των Τάνκοβιτς στο 15’ και του Βαλακάρι στο 40’ δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ μέχρι το τέλος του πρώτο μέρους, μιας και ο Ακρίτας μέσα σε τρία λεπτά ισοφάρισε σε 2-2 με τα γκολ των Ραμίρες στο 43’ και του Ελ Τζεμιλί στο 45+1’ για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το ισόπαλο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος η Πάφος πατούσε καλύτερα και κατάφερε με γκολ του Ζάιρο στο 67’ να προηγηθεί ξανά μπροστά στο σκορ με 3-2, στο 85’ ο ίδιος παίκτης να κάνει το 42’ και στο 90+2’ ο Αλ Γκαντιουί διαμόρφωσε το τελικό 5-2 για να πάρει η ομάδα του Μπεργκ δεύτερη σερί νίκη και 11η συνολικά στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα δέκα λεπτά δεν είχαμε αρκετές φάσεις πέραν από το σουτ του Γαβριήλ στο 5ο λεπτό για τον Ακρίτα, το οποίο έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Μετα το 10ο λεπτό η Πάφος ανέβηκε και στην πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία στον αγώνα στο 15ο λεπτό κατάφερε να σκοράρει, μετά από κόρνερ ο Τάνκοβιτς έπιασε το τακουνάκι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βισεντίνι για το 1-0 υπέρ της ομάδας του.

Στη συνέχεια ο Ακρίτας έβγαλε αντίδραση, καθώς στο 20’ ο Κονέ με σουτ εκτός περιοχής σημάδεψε το δοκάρι, μετά από άγγιγμα του Άντος και η μπάλα έφυγε κόρνερ. Ενώ ο Ακρίτας πίεζε και έψαχνε την ισοφάριση η Πάφος, κατάφερε να ανεβάσει ρυθμούς και να χάσει δύο τεράστιες ευκαιρίες με τον Βαλακάρι στο 32’ να μην μπορεί να νικήσει τον Βισεντίνι και τον Τάνκοβιτς στο 34’ να βρίσκει το δοκάρι, όμως στο 40’ η ομάδα του Μπεργκ κατάφερε να σκοράρει. Μετά από την μπαλιά του Τάνκοβιτς, ο Βαλακάρι με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Εκεί που έδειχναν τα πράγματα ότι μετά το δεύτερο γκολ της Πάφου, θα πήγαινε με το υπέρ της σκορ στα αποδυτήρια, ο Ακρίτας κατάφερε μέσα σε τρία λεπτά να ισοφαρίσει. Αρχικά στο 43’ μείωσε με τον Ραμίρες, μετά από σουτ του Γαβριήλ, ο Άντος απέκρουσε ασταθώς με τον Ραμίρες από κοντά να σκοράρει. Ο Ακρίτας συνέχισε να πιέζει και στο 45+1 κατάφερε να ισοφαρίσει μετά από κάθετη του Ζουνίνιο στον Ελ Τζεμιλί, ο οποίος από αριστερά έκανε το πλασέ για να σκοράρει και να ισοφαρίσει σε 2-2 για τον Ακρίτα. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν με το ισόπαλο σκορ στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος η Πάφος μπήκε δυνατά και πατούσε καλύτερα, ψάχνοντας το τρίτο γκολ. Στο 60’ η ομάδα του Μπεργκ σκόραρε με τον Παλάσιος, όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Δεν το έβαλε κάτω η τυπικά γηπεδούχος ομάδα και στο 67’ μετά από πάσα του Βαλακάρι στον Ζάιρο, ο τελευταίος από κοντά με πλασέ έκανε το 3-2.

Στη συνέχεια η Πάφος έλεγξε πλήρως το παιχνίδι, χωρίς να απειληθεί από τον αντίπαλο και στο 85’ μετά από κόρνερ ο Ζάιρο από κοντά έκανε το 4-2.

Το παιχνίδι πήρε μία τυπική διαδικασία μέχρι το τέλος, όμως στο 90+2’ ο Αλ Γκαντιουί που πέρασε ως αλλαγή κατάφερε να σκοράρει και να διαμορφώσει το τελικό 5-2.

Έτσι η Πάφος πήρε μία σημαντική νίκη που την ανέβασε στη 2η θέση τους 37 βαθμούς, όσους έχει ο πρώτος ΑΠΟΕΛ και η τρίτη ΑΕΚ.

Εντεκάδες:

Πάφος (Χ.Μπεργκ): Άντος, Παλάσιος, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ (46' Χότσκο), Ζάιρο (86' Αμπντουραχίμι), Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς (94' Χέσταντ), Βαλακάρι (76' Αλ Γκαντιουί), Ναμ (46' Πελάζιο).

-Στον πάγκο οι: Ολαθάμπαλ, Καραμπάτζε, Χότσκο, Αλ Γκαντιουί, Δημητρίου, Αμπντουραχίμι, Χέσταντ, Μιχαήλ, Ταβάρες, Πελάζιο.

Ακρίτας (Ντ.Λακτιόνοφ): Καστεγιάνι, Κόρατς, Ντραμέ, Κονέ, Άμπραχαμ (89' Βάσου), Ζουνίνιο (72' Πικής), Ελ Τζεμιλί (72' Δημοσθένους), Γαβριήλ, Σέχιτς, Ραμίρες, Καραγιάννης.

-Στον πάγκο: Περντρέου, Ονόντι, Παζάρος, Πάουγκειν, Σουλεϊμάν, Ντουμπόφ, Δημοσθένους, Βάσου, Πική.

Σκόρερ: 15' Κβίντα, 40' Βαλακάρι, 67', 85' Ζάιρο, 90+2' Αλ Γκαντιουί/ 43' Ραμίρες, 45+1 Ελ Τζεμιλί

Κίτρινες: Κανέ/Κόρατς, Ραμίρες