Ο Μπεριγκό την «τελείωσε» και μαθηματικά

Η Πάφος επικράτησε της ΕΝΠ, η οποία υποβιβάστηκε

Με δύο γκολ του Κέβιν Μπεριγκό στα πρώτα 13 λεπτά της αναμέτρησης, η Πάφος πήρε άλλη μια νίκη στα πλέι οφ επί της ΕΝΠ με σκορ 2-0. Η ομάδα του Παραλιμνίου υποβιβάστηκε και μαθηματικά στην Β' Κατηγορία, μετά την σημερινή της ήττα, μη αποφεύγοντας το μοιραίο γι' αυτήν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με την συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου στον αγώνα, οι γηπεδούχοι προηγούνταν ήδη με 2-0. Σκόρερ και των δύο γκολ ο Μπεριγκό, ο οποίος συνέχισε τις εκπληκτικές του εμφανίσεις στα πλέι οφ. Η ομάδα του Στιβ Κωνσταντινίδη συνέχιζε να ήταν κυρίαρχη, διαχειρίζοντας άψογα το παιχνίδι. Από την άλλη, η ομάδα του Παραλιμνίου, είχε δύο-τρεις καλές στιγμές, αλλά δεν μπόρεσε σε καμιά στιγμή του πρώτου ημιχρόνου να σταματήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων. Ως εκ τούτου, το 2-0 ήταν το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η επανάληψη ξεκίνησε με την ΕΝΠ να δείχνει περισσότερη διάθεση και να χάνει μια καλή ευκαιρία στο 49΄ με σουτ του Θεοδώρου που απομάκρυνε σε κόρνερ ο Ρούντκο. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν άψογα το υπέρ τους προβάδισμα, παίρνοντας άλλους τρεις πολύτιμους βαθμούς. Από την άλλη, η ΕΝΠ με την ήττα της αυτή αποχαιρέτησε και μαθηματικά την πρώτη κατηγορία, δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος.

Οι συνθέσεις:

Πάφος FC: Ρούντκο, Αουρέλιο, Βαλεριάνος, Σάιθ, Αραγιούρι (46' Κβίντα), Πάντσεον, Βαλακάρι (88' Πάνιτς), Φουρ (67' Φυλακτού), Καμπράλ, Βα (72΄Τόρες), Μπεριγκό (88' Μέρφι)

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Μουλαζίμης, Λουσέρο (46' Κοσμάς), Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Μπάρνι (46' Μπελόνε), Φελίπε (46' Μαυρουδής), Κολοκούδιας, Θεοδώρου (78' Ουντότζι), Μαρκόφσκι, Ντένινγκ (77' Γκαντό)

Σκόρερ: 4', 13' Μπεριγκό

Κίτρινες: Κολοκούδιας, Φελίπε, Κυριάκου