Τρομερό buzzer beater με Ντράγκομιρ! (vid)

Με γκολ του Ρουμάνου στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Πάφος πήρε μια μεγάλη νίκη απέναντι στον Άρη

Ποδαρικό στη νέα χρονιά με τρίποντο στο φινάλε για την Πάφο!

Οι «γαλάζιοι» κέρδισαν με 1-0 τον Άρη στο «Στέλιος Κυριακίδης», στο πλαίσιο της 17ης και πρώτης αγωνιστικής της χρονιάς με γκολ του Ντράγκομιρ στην τελευταία φάση του αγώνα (90+4’).

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ήταν αυτή που είχε τις καλύτερες φάσεις της αναμέτρησης, όμως ο Ίβουσιτς της Πάφου βρέθηκε σε πολύ καλή βραδιά και δεν επέτρεψε να παραβιαστεί η εστία του.

Γενικότερα σε ένα παιχνίδι χωρίς καλό ρυθμό, ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος, αμφότεροι δυσκολεύτηκαν να προσεγγίσουν με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή με τον Ρουμάνο να γίνεται από μηχανής θεός στην τελευταία φάση.

Δοκάρι είχε ο Άρης με τον Μπαμπίκα στο 90’, εκεί όπου θα μπορούσε να κλέψει με την σειρά του τη νίκη.

Έτσι η Πάφος πήρε ένα πολύ σημεντικό τρίποντο που την φέρνει μόνη στην 4η θέση και τους 35 βαθμούς (ισοβαθμεί με Ομόνοια στην 3η), ενώ ο Άρης μένει στην 5η θέση με 32.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Πάφο να βρίσκει δίχτυα μόλις στα 23 δευτερόλεπτα με Μποτσκάι, τέρμα όμως που δεν μέτρησε αφού πιάστηκε σε θέση οφσαίντ ο Ντράγκομιρ που του μοίρασε τη μπάλα νωρίτερα. Οι δύο ομάδες μπήκαν με όρεξη και είχαν αμφότερες ευκαιρίες για γκολ στα πρώτα λεπτά με τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει.

Ακολούθως είχαμε παιχνίδι κέντρου, χωρίς κάποια μεγάλη φάση με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βγουν οργανωμένα μπροστά.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα ήρθε στο 13ο λεπτό όταν μετά από μπαλιά του Σανέ στην περιοχή, ο Σζόκε έγινε αποδέκτης της μπάλας και έκανε το τελείωμα με τον Ίβουσιτς να σώζει.

Ο Άρης πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 19ο λεπτό έχασε άλλη μια καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Νίκολιτς έκανε την σέντρα με εσωτερικό φάλτσο, ο Κακόριν πήρε την Κεφαλιά έσωσε όμως ξανά ο Ίβουσιτς.

Η ομάδα της Λεμεσού συνέχισε να έχει τον έλεγχο, με την Πάφο να ψάχνει να γίνει επικίνδυνη κυρίως με αντεπιθέσεις. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έβαζε πίεση, με αποτέλεσμα να εγκλωβίσει την Πάφο και να προσπαθεί με πολλές πάσες ή βαθιές μπαλιές να βγει μπροστά.

Στην συνέχεια οι δύο ομάδες έφτιαξαν προϋποθέσεις, όμως δεν είχαμε κάποια πολύ μεγάλη φάση. Ο Άρης ήταν πιο απειλητικός αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή του και να βρει δίχτυα. Ο Ίβουσιτς έκανε άλλη μια εντυπωσιακή επέμβαση μετά από κεφαλιά του Ουρόσεβιτς στην εκπνοή του ημιχρόνου και κράτησε το μηδέν.

Έτσι παρά τον καλό ρυθμό του πρώτου μέρους, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος η Πάφος μπήκε πιο επιθετικά, ωστόσο δεν είδαμε κάτι το αξιόλογο με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να πατήσουν περιοχή.

Στο 51ο λεπτό η «Ελαφρά Ταξιαρχία» βρήκε δίχτυα με Στρούσκι, ακυρώθηκε όμως το γκολ αφού η μπάλα στρώθηκε στον Πολωνό από το χέρι του Μοντνόρ.

Ο Άρης ακολούθως πήρε τα ηνία και έφτασε ξανά κοντά στο γκολ με ένα σουτ του Κακόριν στο 55ο λεπτό, με τον Ίβουσιτς να σώζει ξανά.

Η Πάφος προσπαθούσε κυρίως με βαθιές μπαλιές να απειλήσει και να στείλει περισσότερους παίκτες μπροστά, όμως δεν απείλησε σχεδόν καθόλου τον Άλβες.

Ο ρυθμός ήταν σαφώς κατώτερος του πρώτου μέρους, με αποτέλεσμα να μην έχουμε πολλές ευκαιρίες. Στο 68ο λεπτό του αγώνα ήρθε η πρώη πολύ καλή ευκαιρία της Πάφου, όταν ο Τάνκοβιτς με απευθείας φάουλ έστειλε τη μπάλα προς την εστία του Βανά, ο οποίος έσωσε εντυπωσιακά.

Η ομάδα της Λεμεσού είχε την ευακιρία να φύγει με το τρίποντο στο 90’, όταν ο Μπαμπίκα έκανε το σουτ ο Ίβουσιτς άγγιξε όμως τη μπάλα που κατέληξε στο δοκάρι.

Στο 90+4’ ο Ντράγκομιρ ως... από μηχανής θεός βρέθηκε σοτ σωστό σημείο και έγραψε το 1-0, χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Το σύνολο του Καρσέδο σκόραρε στην τελευταία φάση του αγώνα, με τον Μάριο Δημητρίου να κάνει τη σέντρα από δεξιά, ο Τάνκοβιτς έκανε την κεφαλιά ο Βανά έσωσε, η μπάλα κατέληξε στον Ρουμάνο που από κοντά με buzzer beater διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Πάφος: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ταβάρες, Ζάιρο, Μπότσκαι, Ικόκο, Βαλακάρι, Ναμ, Ντράγκομιρ, Πέπε

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μελούσο, Κανέ, Δημητρίου, Ρους, Αμπντουσαλάμοφ, Τάνκοβιτς, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια, Πελάζιο.

Άρης: Βανά, Καζού, Μουσούντα, Κοκόριν, Γκομίς, Σανέ, Νίκολιτς, Στρούσκι, Σζόκε, Μοντνόρ, Ουρόσεβιτς.

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Μάτισικ, Μπρόρσον, Μπαμπίκα.

Σκόρερ: 90' Ντράγκομιρ/-

Κίτρινες: 80' Γκολντάρ/20' Μοντνόρ, 30' Σζόκε