Πρωταθλητής σε ομίλους εκτός αν βρεθεί μια ακόμη… Τσέλσι

Θα είναι μεγάλη έκπληξη αν ο πρωταθλητής μας δεν έχει εξασφαλισμένη θέση σε ομίλους

Απ’ τη στιγμή που η Κύπρος τερμάτισε πέρσι στην 15η θέση της βαθμολογίας της UEFA, το φετινό πρωτάθλημα μας απέκτησε πολύ μεγαλύτερη σημασία. Δεν είναι μόνο οι 5 ομάδες που θα μας εκπροσωπήσουν στην Ευρώπη αλλά και το γεγονός πως πρωτάθλημα ισοδυναμεί με ομίλους με ένα μικρό αστεράκι.

Επί της ουσίας ο πρωταθλητής μας αυτή τη στιγμή και στα χαρτιά θα ξεκινήσει στον 2ο προκριματικό του Champions League, όπως δηλαδή έγινε και φέτος με την Ομόνοια, και θα χρειάζεται μια πρόκριση σε 3 προσπάθειες για να βρεθεί σε ομίλους. Η θέση όμως εκκίνησης του πρωταθλητή μας θα αλλάξει κατά πάσα πιθανότητα και αυτό θα εξαρτηθεί απ’ την ομάδα που θα κατακτήσει φέτος το Champions League.

Αν σηκώσει την κούπα ομάδα που θα εξασφαλίσει την είσοδο της στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, τότε αυτόματα οι πρωταθλητές των χωρών που ξεκινούν στην βαθμολογία της UEFA απ’ την 11η μέχρι και την 15η θέση κερδίζουν ένα γύρο.

Κάπως έτσι ο πρωταθλητής μας θα ξεκινήσει το Ευρωπαϊκό του ταξίδι απ’ τον 3ο προκριματικό και θα έχει εξασφαλισμένη παρουσία στους ομίλους του Europa Conference League, ακόμη και αν δεν γράψει ούτε μια νίκη, ούτε μια πρόκριση στα προκριματικά.

Για να αντιληφθεί όμως κανείς πόσο πιθανό είναι το σενάριο αυτό, φθάνει να σημειώσουμε πως τελευταία φορά που κατέκτησε το Champions League ομάδα που δεν εξασφάλισε θέση στους ομίλους απ’ το πρωτάθλημα της, ήταν την περίοδο 2011-12, όταν τότε η Τσέλσι σήκωσε την κούπα αλλά τερμάτισε στην 6η θέση στο πρωτάθλημα της.

Οι πιθανότητες λοιπόν το πρωτάθλημα να δίνει απευθείας θέση σε ομίλους όχι μόνο είναι υπαρκτές αλλά θα αποτελέσει τεράστια έκπληξη να μην συμβεί αυτό.