Παφίτικο... τρένο χωρίς σταματημό!

Η ομάδα του Στηβ Κωνσταντινίδη κέρδισε τον Ερμή με 2-1

Με το διπλό έφυγε η Πάφος από το «Αμμόχωστος», αφού σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του δευτέρου γκρουπ, το συγκρότημα του Στηβ Κωνσταντινίδη, κέρδισε τον Ερμή με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπεριγκό (45+4’), ο Ρουσιάς ισοφάρισε προσωρινά (61’), ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κβίντα (84’).

Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Ερμής, αφού ο Ρουσιάς τραυματίστηκε στο 77’ και πέρασε εκτός χωρίς να αντικατασταθεί, καθώς ο Δασκαλάκης είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του.

Αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη νίκη για την Πάφο και η ένατη στα τελευταία δέκα παιχνίδια! Οι «γαλάζιοι» έφτασαν τους 63 βαθμούς, ενώ ο υποβιβασμένος Ερμής παραμένει στους 38 βαθμούς.

A’ Hμίχρονο

Καλύτερη ήταν η Πάφος στο πρώτο μέρος, καθώς η φιλοξενούμενη ομάδα είχε τη πρωτοβουλία των κινήσεων και ήταν σαφώς πιο επιθετική. Σε παθητικό ρόλο ο Ερμής, που προσπαθούσε να βγει μπροστά κυρίως με αντεπιθέσεις.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα σημειώθηκε στο 11’, όταν ο Τόρες βρέθηκε μόνος απέναντι στον Φιρινίδη, όμως ο τερματοφύλακας των «φτεροπόδαρων» κατάφερε να αποκρούσει. Στη συνέχεια της φάσης ο Γαβριήλ έδιωξε με το σώμα στο σουτ του Αουρέλιο.

Στο 24’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν νέα κλασική ευκαιρία, αφού ο Τόρες έφυγε εκ νέου στη πλάτη της άμυνας, αλλά προτίμησε να περάσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα και μετά να τελειώσει τη φάση, με τον Αντωνίου (αντικατέστησε τον τραυματία Φιρινίδη) να προλαβαίνει και να σταματά τη προσπάθεια του Αργεντινού.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, σημειώθηκε ένα άστοχο σουτ του Αουρέλιο, ενώ στο 38’ ο Αντωνίου μπλόκαρε με ευκολία στο σουτ που έκανε ο Τόρες εντός περιοχής.

Ο Ερμής δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση και στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους ο Μπεριγκό κατάφερε να ανοίξει το σκορ με ένα δυνατό σουτ στην κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Πιο επιθετικός εμφανίστηκε ο Ερμής με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με την Πάφο όμως να συνεχίζει να είναι επικίνδυνη.
Η πρώτη τελική στην επανάληψη σημειώθηκε στο 49’, με άστοχο σουτ του Φυλακτού, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ερμής απάντησε στις τελικές , με άστοχο σουτ του Καισερλίδη εντός περιοχής.

Στη συνέχεια, ακολούθησε ένα πεντάλεπτο όπου η Πάφος θα μπορούσε να πάρει αέρα δύο τερμάτων, όμως η αστοχία και ο Αντωνίου, δεν επέτρεψαν να συμβεί κάτι τέτοιο.

Πρώτα ήταν η φοβερή εκτέλεση φάουλ του Πάντσεον στο 56’, όπου η μπάλα πέρασε μόλις έξω, ενώ ακολούθησε ένα σουτ του Φυλακτού και μια κεφαλιά του Πάνιτς, με τον Αντωνίου να μπλοκάρει τη μπάλα και στις δύο περιπτώσεις.

Ότι δεν κατάφεραν οι παίκτες της Πάφου, το πέτυχε ο Ρουσιάς στο 61’, αφού ο Κύπριος διεθνής έφυγε στη πλάτη της άμυνας και πλάσαρε υποδειγματικά τον Πέτρου.

Στο 77’ ο Ερμής έμελλε να μείνει με δέκα ποδοσφαιριστές, αφού ο Ρουσιάς τραυματίστηκε και πέρασε εκτός χωρίς να αντικατασταθεί, καθώς ο Δασκαλάκης είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του.

Τη συγκεκριμένη εξέλιξη εκμεταλλεύτηκε η Πάφος, που έγινε πιο επιθετική και στο 82’ έχασε κλασική ευκαιρία με τον Βα να σουτάρει ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Αντωνίου απόκρουσε εντυπωσιακά.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει τη τελευταία τους λέξη, αφού στο 84’ ο Παντσεόν έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Κβίντα, ο οποίος από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Ερμής: Φιρινίδης (19' Αντωνίου), Καραγκούνης, Παντελή, Σάντο, Γαβριήλ (46' Παπαθανασίου), Καϊσερλίδης, Κυριακίδης (64' Αδάμου), Χριστοδούλου (64' Ζαβός), Γκάταριτς (46' Ρουσιάς), Γεωργίου, Βάλπορτ.

Πάφος: Πέτρου, Σάιθ, Κβίντα, Μπεριγκό, Τόρες (64' Βα), Βαλεριάνος, Αουρέλιο (76' Κουζίκ), Φυλακτού, Καμπράλ (25' Φουρ), Πάνιτς, Πάντσεον.

Σκόρερ: 61' Ρουσιάς / 45+4' Μπεριγκό, 84' Κβίντα.

Κίτρινες: 39' Καισερλίδης, 80' Βάλπορτ, 86' Καραγκούνης / 32' Φυλακτού, 53' Σάιθ, 60' Αουρέλιο.

Διαιτητής: Δημήτρης Κουμή.