Πολιορκία και... μπλόκο

Παρά την ξεκάθαρη υπεροχή της, η Πάφος έχασε δύο βαθμούς από τη Δόξα

Ένα δυνατό παιχνίδι παρακολουθήσαμε σήμερα στο Στέλιος Κυριακίδης, στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής, με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται στην ισοπαλία και στο 1-1. Η Πάφος σαφώς ανώτερη μέσα στο γήπεδο, δεν κατάφερε να εξασφαλίσει το τρίποντο. Με μια ευκαιρία η Δόξα κατάφερε να ξεκλέψει ένα σημαντικό βαθμό.

Πρώτο ημίχρονο:

Αν και χαλαρά τα 10 πρώτα λεπτά στον αγώνα, με λίγες έως και καθόλου σημαντικές φάσεις για τις δυο ομάδες, το υπόλοιπο του ημιχρόνου έμελλε να ήταν πολύ ανταγωνιστικό και δυνατό. Υπήρξαν αρκετά φάουλ τόσο από την Πάφο αλλά και από τη Δόξα αφού με το τέλος του ημιχρόνου οι δυο ομάδες είχαν από οκτώ και εννέα αντίστοιχα.

Η πρώτη τελική για την Πάφο ήρθε στο 17ο λεπτό, με τον Πάγιτς από αριστερά να σεντράρει στην περιοχή της Δόξας και ο Φούρ με δυνατό σουτ να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σισκόφσκι.

Η μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα και η πιο σημαντική ήρθε μετά από περίπου δέκα λεπτά αφού ο Μαρτίνος Χριστοφή εκμεταλλεύτηκε τον ελεύθερο Εμπραλιτζε που ήταν μόνος κοντά στην εστία του Ρούτκο, σέντραρε από τα αριστερά στο ύψος της περιοχής, βρήκε τον Γεωργιανό και αυτός με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Δεύτερο ημίχρονο:

Ένα εντελώς διαφορετικό δεύτερο ημίχρονο μας επιφύλασσαν οι δυο ομάδες, γεμάτο ευκαιρίες κυρίως από τους γηπεδούχους, αφού πραγματοποίησαν 14 τελικές με τις επτά στον στόχο. Η ομάδα της Δόξας έμεινε στη μια, η οποία ήταν και το τέρμα.

Στο 52' μεγάλη ευκαιρία πάει χαμένη για τη Πάφο που μπορούσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα αφού ο Ζάιρο από καλή θέση από αριστερά, μόνος σημάδεψε το εξωτερικό σημείο των διχτύων του Σισκόφσκι.

Η Πάφος είχε τη κατοχή, οι ίδιοι έχαναν τις ευκαιρίες τη μια πίσω από την άλλη, αλλά το γκολ δεν άργησε να έρθει αφού στο 67ο λεπτό ο Τζάιρο βρίσκει τη λύση για την ομάδα της Πάφου. Μετά από σέντρα από αριστερά ο Σεμέδο σουτάρει στα σώματα των αμυντικών της Δόξας αλλά ο Τζάιρο βρίσκει στόχο μετά από δεύτερο σουτ.

Έτσι οι δυο ομάδες παρά το καλό παιχνίδι που έκαναν συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία και μοιράστηκαν από ένα πόντο.

Αναλυτικά, οι δύο ενδεκάδες:

Πάφος FC: Ρούτκο, Κβίτα, Σεμέδο, Ζαίρο, Αουρέλιο, Βαλακάρι (63' Κοβάσεβιτς), Φουρ (63' Μπερικό), Πάνιτς, Ντράγκομιρ, Μπάριτς, Πάγιτς

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντένον, Ανανέ (68' Μπαλτέ), Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Αντάμοβιτς (90' Καλλής) , Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι, Κυριάκου, Εμπραλίτζε (46' Μέσκα) Σάσσι (68' Οικονομίδης)

Σκόρερ: 67 Τζάιρο / 27' Εμπραλίτζε

Κίτρινες: 18' Πάνιτς, 25' Πάγιτς, 63' Ντράκομιρ, 65' Αουρέλιο, 83' Μπάγιριτς / 35' Αντάμοβιτς, 53' Κοβάσεβιτς