Παφιακή... καταιγίδα στην Αρένα! (vid)

Σαν άλλη… Κάρμελ πέρασε από τη Λάρνακα η Πάφος κερδίζοντας την ΑΕΚ με 3-1

Η Πάφος πήρε μια σπουδαία νίκη εκτός έδρας κόντρα στην ΑΕΚ με 1-3 και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Οι «κιτρινοπράσινοι» έχασαν την ευκαιρία να ανέβουν στην πρώτη θέση δεχόμενοι μια οδυνηρή ήττα. Για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Τάντι ενώ για τους φιλοξενούμενους βρήκαν δίκτυα οι Αμπντουσαλάμοφ, Βαλακάρι και Πάνιτς.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο κατέγραψε τρεις τελικές προσπάθειες. Η πρώτη καταγράφηκε στο 3’ με τον Τρισκόφσκι ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα της Πάφου μετά από κόρνερ και σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά δεν βρήκε στόχο.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι κατέγραψαν διπλή ευκαιρία με τους Τρισκόφσκι και Εσπινόσα. Αρχικά ο Σκοπιανός έκανε το σουτ με τον Κβίντα να διώχνει πάνω στη γραμμή, στη συνέχεια σούταρε ο Ισπανός αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Η πίεση των «κιτρινοπράσινων» καρποφόρησε και στο 12’ ευτύχησαν να σκοράρουν με τον Τάντι. Ο Ιβάν Τρισκόφσκι έκανε το γύρισμα μετά από εκτέλεση κόρνερ και ο Άγγλος έπιασε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνιά του Ρούντκο.

Τα πανηγύρια των γηπεδούχων δεν κράτησαν και πολύ αφού τέσσερα λεπτά αργότερα η Πάφος κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Αμπντουσαλάμοφ. Ο Βαλακάρι έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με τον νεαρό επιθετικό της Παφίτικης ομάδας να παίρνει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα σε ένα σημείο που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Τούμπας.

Οι «κιτρινοπράσινο» προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά η φιλοξενούμενοι ασκούσαν ασφυκτικό πρέσινγκ και δεν άφηναν την ομάδα του Καταλά να κάνει το παιχνίδι της.

Στο 36’ η ομάδα του Μίλανιτς κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ με τον Βαλακάρι. Ο Σεμέδο ευνοήθηκε από τις κόντρες και μπήκε στην περιοχή σερβίροντας στον Φιλανδό ο οποίος σκόραρε με πλασέ από το ύψος του πέναλτι.

Δύο λεπτά αργότερα η Πάφος πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Πάνιτς. Στο 38’ ο Φουρ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και βρήκε τον Σέρβο ο οποίος έπιασε την κεφαλιά χωρίς να αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Τούμπα.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Πάφο να έχει προβάδισμα δύο τερμάτων.

Β' Ημίχρονο

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιτεθούν από νωρίς στην επανάληψη με στόχο να μειώσουν το σκορ. Στο 49’ η ομάδα του Νταβίντ Καταλά απείλησε την εστία του Ρούντκο με τον Ντάρμισαϊαρ. Ο Άκοραν έκανε την σέντρα και ο Άγγλος πήρε την κεφαλιά αναγκάζοντας τον κίπερ της Πάφου σε δύσκολη απόκρουση.

Για περίπου ένα εικοσάλεπτο η ομάδα της ΑΕΚ δεν μπορούσε να πλησιάσει την άμυνα των φιλοξενουμένων η οποία ήταν πολύ οργανωμένη και συμπαγής. Παράλληλα, η ομάδα του Ντάρκο Μίλανιτς έβγαινε στην κόντρα και γινόταν απειλητική όποτε της δινόταν η ευκαιρία.

Στο 67’ η ΑΕΚ κατέγραψε την επόμενη της ευκαιρία με τον Τρισκόφσκι ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά δε βρήκε στόχο.

Η επόμενη μεγάλη φάση άνηκε στους φιλοξενούμενους οι οποίοι φλέρταραν με το τέταρτο γκολ στο 73’. Οι φιλοξενούμενοι έπιασαν την άμυνα των γηπεδούχων σε ανισορροπία και ο Κοβάσεβιτς ο οποίος βγήκε φάτσα με τον Τούμπα, έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 80’ η ΑΕΚ βρήκε δίκτυα με τον Φαράζ με το γκολ όμως να ακυρώνεται μετά από εξέταση της φάσης από το VAR. Στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά την άμυνα της Πάφου με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει ως είχε.

Αυτή είναι και η πρώτη εντός έδρας ήττα της ΑΕΚ, αλλά παράλληλα και η πρώτη εκτός έδρας νίκη της Πάφου.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ

ΑΕΚ (Νταβίδ Καταλά): Τούμπας, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς (Άμπραχαμ 45'), Τόμοβιτς, Τάντι (Τιάγκο 45'), Λέδες, Εσπινόσα (Αναστασίου 74'), Γκιούρτσο, Ακοράν (Φαράζ 56'), Τρισκόφσκι, Ντάρμπισαϊαρ (Ρόμο 56')

Πάφος FC (Nτάρκο Μίλανιτς): Ρούντκο, Ζ. Αουρέλιο, Κβίντα, Μπάιριτς (Αΐλτον 82'), Ντράγκομιρ, Σεμέδο, Φουρ (Μπαμπαγιάν 82'), Πάνιτς (Παλάσιος 82'), Αμπντουσαλάμοφ (Κοβάσεβιτς 55'), Βαλακάρι (Χότσκο 82'), Πάγιτς

Γήπεδο: ΑΕΚ Αρένα.

Σκόρερ: Τάντι 12/ Αμπντουσαλάμοφ 16', Βαλακάρι 36', Πάνιτς 38'

Κίτρινες κάρτες: Τούμπας 45', Ροσάλες 90+3'/ Ζ. Αουρέλιο 34', Φουρ 45', Σεμέδο (3η) 45', Πάνιτς 66', Χότσκο 85'