Πω, πω μια Πάφος!

Η ομάδα του Καρσέδο διέλυσε τη Δόξα μετέτρεψε σε εφιάλτη το ντεμπούτο του Μάκη Σεργίδη

Η εντυπωσιακή Πάφος επικράτησε της Δόξας με 4-0 σε ένα χορταστικό παιχνίδι απο φάσεις. Η ομάδα του Καρσέδο σε ένα εκρηκτικό πεντάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο σημειώσε τρία βάζοντας τέλος απο αρκετά νωρίς στις όποιες ελπίδες είχε η ομάδα της Δόξας.

Α Μέρος

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Πάφο να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά να μην μπορεί να γίνει απειλητική στο πρώτο δεκάλεπτο.
Παρ'όλα αυτά σε ένα εντυπωσιακό πεντάλεπτο η παφιακή ομάδα κατάφερε να σκοράρει τρία γκολ. Το σκορ άνοιξε στο 18ο λεπτό ο ανενόχλητος Μπρούνο μετά απο ωραία σέντρα του Μποτσκάι απο αριστερά. Τρία λεπτά αργότερα ο Τάνκοβιτς πήρε την μπάλα στη περιοχή έκανε την προσποιήση και αμέσως μετά το σουτ σημειώνοντας το δεύτερο γκολ για την ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί, αφού αμέσως μετά τη σέντρα οι αμυντικοί της Δόξας έκαναν το λάθος με τον Ζάιρο να το εκμεταλλεύεται και να δίνει έτοιμο γκολ στον Μπρούνο που σημειώσε το δεύτερο του προσωπικό γκολ.

Η ομάδα του Καρσέδο έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να αυξήσει περισσότερο το σκορ. Πρώτα στο 31ο λεπτό ο Μανγκά έκανε το σουτ με την μπάλα να κτυπάει στο δοκάρι. Στο 38ο λεπτό ο Τάνκοβιτς έφτασε κοντά στο τέταρτο γκολ αλλά το δοκάρι του στέρησε την ευκαιρία μετά το σουτ του μέσα στη περιοχή.

Ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Τάνκοβιτς βρήκε για τρίτη φορά το δοκάρι μετά απο ωραία εκτέλεση φάουλ.

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου με την Πάφο να πραγματοποιεί ένα εντυπωσιακό σαραντάλεπτο και να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 3-0.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Δόξα να χάνει την πρώτη φάση. Ο Ασάντε απο αριστερά έκανε τη σέντρα στον Βλαίτερ που έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ζάιρο ανατράπηκε μέσα στη περιοχή απο τον Κυριάκου με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο οποίος ευστόχησε σημειώνοντας το τέταρτο προσωπικό του γκολ.

Στα επόμενα λεπτά η Πάφος έριξε τον ρυθμό του παιχνιδιού καθώς ο αγώνας κρίθηκε αρκετά νωρίς. Σαν σε προπόνηση οδήγησε η Πάφος το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο με τον Καρσέδο να δοκιμάζει αρκετά ενόψει του ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ.

Έτσι λοιπόν η Πάφος πανηγύρισε την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα και πηγαίνει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία ενόψει του ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ.

Πάφος (Χ. Καρσέδο): Ίβουσιτς, Κβίντα, Μπρούνο, Ζάιρο, Μάνγκα, Μποτσκάι, Ικόκο, Ρους, Τάνκοβιτς, Ναμ, Ντράγκομιρ

Δόξα (Μ. Σεργίδης): Σισκόφσκι, Πάντιτς, Σιέλης, Φοφανά, Τρούγιτς, Νάμπι, Βλάιτερ, Αλσέους, Αντωνιάδης, Μούσα, Στυλιανού

Σκόρερ:   18′, 23′ Μπρούνο, 21′ Τάνκοβιτς, 52' Ζάιρο /-

Κίτρινες: 35′ Ντράγκομιρ, 75′ Μποσκάι / 43′ Ναμπί, 45+6′ Φοφανά, 56′ Κυριάκου, 90+1′ Αντβί