Παίζει με τη φωτιά η Πάφος - Ζωντανή για εξάδα η Ομόνοια (vid)

Δόξα και Πάφος έμειναν στο 1-1 στο Μακάρειο

Χαμένη ευκαιρία για την Πάφο η οποία έμεινε στην ισοπαλία με την Δόξα στο Μακάρειο στάδιο στο 1-1. Η γηπεδούχος ομάδας προηγήθηκε στο 22’ με πανέμορφο τέρμα του Εμπραλίτζε για να ισοφαρίσει ο Παλάσιος στο 74’. Ακυρωθέν τέρμα για την Πάφο στο 79’. Το αποτέλεσμα αυτό ασφαλώς φέρνει χαμόγελα στο στρατόπεδο της Ομόνοιας η οποία παραμένει ζωντανή στο κυνήγι της εξάδας.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α' ημίχρονο

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά, μιας και ο αργός ρυθμός σε συνδυασμό με τα πολλά φάουλ δεν έδωσαν το δικαίωμα για κάτι καλύτερο. Μάλιστα στο 11’ της αναμέτρησης είχαμε και αναγκαστική αλλαγή για τη Δόξα, με τον Μπένι να παίρνει τη θέση του Αντάμοβιτς.

Στο 15’ της αναμέτρησης και μετά από κόρνερ της Πάφου, η Δόξα έφυγε στην αντεπίθεση με το Μέσκα να δίνει τη μπάλα στον Σαντίκο που βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή, όμως δεν κατάφερε να πλασάρει καθώς τον έκλεισαν σωστά δυο παίκτες της Πάφου. Στο επόμενο λεπτό και μετά από μπαλιά του Αουρέλιο στην περιοχή της Δόξας, ο Αντεντόν στην προσπάθεια του να απομακρύνει λίγο έλειψε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Και ενώ ο ρυθμός του παιχνιδιού συνέχιζε να είναι κακός με τη Πάφο να δείχνει λίγη περισσότερη διάθεση για να επιτεθεί ήρθε το τέρμα της Δόξας στο 22’. Μάλιστα αυτό ήταν γκολάρα, με τον Εμπραλίτζε να δοκιμάζει ένα σουτ απ’ το ύψος της περιοχής στην κίνηση και να στέλνει τη μπάλα σε ένα σημείο που Ρούτκο δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Η Πάφος ήταν αναγκασμένη να βγει μπροστά και να ψάξει το τέρμα της ισοφάρισης. Χωρίς όμως καθαρό μυαλό οι παίκτες του Μίλανιτς έβαλαν δύσκολα στον εαυτό τους. Στο 32’ χάθηκε σπουδαία ευκαιρία, όταν ο Σεμέδο βρέθηκε στην περιοχή σε τετ α τετ, όμως ο Σισκόφσκι του είπε όχι, ενώ στο 41’ ο Ζάιρο επιχείρησε ένα σουτ όντας στην περιοχή με τη μπάλα να φεύγει έξω.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με τη Δόξα να παίρνει στα αποδυτήρια το υπέρ της προβάδισμα με 1-0.

Με ανούσια υπεροχή της Πάφου ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο και τη Δόξα απ’ την άλλη να αμύνεται σωστά. Ο ρυθμός και πάλι δεν ήταν καλός με τους παίκτες του Ηλία Χαραλάμπους να κρατούν σχετικά εύκολα την Πάφο μακριά απ’ την περιοχή της.

Μέχρι και το 66’ ο Μίλανιτς προχώρησε σε τρεις αλλαγές με στόχο να ανατρέψει τα εις βάρος της ομάδας του δεδομένα, βγάζοντας τους Χότσκο, Βαλακάρι και Φουρ, για να βάλει στο γήπεδο τους Ντράγκομιρ, Αουρέλιο και Αμπντουσαλάμοφ.

Οι αλλαγές έφεραν αντίδραση, με την Πάφο να γίνεται πιο επιθετική και στο 74’ μετά από κόρνερ ο Παλάσιος νίκησε με κεφαλιά τον Σισκόφσκι για το 1-1.

Το τέρμα έδωσε ψυχολογία στην ομάδα της Πάφου η οποία ξεκίνησε να πιέζει ασφυκτικά. Στο 75’ έχασε σπουδαία ευκαιρία όταν ο Αουρέλιο έφυγε από δεξιά σε αντιπίθεση, έδωσε πάσα στον Αμπντουσαλάμοφ ο οποίος δεν κατάφερε να κάνει το κοντρόλ και να βρεθεί μόνος απέναντι στον Σισκόφσκι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα σκόραρε και πάλι με τον Πάντσεον, όμως το τέρμα ακυρώθηκε απ’ το VAR ως οφσάιντ. Για να ληφθεί η απόφαση χρειάστηκαν 7 λεπτά συνολικά.

Η Πάφος πίεζε συνεχώς και πότε με μπαλιές από δεξιά, πότε από αριστερά έχασε καλές στιγμές για να φθάσει στο τέρμα που θα κλείδωνε την εξάδα. Στο 98' η Δόξα έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές μετά από δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Αντενόνο για χέρι. Η Πάφος έμεινε κοντά στην περιοχή της Δόξας όμως παρά την πίεση η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους κράτησε την ισοπαλία και έτσι το παιχνίδι έμεινε στο 1-1, με κερδισμένη τη γηπεδούχο ομάδα αλλά και την Ομόνοια η οποία μένει ζωντανή στο κυνήγι της εξάδας.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Δόξα (Ηλίας Χαραλάμπους): Σισκόφσκι, Στυλιανού (62′ Χ. Κυριάκου), Καραμανώλης, Αντενόν, Κοβάσεβιτς (87′ Οικονομίδης), Αντάμοβιτς (12′ Ντίας), Ασαμόα, Εμπαραλίτζε, Μέσκα (87′ Τιντζιανί), Σάσι, Σαντίκ.

Πάφος FC (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούντκο, Ζ. Αουρέλιο, Μπάιριτς, Παλάσιος, Ταλίς, Πάντσεον, Χότσκο (65′ Ντράγκομιρ), Φουρ (57′ Ντ. Αουρέλιο), Βαλακάρι (65′ Αμπντουσαλάμοφ), Σεμέδο, Ζάιρο.

Σκόρερ: Εμπραλίτζε 22′ / Παλάσιος 75′

Κίτρινες: Η. Χαραλάμπους, Ντίας, Ασαμόα, Σαντίκ / Ζ. Αουρέλιο.

Κόκκινες: Αντενόν (2η κίτρινη) / -

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος.