Νέα Σαλαμίνα-Πάφος F.C. 1-2: Διπλό στο φινάλε με Νέμετς!

Με το δεξί η ομάδα του Κόπιτς στο πρωτάθλημα

Μεγάλη νίκη για την Πάφο καθώς επικράτησε της Σαλαμίνας με 2-1 στο N. Papas Group - Αμμόχωστος-Επιστροφή για την πρώτη αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής του νέου πρωταθλήματος CYTA. Η ομάδα του Ζέλικο Κόπιτς άνοιξε το σκορ με τον Μπεριγκό, η Σαλαμίνα ισοφάρισε στο 85' με τον Κίνγκσλεί, ωστόσο ο Νέμετς είχε την τελευταία λέξη και με κεφαλιά στο 90' έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του.

Η Σαλαμίνα ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στο ματς και ήταν αρκετά δραστήρια στο πρώτο 5λεπτο, ωστόσο η Πάφος στην συνέχεια ισορρόπησε τα δεδομένα. Η πρώτη μεγάλη στιγμή του αγώνα ήταν στο 10ο λεπτό, όταν από την σέντρα του Σίμπσον, ο Κίνκγσλεϊ έπιασε την κεφαλιά, αλλά για λίγο δεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό Ο Μπεριγκό μπήκε στην περιοχή με πολύ όμορφη ενέργεια, έκανε το πλασέ από πλάγια θέση, αλλά βρήκε το δοκάρι. Στο 14’ ο Μαριάνοβιτς εκτέλεσε το φάουλ για την Σαλαμίνα, ο Ρούντκο όμως απογειώθηκε και απέκρουσε εντυπωσιακά. Στην συνέχεια υπήρχαν διαμαρτυρίες και από τις δύο ομάδες για πέναλτι που δεν τους δόθηκαν. Αρχικά, για την Πάφο υπήρξε επαφή του Μπεριγκό με τον Τσαμπούρη αλλά ο διαιτητής θεώρησε πως έγινε «θέατρο». Από την άλλη για την Σαλαμίνα, ύστερα από γύρισμα που έγινε στην περιοχή της Πάφου, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Φιλιώτη, αλλά και πάλι δεν δόθηκε κάτι. Στο 42’ ο Ελουντού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ του σωστά ακυρώθηκε καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ. Στο 44ο λεπτό ο Ιμπραχίμ έκανε το γύρισμα και ο Μπεριγκό με προβολή έκανε το 0-1 για την Πάφο το οποίο ήταν και το σκορ του 1ου μέρους.

Η Πάφος είχε την κατοχή στα πρώτα λεπτά του 2ου μέρους, με τους παίκτες της να δοκιμάζουν κάποια σουτ χωρίς τύχη. Στο 60’ ο Ελουντού έπιασε την κεφαλιά, αλλά δεν βρήκε καλά την μπάλα και πέρασε εκτός. Το θέαμα στο 2ο ημίχρονο ήταν φτωχό, με την Πάφο να κρατάει το υπέρ της προβάδισμα και την Σαλαμίνα να πιέζει χωρίς κάποια αξιόλογη φάση όμως. Στο 85’ ο Ντινσντέλ έδωσε την μπάλα στον Κίνγκσλεϊ, αυτός κινήθηκε πολύ ωραία και με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-1 για την Σαλαμίνα. Η Πάφος είχε όμως την τελευταία λέξη και συγκεκριμένα ο Νέμετς, ο οποίος με κεφαλιά στο 90ο λεπτό νίκησε τον Βεσελόφσκι και έκανε το 1-2.

Διακριθέντες:

Σαλαμίνα: Ο Κίνγκσλεϊ ήταν μόνιμος κίνδυνος για την εστία της Πάφου και σκόραρε το μοναδικό γκολ της ομάδας του και 12ο συνολικά με την φανέλας της. Επίσης ξεχώρισε και ο Κωστή, ο οποίος αποθεώθηκε από τον κόσμο της ομάδας όταν έγινε αλλαγή.

Πάφος: Αν μη τι άλλο, ο ήρωας της ομάδας και αρχηγός της, Νέμετς ο οποίος με κεφαλιά στο τέλος έδωσε μια πολύ σημαντική νίκη στην ομάδα του. Καλό ματς και από τον Μπεριγκό, απείλησε πρώτα με δοκάρι και στην συνέχεια βρήκε δίχτυα.

Απογοήτευσαν:

Σαλαμίνα: Δεν είχαν συγκέντρωση στο τέλος, αφού έψαχναν το 2ο γκολ και τελικά η Σαλαμίνα ήταν η ομάδα που έχασε το παιχνίδι.

Πάφος: Μέτριο ματς από τον Πάντσεον, η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν πολλές προσδοκίες από αυτόν, αναμένουμε παιχνίδι με παιχνίδι πως θα γίνει καλύτερος.

Κοουτσάρισμα:

Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Δεν τα κατάφερε η ομάδα του, από εκεί που βρήκε το γκολ της ισοφάρισης, τελικά έχασε. Ήταν καλύτερη στο 1ο ημίχρονο παρά στο 2ο που δυσκολευόταν να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ.

Πάφος (Κόπιτς): Σημαντική νίκη, πρώτο διπλό στην σεζόν και πλέον βλέπει την συνέχεια με αισιοδοξία.

Διαιτησία (Κυριάκος Χριστοδούλου): Υπήρξαν δύο φορές παράπονα για πέναλτι, ένα για κάθε ομάδα, πιθανόν η Σαλαμίνα να δικαιούταν ένα στο 1ο ημίχρονο σε χέρι του Φιλιώτη.

Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Ντελγκάδο (Ντίνστελ 69'), Μαριάνοβιτς, Σίμπσον (Νουρ 54'), Κίνγκσλει, Κωστή (Μαουρίσιο 83'), Λαμπό, Τσαμπούρης, Χριστοφόρου, Κορέια, Ελουντού.

Πάφος: Ρούντκο, Σιρόκ, Λελιούκιν, Πάνος, Φιλιώτης, Μπεσάρα (Αντωνίου 87'), Σάντεϊ, Πάντσεον, Μπεριγκό (Τόρες 92'), Ιμπραΐμ (Λουλίνια 72'), Νέμετς.

Σκόρερς: Κίνγκσλει / Μπεριγκό, Νέμετς

Κίτρινες Κάρτες:  Νουρ / Μπεριγκό