Νίκη χωρίς αντίκρισμα

Πήρε το ζητούμενο, αλλά η νίκη της ΑΕΛ την αφήνει οριστικά στο δεύτερο γκρουπ

Μεγάλη νίκη για την Παφιακή ομάδα που επικράτησε με το εντυπωσιακό 4-0 της Δόξας στο Μακάρειο, ωστόσο δεν κατάφερε να περάσει στην πρώτη εξάδα. Από την άλλη η Δόξα για ένα ακόμα παιχνίδι αγνοεί το βαθμολογικό όφελος δυσκολεύοντας το έργο της για παραμονή στην κατηγορία.

Ά Ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να δείχνουν αρκετή διάθεση. Η πρώτη ευκαιρία καταγράφεται μόλις στο 3΄ για την Πάφο. Ο Καμπράλ δίνει στον Μπεριγκό μέσα στην περιοχή, αναγκάζοντας τον Γκράσα στην πρώτη επέμβαση στον αγώνα.

Στο 7΄ λεπτό απαντάει η Δόξα με την πρώτη της ευκαιρία, ο Μέσκα μπαίνει στην περιοχή κάνει την σέντρα, με τον Ασαμόα να πιάνει το σουτ στην κίνηση, αλλά περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Ρούτκό.

Στην συνέχεια του ημίχρονου η Δόξα έλεγχε τον αγώνα, ωστόσο η Πάφος κόντρα στην ροή του αγώνα παίρνει κεφάλι στο σκορ.

Στο 27΄, η Πάφος κερδίζει ένα φάουλ από τα αριστερά, με τον Βαλακάρι να το εκτελεί, ο τερματοφύλακας της Δόξας κάνει ένα ολέθριο λάθος, καθώς δεν καταφέρνει να κάνει σωστή έξοδο χάνοντας την μπάλα με τον Αραγιούρι σε κενή εστία να διαμορφώνει το 1-0.

Η Δόξα αμέσως μετά το γκολ προσπάθησε να αντιδράσει και να απαντήσει άμεσα, κάτι το οποίο δεν κατάφερε να κάνει μέχρι το τέλος του ημίχρονου, παρόλο που στο τέλος του 45λέπτου είχε μερικές καλές ευκαιρίες αλλά δεν έφτασε στο πολυπόθητο γκολ.

΄Β Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα της Δόξας να μπαίνει και να προσπαθεί να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να  φτάσει στην ισοφάριση, ωστόσο το μοναδικό που κατάφερε ήταν μερικά σουτ έξω από την περιοχή που δεν ανησυχήσαν τον Ρούκτο.

Στην συνέχεια του αγώνα η Πάφος ανέβασε στροφές και στην κυριολεξία κεραυνοβολούσε την εστία της Δόξας.

Στο 63΄ μετά από ακόμα ένα αβίαστο λάθος της Δόξας καταφέρνει να διπλασιάσει τα γκολ της. Ο Καμπράλ κλέβει την μπάλα, βγαίνει τετ-α-τετ με τον Γκράσα, τον προσπερνάει και σε κενή εστία κάνει το 2-0.

Τρία λεπτά αργότερα η Παφιακή ομάδα σκοράρει ακόμα ένα γκολ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκης της. Ο Μπεριγκό μπήκε στην περιοχή από αριστερά κάνει το πλασέ, ο Γκρασα αποκρούει σε πρώτο χρόνο, αλλά η μπάλα στρώνεται στον Βαλακάρι που με πλάσε γραφεί το 3-0.

Η ομάδα του Τόσακ δεν σταμάτησε εδώ καθώς στο 76΄ σκοράρει και τέταρτο γκολ με τον Μπεριγκό. Ο Γάλλος μπήκε στην περιοχή και με ένα όμορφο πλασέ στέλνει την μπάλα στο πλεκτό του Γκρασα για τέταρτη φορά τελειώνοντας το παιχνίδι.

Στην συνέχεια ο αγώνας ήταν απλά διαδικαστικός, η Δόξα έχασε κάποιες ευκαιρίες ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει ούτε το γκολ της τιμής γνωρίζοντας μια πολύ βαριά ήττα.

Διακριθέντες: Πολύ καλό παιχνίδι για τον Ράκελς που πέρασε στον αγώνα στο δεύτερο μέρος, ωστόσο κατάφερε να ξεχωρίσει με την παρουσία του. Εξαιρετικός για ακόμα ένα ματς ο Βαλακαρι, σταθερή αξία ο Μπεριγκό.

Απογοήτευσαν: Πολλά και αβίαστα λάθη από τους παίχτες της Δόξας που τους στοιχήσαν δυο γκολ, κάνοντας το έργο τους πολύ δύσκολο

Δόξα:  Γκράσα, Μιντίκκης, Ντερβίτ, Γιούτριτς, Νελσίνιο (63'Μπραμπίγια), Μπόλιεβιτς (72'Ζε Βαλέντε), Ασαμόα, Παπαφώτης, Μέσκα, Κάρλος (80'Ίταλο), Ζορζίνιο

Πάφος FC: Ρούτκο, Λαφράνς, Αραγιούρι, Σιρόκ, Φιλιώτης, Φόλπρεχτ, Μπεσάρα (62'Πάντσεον), Βαλακάρι, Ανγκούλο (46'Ράκελς), Καμπράλ, Μπεριγκό.

Σκόρερ: -/Αραγιούρι, Καμπράλ, Βαλακάρι, Μπεριγκό

Κίτρινες Κάρτες: Μιντίκκης,Γιούτριτς,Μέσκα / Βαλακάρι, Φιλιώτης