ΚΛΕΙΣΙΜΟ
Loading...
 

Παντζαρής και Ζιγιεμπάνγιεβα συνέχισαν το νικηφόρο σερί

Νταμπλ στους τίτλους για Τιτοπούλου, Λοττίδη, Ξιουανιού και Τρύφων

24sports.com.cy

info@24sports.com.cy

Το πρώτο παγκύπριο πρωτάθλημα κατηγορίας Grade 1 για τη νέα χρονιά διοργάνωσε η Ακαδημία Ηροδότου το οποίο ολοκληρώθηκε την Κυριακή 27 Φεβρουαρίου. Πρωταγωνιστές στις κατηγορίες Ανδρών και Γυναικών οι Λάμπρος Παντζαρής και Σόνια Ζιγιενμπάγιεβα που συνέχισαν το νικηφόρο τους σερί στις εγχώριες διοργανώσεις, κάνοντας εξαιρετικό ξεκίνημα στην αγωνιστική χρονιά.

Ο Λάμπρος Παντζαρής έφτασε στην κατάκτηση του τίτλου στους Άνδρες χωρίς να χάσει ούτε ένα σετ σε όλη τη διάρκεια του πρωταθλήματος, επικρατώντας στον τελικό του Γρηγόρη Σαμαρτσίδη με 2-0 (7-6, 6-1). Ο τελευταίος κρατάει από το πρωτάθλημα τη μεγάλη του νίκη επί του Πέτρου Πιέρου στον προημιτελικό.

Στις Γυναίκες, η Σόνια Ζιγιενμπάγιεβα, κάθε φορά που συμμετέχει σε εγχώριες διοργανώσεις τους τελευταίες μήνες παρουσιάζεται ανίκητη. Ύστερα από το Εθνικό πρωτάθλημα πήρε και τον τίτλο στο Ηροδότου επικρατώντας στον τελικό της Μαρίνας Μπαμπαλιούτα με 2-0 (6-1, 6-0).

Διαπιστευτήρια κατέθεσαν επίσης τέσσερις αντισφαιριστές στις μικρότερες κατηγορίες, που έφτασαν στις κατακτήσεις τίτλων τόσο στα Μονά όσο και στα Διπλά.

Η Χρύσα Μάιρα Τιτοπούλου στην κατηγορία κοριτσιών U12 (στο Διπλό με Θέλμα Χρυσάφη), o Νικόλας Λοττίδης στα αγόρια στην U14 (στο Διπλό με τον Μάρκο Ιακωβίδη), η Κινέζα Ξιουανιού Τσεν στα κορίτσια στην U16 (και στο Διπλό στην GD18με την Ιταλίδα Σοφία Σπεραντέι) και ο Παύλος Τρύφων που κατέκτησε την U18 στο Μονό και την U16 στο Διπλό (με τον Άγγελο Μπαμπινιώτη).

Νικητές του πρωταθλήματος στις κατηγορίες των Μονών ήταν επίσης οι Βασίλειος Βραχίμης (BS12), Άντρεα Γεωργίου Παπακυριακού (GS14), Ανδρέας Παπαδόπουλος (BS16) και Εβελίνα Αναστάση (GS18).

Στο πρωτάθλημα διοργανώθηκαν συναντήσεις σε 19 κατηγορίες (δεν έγινε μόνο το Διπλό στα 18άρια των Αγοριών) και συμμετείχαν 197 αντισφαιριστές (252 entries).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των Τελικών σε όλες τις κατηγορίες είναι:

MS Παντζαρής Λάμπρος Vs Σαμαρτσίδης Γρηγόριος 2-0 (7-6[2], 6-1)

WS Ζιγιενμπάγιεβα Σόνια Vs Μπαμπαλιούτα Μαρίνα 2-0 (6-1, 6-0)

MD Πιέρος Πέτρος / Τίμινις Χρίστος Vs Κουρσάρος Πόλυς / Χατζηβαρνάβα Σταύρος 2-0 ( 6-3, 6-4)

WD Νεγκοϊτέσκου Αλεξάνδρα / Ζιγενμπάγιεβα Σόνια Vs Ασαντουλλίνα Άννα / Κουτσόφτα Δάφνη 2-0 (6-0, 6-1).

BS12 Βραχίμης Βασίλειος Vs Γενεθλίου Μιχαήλ 2-1 (5-7, 6-2, 6-1)

GS12 Τιτοπούλου Χρύσα Μάιρα Vs Χρυσάφη Θέλμα 2-0 (6-1, 6-3)

BD12 Κωνσταντινίδης Ανδρέας / Μίντλετον Κωνσταντίνος Vs Δημητρίου Ανδρέας / Κοβτουνόβσκι Μάρκο 2-1 (2-4, 4-1, 10-5)

GD12 Χρυσάφη Θέλμα / Τιτοπούλου Χρύσα Μάιρα Vs Ευαγγέλου Παναγία / Κουρ Μαρία 2-0 (5-3, 4-1)

BS14 Λοττίδης Νικόλας Vs Μαυρομιχάλης Στέφανος 2-0 (6-1, 6-3)

GS14 Γεωργίου Παπακυριακού Άντρεα Vs Γρηγορίου Θέα 2-0 (6-4, 6-3)

BD14 Ιακωβίδης Μάρκος / Λοττίδης Νικόλας Vs Παρσών Πέτρος / Φωτιάδης Ανδρέας 2-1 (2-4, 4-2, 10-5)

GD14 Ευθυμίου Αναστασία / Κυπριανού Μαρία Χαρά Vs Σεραφείδου Μέριλιν / Τσιβίκου Μαρία 2-0 (5-4[2], 4-2)

BS16 Παπαδόπουλος Ανδρέας Vs Πραστίτης Μάριος 2-1 (3-6, 6-3, 5-1 ret.)

GS16 Ξιουανιού Τσεν Vs Κοβάσεβιτς Μαρία 2-0 (6-2, 6-0)

BD16 Μπαμπινιώτης Μιχαήλ Άγγελος / Τρύφων Παύλος Vs Πραστίτης Μάριος / Σκλεαρένκο Νικήτα 2-1 (5-7, 6-4, 10-8)

GD16 Κοβάσεβιτς Μαρία / Τέρρι Ηλιάνα Vs Χόλμσο Αλεξάνδρα / Ψύχα Μαρίλια 2-0 (6-0, 6-0)

BS18 Τρύφων Παύλος Vs Τίμινης Χρίστος Ραφαήλ 2-1 (6-7[6], 6-2, 6-3)

GS18 Αναστάση Εβελίνα Vs Δημητρίου Ειρηάννα 2-0 (6-0, 6-1)

GD18 Ξιουάνιου Τσεν/ Σπεραντέι Σοφία Vs Βασιλείου Αντρεάνα / Δημητρίου Ειρηάννα 2-1 (6-2, 3-6, 10-6).

Ομοσπονδία Αντισφαιρίσεως Κύπρου

ΣΧΕΤΙΚΑ TAGS

Άλλα άρθρα συγγραφέα

24sports.com.cy

Κύπρος: Τελευταία Ενημέρωση

Αυτό θα πρέπει να νοιώθουν οι παίκτες της Ομόνοιας με τη χθεσινή τους εμφάνιση
24sports.com.cy
 |  ΟΜΟΝΟΙΑ