Το τρένο πέρασε κι απ' το «Αμμόχωστος»

Η Πάφος επικράτησε με 2-0 της Νέας Σαλαμίνας και παραμένει στην κορυφή

Το «τρένο» της Πάφου δεν σταμάτησε ούτε στην Λάρνακα! Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ επικράτησε με 2-0 της Νέας Σαλαμίνας στο «Αμμόχωστος» και παρέμεινε μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας. Παρά την πίεση που άσκησε στην επανάληψη η Βαρωσιώτικη ομάδα, οι «γαλάζιοι» κράτησαν και πάλι το μηδέν και πήραν το ζητούμενο. Τα γκολ της αναμέτρησης πετύχαν οι Ναμέ 26’ και Βαλακάρι 90+6’.

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στη Λάρνακα με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή της μπάλας και τους γηπεδούχους να περιμένουν στο δικό τους μισό.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για την Παφιακή ομάδα στο 17’, με τον Σεμέδο να κάνει το παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά και τον Τάνκοβιτς σε πρώτο χρόνο να κάνει το σουτ και να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Το συγκρότημα του Χένινγκ Μπεργκ συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο 26’ πήρε κεφάλι στο σκορ! Ο Ναμέ εκμεταλλεύτηκε το κακό διώξιμο του Μαργκάσα μέσα στη περιοχή, κατέβασε την μπάλα, έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Μελισσά.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με αρκετή ένταση και τραυματισμούς που δεν επέτρεψαν στο παιχνίδι να πάρει γρήγορο ρυθμό.

Έτσι οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας το «ρευστό» προβάδισμα του 1-0.

Καλύτερα ξεκίνησε το Β’ μέρος η Νέα Σαλαμίνα που βγήκε μπροστά και πίεσε την Παφιακή ομάδα για να φέρει στα ίσα το ματς.

Στο 50ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση με τον Φελίπε με ένα κεραυνό έξω από την περιοχή να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του Άντος.

Δύο λεπτά μετά οι ερυθρόλευκοι «ζευγάρωσαν» τις εύκαιρες τους με τον νεοεισελθόντα Κλίμοβιτς να παίρνει την κεφαλιά στο κόρνερ του Φελίπε και την μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ «απάντησε» στο 58’ με τον Σεμέδο να συγκλίνει από τα αριστερά, να κάνει το σουτ και τον Μελισσά να μαζεύει σταθερά.

Η Βαρωσιώτικη ομάδα συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο 70ο λεπτό έχασε ακόμη μια μεγάλη φάση με τον Σεργίου να κάνει το παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά, τον Ντορεγκαράι να κάνει το σουτ σε πρώτο χρόνο και τον Άντος να αποκρούει ενστικτωδώς.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η Πάφος κλείστηκε καλά στο δικό της μισό και δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να απειλήσει περεταίρω την εστία της.

Στο 90+6’ με υπέροχη εκτέλεση φάουλ ο Βαλακάρι διπλασίασε το προβάδισμα για την ομάδα του και «σφράγισε» μία ακόμα νίκη με την οποία η Παφιακή ομάδα παραμένει στην κορυφή.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Μελισσάς, Σεργίου, Άδωνη, Κατσίκας, Μάντζεκ, Κουμουρής (46' Κλίμοβιτς), Φλοριάν (63' Ντορεγκαράι), Μαργκάσα (46' Φράγκος), Οφόρι, Τιάγκο (71' Μποτεάκ), Φελίπε (82' Τσίκο).

Πάφος FC (Μπεργκ): Άντος, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ, Ικόκο, Μπεσάρτ (40' Αλ Γκαντιουί), Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Ναμέ (68' Βαλακάρι), Ντράγκομιρ (40' Χότσκο), Μπάιριτς.

Σκόρερ: - / 26' Ναμέ, 90+6' Βαλακάρι

Κίτρινες: 23' Τιάγκο, 35' Μαργκάσα, 88' Σεργίου / 56' Αλ Γκαντιουί, 77' Άντος, 84' Τάνκοβιτς, 84' Ικόκο

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης