Μπανανόφλουδα από την ουραγό… για Παφίτες

Γκέλα για την ομάδα του Καρσέδο που έχασε (1-0) στην Περιστερώνα από τη Δόξα

Νίκη-ανάσα για την Δόξα απέναντι στην Πάφο με 1-0 με γκολ του Βελκόφσκι στο (67’) που σημειώνει μόλις την δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα μετα από αυτήν απέναντι στον Άρη.

Απογοήτευσε η Πάφος που δεν κατάφερε να δημιουργήσει τις ευκαιρίες που ήθελε και έχασε ένα φαινομενικά «εύκολο» παιχνίδι.

Πλέον μένει στην 3η θέση η Πάφος μαζί με Ομόνοια και Άρη στους 35 βαθμούς ενώ η Δόξα μένει στον πάτο της βαθμολογίας όμως πλησιάζει την Καρμιώτισσα στους τρείς βαθμούς, έχοντας 8 βαθμούς.

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι και φάουλ για την Πάφο στο 2 λεπτό λίγο έξω από την περιοχή με την μπάλα να σταματάει στο τείχος μετα από εκτέλεση του Τάνκοβιτς ενώ πρώτη τελική δημιουργήθηκε από την Δόξα με τον Τρούγιτς στο 4 λεπτο με το σουτ του εκτός περιοχής να καταλήγει στα χέρια του Ίβουσιτς.

Πρώτη καλή στιγμή για την Πάφο την είδαμε στο 17 λεπτό. Στην κλειστή του γωνιά λέει όχι στον Τβουμάσι ο Αντωνίου που έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

Κόπασε ο ρυθμός μέχρι και το 25 λεπτό που ένα σουτ του Βαλακάρι έξω από την περιοχή η μπάλα σταμάτησε σώματα και στην επαναφορά ο Πέπε την έστειλε έξω.

Στο 31 λεπτό μετα από εκτέλεση φάουλ του Ναμπί ήρθε γκολ για την Δόξα με τον Σαντίκ όμως σωστά ακυρώθηκε αφού ο Φινλανδός ήταν σε αντικανονική θέση.

Στην συνέχεια η Δόξα ανέβηκε με εξαιρετικές προϋποθέσεις και με σουτ του Βελκόφσκι εντός της μεγάλης περιοχής μετά από πάσα του Αλσεούς, ο Ίβουσιτς απέκρουσε δηλώνοντας παρόν.

Ένα σπάνιο φαινόμενο στο 40 λεπτό όπου ο Μάριος Δημητρίου της Πάφου που βρισκόταν στον πάγκο δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα μετα από διαμαρτυρίες και έφυγε από το παιχνίδι αφήνοντας τον προπονητή του με μόνο 6 επιλογές για αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο μετα και την αναγκαστική αλλαγή του Πελάτζιο.

Χωρίς κάτι άλλο το ιδιαίτερο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στην αναμέτρηση με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή ευκαιρία

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Πολύ καλύτερα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Πάφος με την πρώτη της ευκαιρία να καταγράφεται στο 51 λεπτό όπου μετά από σουτ του Ικόκο πλάγια στην περιοχή, ο Αντωνίου απέκρουσε εξαιρετικά στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ

10 λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 61 λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπότσκαι από πλάγια απείλησε η Πάφος με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Ανούσια υπεροχή της Πάφου στην συνέχεια και με αντεπίθεση φωτιά η Δόξα σημείωσε το 1-0 με τον Βελκόφσκι. Μετά από κάθετη πάσα του Τρούγιτς και τον σκόρερ να ξεμαρκαρίζεται υπέροχα από το μαρκάρισμα του Κβίντα επιχείρησε με το δεξί το σουτ που κέρδισε στην κλειστή γωνιά τον Ίβουσιτς.

Άλλη μία ευκαιρία με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κροάτη ακραίου μπακ στο 75 λεπτό στα χέρια του Αντωνίου.

Τελευταία ευκαιρία για την Πάφο στο 87’. Ξανά με τον Ικόκο που αποτελούσε τον παίκτη που εκτελούσε όσες ευκαιρίες βρήκες η ομάδα του Καρσέδο. Το σουτ στην μικρή περιοχή η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία και με αυτό ολοκληρώθηκε και το παιχνίδι με την Δόξα να «κλέβει» τους τρείς βαθμούς από ομάδα που διεκδικεί το πρωτάθλημα.

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης

Δόξα: Αντωνίου, Τάντι, Τρούγιτς(Σιέλης 90'), Σαντίκ, Ναμπί(Τραϊτσέφσκι85'), Βελκόφσκι, Αλσέους, Αντωνιάδης, Κυριάκου(Προβυδάκης 78'), Πούριτς, Ασάντε

Στον πάγκο: Αγριμάκης, Π.Κυριάκου, Σιέλης, Τραϊτσέφσκι, Προβυδάκης, Αντουί, Χ. Κυριάκου, Τζέτζε

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ικόκο, Μπότσκαι, Αμπντουσαλάμοφ(Νταλίνια 65'), Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Ναμ(Κανέ 83'), Τβουμασι(Μελούσο 46'), Πελάτζιο( Πέπε 25')

Στον πάγκο: Τζοσίποβιτς, Μελούσο, Κανέ, Δημητρίου, Μιχαήλ, Νταλίνια, Ταβάρες, Πέπε

Σκόρερ: Βελκόφσκι 67' /-

Κίτρινες: Αντωνιάδης 44', Βελκόφσκι 77' , Τρούγιτς 85' / Δημητρίου 38' , Πέπε 55', Μελούσο 71', Τάνκοβιτς 77',Νταλίνια 79'

Αποβολές: -/ Δημητρίου 40'

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος

VAR: Σολωμού Δημήτρης